فهرست کتاب


شرح دعای کمیل

استاد حسین انصاریان

كم گذاشتن پیمانه و كیل

كم فروشی و كم گذاشتن جنس مشتری و كم دادن پیمانه و كیل، و كاستن جنس به هنگام وزن كردن، همه و همه بر اساس آیات قرآن و روایات اهل بیت (علیهم السلام)حرام و از گناهان كبیره است !
از صد و چهارده سوره ی قرآن یك سوره به این موضوع اختصاص داده شده و در اولین آیات آن سوره به این گناه بزرگ و خیانت سنگین و عذاب آن اشاره شده است :
( وَیْلٌ لِلْمُطَفِّفِینَ * الَّذِینَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَی النّاسِ یَسْتَوْفُونَ * وَإِذا كالُوهُمْ أَو وَزَنُوهُمْ یُخْسِرونَ * أَلا یَظُنُّ أُولئِكَ أَنَّهُم مَبْعُوثونَ * لِیَوم عَظیم * یَوْمَ یَقومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعالَمینَ * كَلاّ إِنَّ كِتابَ الْفُجَّارِ لَفِی سِجِّین )(190).

﴿صفحه 160﴾
« وای بر كم فروشان، آنان كه چون به پیمانه چیزی از مردم بستانند كامل و تمام بستانند و چون با پیمانه و وزن چیزی بدهند كم و ناقص دهند. آیا آنان یقین ندارند كه برای روزی بزرگ برانگیخته می شوند، روزی كه مردم در حضور پروردگار جهانیان می ایستند. چنین نیست كه این نابكاران گمان می كنند، آن روز نامه ی بدكاران ( همراه خود بدكاران ) در سجیّن است ».
رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود : هركس در پیمانه و وزن خیانت كند، فردای قیامت او را به قعر دوزخ درآورند و در میان دو كوه آتش جای دهند و به او گویند : این كوهها را وزن كن و او همیشه به این عمل مشغول است(191).
تفسیر باارزش « منهج الصادقین » در توضیح آیات سوره ی مطففین، روایت بسیار مهم زیر را از رسول خدا نقل می كند :
پیامبر فرمود : پنج چیز در برابر پنج چیز است. گفتند : یا رسول اللّه ! آنها چیست ؟ فرمود : قومی پیمان شكنی نكردند مگر این كه خدا دشمنانشان را بر آنان چیره كرد، و گناه زشت زنا از آنان آشكار نشد مگر این كه مرگ در میان آنان شایع شد، و دروغ و داوری خلاف حكم خدا در آنان پخش نشد مگر این كه تهی دستی و فقر در آنان پیدا شد، و زكات را نپرداختند مگر این كه باران از آنان منع شد، و پیمانه را كم ندادند مگر این كه گیاهان از آنان دریغ داشته شد و به بلای خشك سالی گرفتار شدند.

﴿صفحه 161﴾

« اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لِیَ الذُّنُوبَ الَّتِی تُغَیِّرُ النِّعَمَ »

« خدایا برای من بیامرز گناهانی كه نعمتها را تغییر می دهد ».

گناهانی كه باعث تغییر نعمت هاست

گناهانی كه سبب تغییر نعمت ها می شود و به جای آنها بلاها و مصائب و مشكلات و سختی ها و عذاب ها و عقوبت ها قرار می گیرد به فرموده ی حضرت سجاد (علیه السلام) پنج گناه است :
1 ـ ستم به مردم. 2 ـ از دست دادن روحیه ی عادت در خیر. 3 ـ كناره گرفتن از نیكوكاری. 4 ـ كفران نعمت. 5 ـ ترك سپاسگذاری و شكر.