فهرست کتاب


شرح دعای کمیل

استاد حسین انصاریان

شرط شفاعت شافعان

بر پایه ی آیات قرآن و روایات اهل بیت (علیهم السلام)، كسی كه امید به شفاعت دارد باید در حد لازم از سرمایه ی ایمان و عمل صالح برخوردار باشد، تا بتواند نقص و عیب كارش را و كمبود معنویش را در دنیا با شفاعت و هدایت الهی جبران كند و درد و ناتوانی و ضعفش را در قیامت برای حركت به بهشت با شفاعت شفیعان درمان نماید ; یا اگر به خاطر سنگینی بار گناه در دوزخ افتاد، با استفاده كردن از قدرت شفاعت شفیعان، خود را از آن مهلكه ی عظیم نجات دهد.

شفیعان دنیا و آخرت

از آیات قرآن مجید و روایات استفاده می شود كه : شفیعان دنیا و آخرت ـ كه

﴿صفحه 217﴾
شفاعتشان سبب هدایت و نجات و عامل رشد و كمال و باعث رساندن انسان به رحمت و مغفرت و عفو خداست، در صورتی كه خواهان شفاعت، لیاقت شفاعت شدن را از دست نداده باشد ـ عبارتند از : ایمان، عمل صالح، توبه، قرآن، انبیا، امامان، شهیدان، مؤمنان راستین،عالمان ربّانی، كه همان گونه كه كافران و مشركان و غافلان در دنیا به شفاعت اینان از كفر و شرك و غفلت نجات پیدا می كنند و به مؤمن و موحّد و دارنده ی معرفت و آگاهی تبدیل می شوند، در قیامت هم از كمبودهایی كه به سبب گناه عارض آنان شده و نتوانستند در دنیا جبران كنند به شفاعت آنان نجات می یابند.
بنابراین شفاعت به این معنی كه در عرصه گاه تكوین و طبیعت و تشریع دارای سیطره ی ویژه به خود است، اصلی از اصول اسلام است كه منكر آن از دایره ی اسلام بیرون و در ظلمتكده ی كفر است.

شفاعت ایمان

( یا أَیُّهَا الَّذِینَ ءامَنُوا اتَّقُوا اللّهَ وَءامِنُوا بِرَسُولِهِ یُؤْتِكُم كِفْلَیْنِ مِن رَحْمَتِهِ وَیَجْعَل لَكُمْ نُوراً تَمْشونَ بِهِ وَیَغْفِرْ لَكُم وَاللّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ )(290).
« ای اهل ایمان ! تقوای الهی پیشه كنید و به پیامبرش ایمان آورید تا شما را دو بهره از رحمتش دهد و نوری برایتان قرار دهد كه به وسیله ی آن راه زندگی سالم را بپیمایید و شما را بیامرزد، كه خدا بسیار آمرزنده و مهربان است ».