فهرست کتاب


رساترین دادخواهی و روشنگری (شرح خطبه فدکیه)جلد1

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی تدوین و نگارش: عباس گرایی

چهارم. حقیقتِ جهادِ فی‌سبیل‌الله

اکنون باید پرسید: آیا آموزة جهاد در اسلام نیز به همین معنا (دفاع از آب و خاک) و در همین حد است؟ بدون شک، اگر دشمنان جامعة اسلامی به مسلمانان حمله کرده، بخواهند آنها را نابود کنند، یا اراضی آنها را تصرف کنند، دفاع در برابر آنها تکلیفی واجب است و این حکم از ضروریات دین به شمار می‌آید. اما سخن در این مسئله است که آیا ما مسلمانان به همان دلیلی دفاع را لازم می‌دانیم که سایر انسان‌ها آن را ضروری می‌دانند، و فقط در همان محدوده ـ‌ که آنها دفاع را لازم می‌شمارند ـ وظیفة دفاع داریم؟ آیا امری ارزشمندتر از امور پیش‌گفته وجود ندارد که دفاعِ از آن، از ارزش بالاتری برخوردار بوده، ضرورت حفظ آن بیشتر احساس شود؟ دفاعی که ضرورت آن نزد همة عقلا مشترک است و از آن سخن گفتیم، مقتضای امری غریزی است که در حیوانات هم وجود دارد. بسیاری از حیوانات اگر به لانه و کاشانة آنها حمله شود، به‌شدت از آن دفاع می‌کنند. اگر کسی از خانه و کاشانه‌اش دفاع نکند، از حیوان هم پست‌تر است. اما جهاد اسلامی بسیار شریف‌تر و ارزشمندتر از چنین امری است و علت شرافت و ارزش آن ناشی از هدفی است که جهادگرِ مسلمان از جهاد خویش دنبال می‌کند. جهاد اسلامی، جهاد در راه خدا (فی‌سبیل‌الله) است و این هدف بسیار باارزش‌تر از حفظ جان و مال است.
﴿ صفحه 449 ﴾
اولین آیاتی که دربارة جهاد نازل شد ـ که البته شأن آن هم دفاع بودـ آیاتی از سورة حج است که می‌فرماید:
إِنَّ اللَّهَ یُدافِعُ عَنِ الَّذینَ آمَنُوا إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ كُلَّ خَوَّانٍ كَفُور * أُذِنَ لِلَّذینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللَّهَ عَلى نَصْرِهِمْ لَقَدیر * الَّذینَ أُخْرِجُوا مِنْ دِیارِهِمْ بِغَیرِ حَقٍّ إِلاَّ أَنْ یَقُولُوا رَبُّنَا اللَّه وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوامِعُ وَ بِیعٌ وَ صَلَواتٌ وَ مَساجِدُ یذْكَرُ فیهَا اسْمُ اللَّهِ كَثیراً وَ لَینْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ ینْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِی عَزیزٌ؛(483) به‌درستی که خداوند از كسانى كه ایمان آورده اند، دفاع مى كند. خداوند هیچ خیانت‌كارِ ناسپاسى را دوست ندارد. به كسانى كه جنگ بر آنان تحمیل گردیده، اجازة جهاد داده شده است؛ زیرا مورد ستم قرار گرفته اند و همانا خدا بر یارى آنها تواناست. همان‌ها كه از شهر خود به‌ناحق رانده شدند، گناهی نداشتند جز اینکه مى گفتند: پروردگار ما، خداى یكتاست و اگر خداوند بعضى از مردم را به‌وسیلة بعضى دیگر دفع نكند، دِیرها و صومعه ها و معابد یهود و نصارا و مساجدى كه نام خدا در آن بسیار برده مى شود، ویران مى گردد؛ و مسلماً خداوند كسانى را كه او را یاری كنند، یارى مى كند. قطعاً خداوند قوى و شكست‌ناپذیر است.
پیش از این، مسلمانان برای جنگ با کفار و مشرکان اعلام آمادگی کرده، از
﴿ صفحه 450 ﴾
رسول خدا(صلى الله علیه وآله) اذن جنگ می‌خواستند؛ اما فرمان الهی بر توقف صادر شده بود: كُفُّوا أَیدِیَكُم ؛(484) «[فعلاً] از جهاد دست نگه دارید».
در آن زمان، تعداد مسلمانان بسیار اندک بود و آنان سازوبرگ جنگیِ چندانی نداشتند. ازاین‌رو، اگر به جنگ اقدام می‌کردند، در همان روز‌های اول به شهادت می‌رسیدند و اسلام در همان آغاز از بین می‌رفت. اما آیاتی از سورة حج که بدان‌ها اشاره شد، برای نخستین‌بار، به جامعة مسلمانان اجازه داد كه در برابر ستمِ ظالمان، از خود دفاعِ همگانی كنند. آیات مذکور، در بیان حکمت این رخصت، سخن از حفظ جان، مال، آب و خاک به میان نمی‌آورد، بلکه می‌فرماید: «اکنون اگر اجازة دفاع و جهاد نداشته باشید، عبادتگاه‌ها از بین می‌رود». البته حکمت مزبور برای جهاد در همة ادیان الهی وجود داشته است؛ زیرا دفاع و جهاد به اسلام اختصاص ندارد. دیدن معابد و مساجد، یاد خداوند را در دل‌های مردم زنده می‌کند. ازاین‌رو، حکمتی که قرآن بر آن تکیه دارد، زنده ماندن نام خداوند بر روی زمین است؛ زیرا یاد خدا یگانه حقیقتی است که می‌تواند انسان را به سعادت برساند.
در ادامه، به وظایف جهادگران در صورت پیروزی اشاره کرده، می‌فرماید:‌ «کسانی که ما به آنها اجازة دفاع و وعدة نصرت دادیم، کسانی‌ هستند که اگر در جنگ پیروز شوند، هدفشان این است که ابتدا نماز را به پا دارند و زکات دهند». معنای این سخن این است که هدف ایشان اجرای دین است. نام این جهاد، جهادِ در راه خداست، نه جهادِ در راه آب و خاک. آیا شایسته است که ما امروز برای دفاع از چنین حکم ارزشمندی به امری تمسک کنیم که مشترک بین انسان و حیوان است و از راه
﴿ صفحه 451 ﴾
ضرورت دفاع از آب، خاک و وطن، ضرورت این حکم را تأیید کنیم؟! آیا این بازگشت و ارتجاع نیست؟‌ حیوانات هم برای خود قلمرو و وطن داشته، از آن دفاع می‌کنند. آیا انجام چنین وظیفه‌ای برای انسان هنر محسوب می‌شود؟ آنچه برای بندة خدا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، دفاع از ارزش‌ها و دفاع از دین است. هیچ‌چیز نمی‌تواند با ارزش دین برابری کند. متأسفانه، نفوذ فرهنگ غرب در فرهنگ اسلامی ما باعث شده است که مسئله‌ای با این عظمت به‌قدری تنزل داده شود که در حد غریزه‌ای حیوانی قرار گیرد! اکنون در پاسخ به این پرسش که پیش‌تر طرح کردیم: «از چه اموری باید دفاع کرد؟»، می‌گوییم: حاصل پاسخ به این پرسش این است که در درجة اول، باید از ارزش‌های الهی دفاع کرد و دفاع از جان، مال، ناموس، آب، خاک، اموال و نظایر اینها، بعد از این ارزش‌ها مطرح می‌شوند. مهم‌ترین دفاع، دفاع از دین است که باعث سعادتِ همة انسان‌هاست. اگر دین نباشد انسان‌ها در حد حیوان و گاه پست‌تر از حیوان خواهند شد. قرآن می‌فرماید: إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِندَ اللّهِ الَّذِینَ كَفَرُواْ فَهُمْ لاَ یُؤْمِنُون؛(485) «به‌یقین، بدترین جنبندگان نزد خدا، كسانى هستند كه كافر شدند و ایمان نمى آورند».
قرآن نمی‌فرماید: بدترین انسان‌ها کسانی هستند که با خداوند عناد می‌ورزند، بلکه می‌فرماید: بدترین جنبندگان کسانی هستند که با خداوند از در عناد وارد می‌شوند. سرانجامِ انسان، بدون اسلام، چنین مرتبه‌ای خواهد داشت. بنابراین، بالاترین و باارزش‌ترین دفاع، دفاع از آن حقیقتی است که سعادت همة انسان‌ها بدان وابسته است و آن دفاع از اسلام است. اگر مسلمان نیز ارزشمند است، به سبب اسلام اوست. پس اَصالت با اسلام است. متأسفانه این نکته در بسیاری از گفتارها و نوشتارها مورد غفلت واقع شده است.
﴿ صفحه 452 ﴾

ب) عزت‌بخشی جهاد برای اسلام

حضرت زهرا(علیها السلام) با بیان حکیمانة خویش، حکمت جهاد را در یک کلمه این‌گونه بیان می‌فرمایند: وَالْجِهَادَ عِزّاً لِلإِسْلام؛ «و [خداوند] جهاد را برای عزت اسلام قرار داد».
هنگامی که بخواهیم هنر فراوانی به خرج دهیم، می‌گوییم: «جهاد وسیله‌ای برای عزت مسلمانان است»؛ اما صدیقة طاهره(علیها السلام) می‌فرمایند: «خداوند جهاد را برای عزت اسلام تشریع فرمود». این بدان معناست که اسلام هدف اصلی است و ما باید فدای اسلام شویم و اساساً هیچ ارزشی در برابر ارزش اسلام قابل طرح نیست.

9. صبر؛ راه رسیدن به پاداش

وَالصَّبْرَ مَعُونَةً عَلَى اسْتِیجَابِ الأَجْر؛ «و [خداوند] صبر را کمکی برای استحقاق اجر قرار داد».