فهرست کتاب


شرح دعای کمیل

استاد حسین انصاریان

آثار شوم گناهان

از آیات قرآن و روایات عناوین زیر به عنوان آثار شوم گناهان استفاده می شود :
گناه، اعمال نیك را تباه و نابود می كند. گناه، باعث دچار شدن انسان به فتنه ها و بلاهای دنیایی و عذاب سخت آخرتی است. گناه، مانع مستجاب شدن دعاست. گناه، انسان را از شفاعت شفیعان محروم می كند. گناه، دل را سخت و سیاه می سازد. گناه، ایمان را از بین می برد. گناه، مانع نتیجه بخشیدن موعظه می شود. گناه، انسان را خوار و رسوا می كند. گناه، باعث محرومیت آدمی از رزق حق می شود. گناه، انسان را از منطقه ی عبادت و بندگی دور می كند. گناه، زمینه ی چیرگی شیطان را بر انسان فراهم می آورد. گناه، رشته ی نظم زندگی و نظام خانواده و جامعه را از هم می گسلد. گناه، اعتماد و اطمینان مردم را از یكدیگر از بین می برد. گناه، قلب را می میراند. گناه، باعث سختی جان كندن

﴿صفحه 132﴾
و فشار برزخ است(125).
از حضرت صادق (علیه السلام) روایت شده :
أَمَا إِنَّهُ لَیسَ مِن عِرق یَضْرِبُ وَلا نَكْبَة وَلا صُداع وَلا مَرَض إلاّ بِذَنب وَذَلِكَ قَولُ اللّهِ عَزَّ وَجَلَّ فِی كِتابِهِ : ( وَما أَصابَكُم مِنْ مُصِیبَة فَبِما كَسَبَتْ أَیْدِیكُم وَیَعْفُوا عَنْ كَثِیر (126) ) (127).
« هیچ رگی زده نشود و پایی به سنگ نخورد و دردسر پیش نیاید و بیماری و مرضی به انسان نرسد، جز به ارتكاب گناهی. و همین است كه خدای عز و جل در كتابش فرمود : هر مصیبتی به شما رسید، به خاطر گناهی است كه مرتكب شدید و خدا از بسیاری از گناهان در می گذرد ».
و نیز از آن حضرت روایت شده :
إنّ الرَّجُلَ یُذنِبُ الذَّنبَ فَیُحْرَمُ صَلاَةَ اللَّیلِ وَإِنَّ العَمَلَ السَّیِّئَ أَسْرَعُ فِی صاحِبِهِ مِن السِّكِّینِ فِی اللَّحْم(128).
« قطعاً شخص مرتكب گناهی می شود و به خاطر آن از خواندن نماز شب محروم می ماند و تأثیر گناه در گناهكار از تأثیر كارد در گوشت
سریعتر است ».
از حضرت رضا (علیه السلام) روایت شده :
أَوحَی اللّهُ عَزَّ وَجَلَّ إلَی نَبیّ مِنَ الاَنبِیاءِ : إِذا أُطِعْتُ رَضِیتُ، وَإِذا رَضِیتُ بَارَكْتُ، وَلَیْسَ لِبَرَكَتِی نِهایَةٌ، وَإِذا عُصِیتُ غَضِبْتُ، وَإِذا غَضِبتُ لَعَنتُ، وَلَعْنَتی تَبْلُغُ

﴿صفحه 133﴾
السَّابِعَ مِن الوَرَی(129).
« خدای عز و جل به پیامبری از پیامبران وحی فرمود : هرگاه اطاعت شوم خوشنود گردم و چون خوشنود گردم بركت بخشم و بركت من بی پایان است. و هنگامی كه از من نافرمانی شود خشم گیرم و چون خشم گیرم لعنت كنم و لعنت من تا هفت پشت را شامل شود ».
به تجربه ثابت شده كه گاهی فرزندان ستم پیشگان به بلای تهی دستی، بیماری و ناتوانی و تنگی رزق دچار شده اند. و این خود عنایت و رحمتی از جانب خدا به آنهاست تا مانند پدران خویش به گناه و طغیان مبتلا نشوند.
درباره ی اصرار بر گناه و ادامه ی معصیت از امیرالمؤمنین(علیه السلام) روایت شده :
هیچ بنده ای نیست مگر این كه بر او چهل پرده ی حرمت قرار دارد تا مرتكب چهل گناه كبیره شود ; چون مرتكب چهل گناه كبیره شود، خدا به فرشته ها وحی می كند : بنده ام را با بالهای خود بپوشانید. فرشتگان او را با بالهای خود می پوشانند. سپس آن بنده هیچ كار زشتی را نگذارد جز آنكه مرتكب شود، تا جایی كه میان مردم به خاطر ارتكاب گناه ببالد. فرشتگان گویند : پروردگارا ! بنده ات هر گناهی را مرتكب می شود و ما از كردار او شرمساریم. خدای عز و جل به آنان وحی می كند : بالهایتان را از او بردارید. چون كارش به اینجا رسد آغاز به دشمنی با اهل بیت (علیهم السلام) كند، آن زمان است كه پرده ی حرمتش در آسمان و زمین پاره شود. فرشتگان گویند : پروردگارا ! بنده ات پرده دریده مانده. خدای عز و جل وحی كند : اگر خدا به او توجه داشت، به شما فرمان نمی داد كه بالهایتان را از او بردارید !! (130)
انسان پاكدامن و باتقوا، كه به یاد خدا و با توجه به قیامت و با معرفت به آثار

﴿صفحه 134﴾
شوم گناه، در پیدا و پنهان از گناه فراری و متنفّر است انسانی زنده، و گناهكار آلوده دامن كه از خدا و قیامت غافل است و از عواقب گناه نمی هراسد، میّت است(131).

گناهانی كه باعث پرده دری است

حدیث شناس باعظمت، شیخ صدوق در كتاب « معانی الاخبار »(132) حدیث بسیار مهمی در رابطه با گناهانی كه آثار شومی دارد از حضرت زین العابدین(علیه السلام) نقل كرده كه بخشی از آن روایت این قطعه از دعای كمیل را كه هر جمله اش با « اللهم اغفر لی الذنوب » شروع شده توضیح می دهد :
گناهانی كه باعث پرده دری است عبارتست از :
1 ـ خوردن مایع مست كننده. 2 ـ قمار بازی. 3 ـ بكار گرفتن كار بیهوده و شوخی بیجا برای خنداندن مردم. 4 ـ بیان عیوب مردم. 5 ـ همنشینی با متهمین به گناه و بدكاری.

شراب خواری

حضرت موسی بن جعفر و امام هشتم و حضرت جواد (علیهم السلام) شراب خواری را از گناهان كبیره شمرده اند.
دانشمندان بزرگ شرق و غرب اثبات كرده اند : كه مایعات مست كننده، چه كم و چه زیاد، آثار زیان باری در مغز و معده و كبد و قلب و كلیه و مجاری تنفّس و گردش خون و عقل و نسل به جا می گذارد كه گاهی علاج آن آثار، غیر ممكن و هلاكت مشروب خوار قطعی و حتمی است.

﴿صفحه 135﴾
شیطانِ بطری، شیطانی بسیار خطرناك و دشمنی زیان آفرین و موجودی پلید و نجس است.
قرآن مجید مایع مست كننده را ناپاك و رجس و از كارهای شیطان برشمرده(133)و سودش را در برابر زیانش ناچیز و اندك دانسته(134) و به خاطر خطرات فراوان و زیانهای غیر قابل جبرانش آن را بر تمام مردم حرام كرده و مرتكب آن را، چنان چه موفق به توبه نشود، به عذاب سنگین دنیایی و آتش سوزان آخرتی دچار خواهد كرد.
رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) در رابطه با مایع مست كننده ده نفر را لعنت كرده :
كسی كه درختش را به این خاطر كاشته، و آن كه از درختش نگهبانی كرده، و كسی كه انگور یا مادّه دیگرش را افشرده، و شخصی كه آن را نوشیده، و كسی كه ساقی آن بوده، و آن كه آن را با دوش یا با مركب جابجا كرده، و كسی كه از باربر تحویل گرفته، و شخصی كه آن را فروخته، و آن كه آن را خریده، و كسی كه پولش را خورده. فردای قیامت شراب خوار وارد عرصه ی محشر می شود، در حالی كه رویش سیاه و دهانش كج و زبانش بیرون افتاده و فریاد تشنگی اش بلند است. به او از چاهی كه چرك زناكاران در آن ریخته شده می آشامانند(135).
امام صادق (علیه السلام) فرمود : شراب خواری مساوی با بت پرستی است(136). شراب خوار در قیامت كافر محشور می شود(137). شراب پایه ی هر گناهی است ! (138)

﴿صفحه 136﴾
به امیرالمؤمنین (علیه السلام) گفته شد : آیا شما فرموده اید : شراب از دزدی و زنا بدتر است ؟ فرمود : آری، زناكننده شاید گناه دیگری انجام ندهد، ولی شراب خوار چون شراب خورد، زنا می كند، آدم می كشد، نماز را ترك می كند ! (139)
رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود : كسی كه شراب را پس از آن كه حرمتش را خدا به زبان من ابلاغ كرد بنوشد، سزاوار نیست هنگامی كه به خواستگاری بیاید پاسخ مثبت به او داده شود. شفاعت شراب خوار چون شفاعت كند پذیرفته نیست. گفتارش نباید مورد تصدیق قرار گیرد. نباید او را بر امانتی امین دانست، پس كسی كه چیزی به او بسپارد، برای او از جانب خدا ضمانی نیست(140).