فهرست کتاب


رساترین دادخواهی و روشنگری (شرح خطبه فدکیه)جلد1

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی تدوین و نگارش: عباس گرایی

ب) عزت‌بخشی جهاد برای اسلام

حضرت زهرا(علیها السلام) با بیان حکیمانة خویش، حکمت جهاد را در یک کلمه این‌گونه بیان می‌فرمایند: وَالْجِهَادَ عِزّاً لِلإِسْلام؛ «و [خداوند] جهاد را برای عزت اسلام قرار داد».
هنگامی که بخواهیم هنر فراوانی به خرج دهیم، می‌گوییم: «جهاد وسیله‌ای برای عزت مسلمانان است»؛ اما صدیقة طاهره(علیها السلام) می‌فرمایند: «خداوند جهاد را برای عزت اسلام تشریع فرمود». این بدان معناست که اسلام هدف اصلی است و ما باید فدای اسلام شویم و اساساً هیچ ارزشی در برابر ارزش اسلام قابل طرح نیست.

9. صبر؛ راه رسیدن به پاداش

وَالصَّبْرَ مَعُونَةً عَلَى اسْتِیجَابِ الأَجْر؛ «و [خداوند] صبر را کمکی برای استحقاق اجر قرار داد».

الف) اهتمام فراوان اسلام به صبر

واژه‌هایی که در قرآن و روایات فراوان تکرار و بر آنها تأکید می‌شود، نسبتاً محدود هستند. از جملة این واژه‌ها، واژة «صبر» است که از واژه‌های کلیدی در معارف اسلامی است. خدای متعال نیز مکرر به پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) نسبت به صبر تأکید نموده، می‌فرماید: فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُولُوا الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُل؛(486) «پس صبر كن، آن‌گونه كه پیامبران اُولوا العزم صبر كردند».
﴿ صفحه 453 ﴾
نیز می‌فرماید: وَاصْبِرْ فَإِنَّ اللَّهَ لا یُضیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنین؛(487) «و شكیبایى كن كه خداوند پاداش نیكوكاران را ضایع نخواهد كرد» . همچنین در موارد فراوانی به عموم مردم با بیانات مختلف سفارش به صبر می‌فرماید. خدای متعال در سورة عصر می‌فرماید: وَالْعَصْر * إِنَّ الإِنسَانَ لَفِی خُسْر * إِلاَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْر؛(488) «به عصر سوگند، كه انسان‌ها همه در زیان‌اند، مگر كسانى كه ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده و یكدیگر را به حق سفارش كرده و یكدیگر را به صبر توصیه نموده اند».
در این سوره، چهار واژة کلیدی مشاهده می‌شود: ایمان، عمل صالح، حق و صبر. از قرار گرفتن واژة صبر در کنار واژه‌هایی چون حق، ایمان و عمل صالح، اهمیت صبر روشن می‌شود.