فهرست کتاب


شرح دعای کمیل

استاد حسین انصاریان

« اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لِیَ الذُّنُوبَ الَّتِی تُنْزِلُ الْبَلاَءَ »

« خدایا ! برای من بیامرز گناهانی كه بلا را نازل می كند ».

گناهانی كه سبب نزول بلاست

گناهانی كه سبب نزول بلاست سه گناه است :
1 ـ بی توجهی به فریادخواهی محزون دل سوخته. 2 ـ ترك كمك به ستمدیده. 3 ـ ضایع كردن امر بمعروف و نهی از منكر.

بی توجهی به فریادخواهی محزون دل سوخته

انسانی كه دچار زیان مالی می شود، یا یكی از عزیزان خود را از دست می دهد، یا به مصیبت و رنجی دیگر مبتلا می گردد و از برادران دینی خود برای رفع حزن و اندوه و غصه و رنج خود فریادخواهی می كند، اخلاق و عاطفه انسانی اقتضا دارد كه به كمك او بشتابند و در كاهش آلام و رنج هایش به او یاری دهند.
آنان كه فریاد محزونان و دل سوختگان را بشنوند و به كمك آنان برنخیزند، نه این كه مسلمان، بلكه از دایره ی آدمیت و انسانیت بیرونند.
﴿صفحه 193﴾
تو كز محنت دیگران بی غمی *** نشاید كه نامت نهند آدمی
رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود :
مَنْ أَصْبَحَ لاَ یَهْتَمُّ بِأُمُورِ المُسْلِمِینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِم(260).
« كسی كه صبح كند و به امور مسلمانان اهتمام نورزد مسلمان نیست ».
برنامهی كمك رسانی به یكدیگر و توجه به امور مسلمانان و به ویژه به فریاد فریاد خواهان رسیدن، دستور حضرت حق و سفارش پیامبر اسلام و امامان بزرگوار است.
امام صادق (علیه السلام) فرمود : كسی كه رنج و غصه ای را از مؤمنی برطرف كند، خدا رنج و غصه ی آخرت او را برطرف می كند و با دل خنك از قبرش درآید. و كسی كه گرسنگی مؤمنی را بزداید، خدا او را از میوه ی بهشت بخوراند. و كسی كه با شربت آبی مؤمن تشنه را سیراب كند، خدا او را از رحیق مختوم سیراب فرماید(261).
امام ششم (علیه السلام) فرمود : هركس به فریاد برادر مؤمن غصه دار و تشنه اش به هنگام سختی و رنجش برسد، پس غصه اش را برطرف كند و او را برای رسیدن به حاجتش یاری دهد، خدا از جانب خود هفتاد و دو رحمت برایش بنویسد كه یكی از آن هفتاد و دو رحمت را در دنیا برای اصلاح امور زندگیش پیش اندازد و هفتاد و یك رحمت را برای ترس و هول قیامتش ذخیره كند(262).