فهرست کتاب


شرح دعای کمیل

استاد حسین انصاریان

معنی شفاعت

اهل معرفت، به این حقیقت توجه دارند كه : شفاعت عبارت از یاری دادن وجودی قوی و نیرومند، به موجودی ضعیف و ناتوان است ; كه این موجود ناتوان، درحدّی از معرفت و ایمان و عمل صالح و اخلاق حسنه برخوردار است. ولی ناتوانی او سبب لغزش و گناه او شده است، البته نه گناهی كه چراغ محبت و معرفت و ایمان و عملش را خاموش كرده باشد، بلكه گناهی كه قدم او را برای رسیدن به كمال معنوی سست كرده و او را از رسیدن به بهشت محروم نموده است، و پروردگار از روی لطف و رحمتش مقام شفاعت را قرار داده است تا شفیع قوی و نیرومند از طریق آبرو و معنویتش به گناهكار مؤمن كمك دهد تا در دنیا از اسارت گناه نجات یابد و در راه كمال قرار گیرد و در آخرت از كیفر گناه مصون ماند.
بنابراین، شفاعت در قیامت شامل كافران، مشركان، معاندان، منافقان و بریدگان از ایمان و عمل صالح نمی شود ; چنان كه در قرآن مجید به این حقیقت اشاره شده است :
( كُلُّ نَفْس بِما كَسَبَتْ رَهینَةٌ * إِلاّ أَصْحابَ الیمَینِ * فی جَنّات یَتَسآءَلونَ * عَنِ الْمجُرِمینَ * ما سَلَكَكُمْ فی سَقَرَ * قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ المُصَلِّینَ * وَلَمْ نَكُ نُطْعِمُ المِسْكینَ * وَكُنّا نَخُوضُ مَعَ الخآئِضِینَ * وَكُنّا نُكَذِّبُ بِیَوْمِ الدِّینِ * حَتَّی أَتانَا الیَقِینَ * فَما تَنْفَعَهُمْ شَفاعَةُ الشَّافِعینَ )(288).

﴿صفحه 216﴾
« هركس گروگان اعمال زشتی است كه مرتكب شده است، مگر سعادتمندان كه در بهشت ها با رو كردن به دوزخ از مجرمان و گناهكاران می پرسند : چه چیز شما را به دوزخ درآورده ؟ گویند : ما از نمازگزاران نبودیم و ناتوانان را طعام نمی دادیم و با فرو روندگان در باطل فرو می رفتیم و روز جزا را تكذیب می كردیم تا مرگ به ما رسید پس با این وضع و حالی كه دارند شفاعت شافعان سودی به آنان ندهد ».
شفاعت، به معنای دستگیری قوی از ناتوان ـ ناتوانی كه آثاری از معنویت و شیوه ی عملی قوی را در حدّی در خود دارد ـ در آخرین مرحله ی قیامت انجام می گیرد و پیش گیری از وارد شدن در آتش می كند. و یا سبب خارج ساختن از آتش می گردد و علت تأثیر شفاعت، رحمت واسعه ی حق و یا مقام رفیع شخص شفاعت كننده و نیز لیاقت شفاعت شونده است(289).

شرط شفاعت شافعان

بر پایه ی آیات قرآن و روایات اهل بیت (علیهم السلام)، كسی كه امید به شفاعت دارد باید در حد لازم از سرمایه ی ایمان و عمل صالح برخوردار باشد، تا بتواند نقص و عیب كارش را و كمبود معنویش را در دنیا با شفاعت و هدایت الهی جبران كند و درد و ناتوانی و ضعفش را در قیامت برای حركت به بهشت با شفاعت شفیعان درمان نماید ; یا اگر به خاطر سنگینی بار گناه در دوزخ افتاد، با استفاده كردن از قدرت شفاعت شفیعان، خود را از آن مهلكه ی عظیم نجات دهد.

شفیعان دنیا و آخرت

از آیات قرآن مجید و روایات استفاده می شود كه : شفیعان دنیا و آخرت ـ كه

﴿صفحه 217﴾
شفاعتشان سبب هدایت و نجات و عامل رشد و كمال و باعث رساندن انسان به رحمت و مغفرت و عفو خداست، در صورتی كه خواهان شفاعت، لیاقت شفاعت شدن را از دست نداده باشد ـ عبارتند از : ایمان، عمل صالح، توبه، قرآن، انبیا، امامان، شهیدان، مؤمنان راستین،عالمان ربّانی، كه همان گونه كه كافران و مشركان و غافلان در دنیا به شفاعت اینان از كفر و شرك و غفلت نجات پیدا می كنند و به مؤمن و موحّد و دارنده ی معرفت و آگاهی تبدیل می شوند، در قیامت هم از كمبودهایی كه به سبب گناه عارض آنان شده و نتوانستند در دنیا جبران كنند به شفاعت آنان نجات می یابند.
بنابراین شفاعت به این معنی كه در عرصه گاه تكوین و طبیعت و تشریع دارای سیطره ی ویژه به خود است، اصلی از اصول اسلام است كه منكر آن از دایره ی اسلام بیرون و در ظلمتكده ی كفر است.