فهرست کتاب


شرح دعای کمیل

استاد حسین انصاریان

مرحله ی هشتم : دمیده شدن روح

(... ثُمَّ أَنْشَأناهُ خَلْقاً آخَرَ فَتَبارَكَ اللّهُ أَحْسَنَ الْخَالِقینَ )(67).
« آنگاه « جنین را در » آفرینشی دیگر پدید آوردیم. آفرین باد بر خدا كه بهترین آفرینندگان است ».
پس از پایان صورت بندی جنین كه خود دنیای شگفت انگیزی از قدرت خداست و هنوز بسیاری از حقایق آن به صورت اسرارآمیز مانده، و تاكنون ابزارهای علمی، و افكار قویم به كشف آن دسترسی پیدا نكرده اند، مرحله ی دمیدن روح می رسد كه خود از عجایب بسیار پیچیده است.
حضرت حق به رحمت و اراده اش تحول شگفت انگیزتری در جنین پدید می آورد، یعنی جان در او می دمد و جنین مرده را زنده می كند !!
از این پس جنین تعلیم می گیرد كه انگشت خود را در دهان بگذارد، و به همین خاطر است كه نوزاد بلافاصله پس از تولد می تواند پستان مادر را بمكد !

مرحله ی نهم : تولد

( وَاللّهُ أَخْرَجَكُم مِنْ بُطونِ أُمَّهاتِكُمْ... )(68).
« خدا شما را از شكم های مادرانتان بیرون آورد ».
داستان تولد نوزاد یكی از شگفت انگیزترین حوادثی است كه در دستگاه آفرینش اتفاق می افتد. جنین كه نُه ماه تمام در سكوت و تاریكی و گرمای مطبوع رحم زندگی كرده، اینك به اراده ی خدا و در سایه ی رحمت حق، وارد محیطی

﴿صفحه 68﴾
جدید كه قابل مقایسه با محیط قبل نیست می شود و برای این كه بتواند خود را با محیط جدید وفق دهد و هماهنگ كند رحمت الهیه همه نوع استعداد و نیروی لازم را به او بخشیده است.
او از رحم مادر، كه دارای حرارتی به میزان 37 درجه است، وارد محیطی كه حرارتش كمتر یا بیشتر است می شود ولی خود را با محیط جدید هماهنگ می كند. چگونگی این هماهنگی از معماهای علم طب است. از تاریكی قدم به روشنایی می گذارد و نور خیره كننده ی دنیای جدید را با چشمان كوچك و لطیفش تحمل می كند. از محیطی مرطوب و لزج به محیطی خشك می آید و خود را با خشكی محیط بلافاصله وفق می دهد. تا پیش از ولادت از راه ناف تغذیه می كرد، اینك با دهان غذا می خورد و بدون واسطه از هوا تنفس می كند ! (69)
اینها جلوه های رحمت واسعه ی حق است كه همه چیز را فرا گرفته و در این مقام است كه انسان باید با تمام وجود به شكر نعمت های بی شمار حضرت دوست برخیزد و با تضرّع و زاری و ذلت و مسكنت و زبان حال و قال برای تكمیل سفره ی مادی و معنویش بگوید :
اَللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُكَ بِرَحْمَتِكَ الَّتِی وَسِعَتْ كُلَّ شَیْء.

جلوه ای عجیب از رحمت واسعه ی حضرت حق

لازم است به گوشه ای دیگر و پرده ای عجیب تر از رحمت واسعه ی الهیه نسبت به انسان نظر اندازیم، شاید این شگفتی حجاب غفلت را از آیینه ی دل ما بردارد و جان ما را به نورانیتش نورانی كند و سبب شوق بیشتر در باطن ما به سوی عبادتی خالص گردد و نفرت ما را از گناه و معصیت، تا جایی كه به ما

﴿صفحه 69﴾
مصونیت بخشد، افزون كند.
ماشین مغز انسان از نظر علم، حیرت انگیزترین ماشین هاست و وظایفی را انجام می دهد كه پرقدرت ترین ماشین های ساخته ی بشری از انجام آنها ناتوان است.
یكی از وظایف مغز، ثبت و ضبط وقایع گوناگون است كه نیروی حافظه را تشكیل می دهد. حافظه ی انسانی فقط به قسمت كوچكی از مغز ارتباط دارد. برای نشان دادن قدرت حافظه مثالی آورده اند :
فرض كنیم مردی پنجاه سال از عمرش گذشته باشد و بخواهد خاطرات خود را بدون كم و زیاد بنویسد، برای درج این خاطرات معادل 160 میلیون نسخه ی روزنامه به قطع بزرگ كه در بیست صفحه و سراسر با حروف ریز چاپ شده باشد نیاز خواهد بود. مكانیسم به یاد آوردن خاطرات گذشته، از بسیاری ازجهات، مانند نوارهای ضبط صوت است، فرقی كه دارد این است كه : نیروی برقِ نوارهای مغز، از اعصاب بدن تأمین می شود و هیچ گونه احتیاجی به چرخیدن ندارد.
مطابق حساب دقیق، اگر بخواهند ماشینی بسازند كه كم و بیش كار یك مغز انسانی را انجام دهد، باید دستگاهی دو برابر بزرگترین ساختمانهای جهان تهیه كنند، و برای تهیه ی نیروی برق آن تمام برق حاصله از بزرگترین آبشار جهان را به آن اختصاص دهند، و چون ناگزیر لامپ های الكترونی و سیم های این ماشین گرم می شود، باید تمام آب آن آبشار برای خنك كردن آن گرداگرد ماشین بگردد و با این همه كار، ماشین اختراعی نخواهد توانست تمام وظایف مغز یك انسان معمولی را از نظر تفكر و اندیشه انجام دهد.
فرمان مكیدن شیر از پستان مادر، از مغز كودك به دو لب صادر می شود و كودك با خاطری آرام و بدون اشتباه از شیر مادر تغذیه می كند.
﴿صفحه 70﴾
در پیكر مادر یك كارخانه ی شیمیایی اتوماتیك وجود دارد كه خون را به صورت یك غذای بسیار لطیف و سودمند و گوارا تبدیل می كند، كه برای تغذیه ی نوزاد و دستگاههای گوارش وی مناسب است.
فرآوردهی پرارزش این كارخانه در دو مخزن روی سینه ی مادر جمع می شود و از نوك آن به وسیله ی مكیدن نوزاد بیرون می آید و جزء بدن وی می گردد.
اندازهی حجم نوك آن مخزن با اندازه ی دهان بچه تناسب دارد، نوك مخزن دارای سوراخ های بسیار ریزی است، كه بوسیله ی مكیدن كودك باز شده و به طور معمول خود بخود بسته می شود، تا شیر به هدر نرود.
پس از آن كه جنین در رحم مادر قدم می گذارد، كارخانه ی شیرسازی سر از خواب برمی دارد و كم كم شروع به كار می كند ; هر چه جنین رشد كند فعالیت این كارخانه رو به افزایش می رود تا در وقت ولادت شیری كه با مزاج نوزاد سازگار باشد آماده شود.
پس از ولادت، هر چه كودك بزرگتر شود و دستگاه گوارش وی نیرومندتر گردد این كارخانه در محصول خود تغییراتی می دهد !
این حقایق شگفت انگیز و واقعیات حیرت آور و فعل و انفعالات و تغییر و تحولات كه همه و همه در راه بهرهوری انسان انجام می گیرد، جز جلوه ی رحمت خدا و مهر بی پایان او و رأفت و لطف فراگیرش چیز دیگری است ؟!!
این انسان است كه با دقت و تأمل و تفكر و اندیشه ی در این امور بهت آور، باید در راه سپاس گذاری از حضرت محبوب قدم بگذارد و هر لحظه برای جلب فیوضات بیشتر، و بخصوص فیوضات معنوی، دست گدایی به پیشگاه او بردارد و با همه ی وجود بگوید : اَللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُكَ بِرَحْمَتِكَ الَّتِی وَسِعَتْ كُلَّ شَیْء.
﴿صفحه 71﴾