فهرست کتاب


زیباییهای اخلاق

استاد حسین انصاریان

ثواب زیارت امام رضا (علیه السلام)

در این قسمت برای شما عزیزان كه در كشور اسلامی ایران و مهد تشیع و خانه ی اهل بیت (علیهم السلام) به سر می برید و می توانید به آسانی به زیارت حضرت رضا (علیه السلام) مشرف شوید ، روایتی را درباره ی فضیلت زیارت آن حضرت از كامل الزیارات كه یكی از معتبرترین كتاب های شیعه است نقل می كنم تا ببینید و بیابید كه این عمل مستحب در قیامت چه بهره ی عظیمی به انسان می رساند .
حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می فرماید : كسی كه قبر فرزندم را زیارت كند برای او نزد خدا هفتاد حج مقبول است . راوی می گوید : گفتم : هفتاد حج ؟ ! فرمود : آری ، هفتصد حج . گفتم : هفتصد حج ؟ فرمود : آری ، هفتاد هزار حج . گفتم : هفتاد هزار حج ؟ فرمود : چه بسا حجی كه پذیرفته نشود ; كسی كه او را زیارت كند و یك شب در آن منطقه بخوابد مانند این است كه خدا را در عرشش زیارت كرده است . گفتم : مانند كسی است كه خدا را در عرشش زیارت كرده است ؟ فرمود : آری ، هنگامی كه قیامت برپا می شود چهار نفر از اوّلین و چهار نفر از آخرین بر عرش قرار دارند ، اما چهار نفر اوّلین : نوح و ابراهیم و موسی و عیسی است ; اما چهار نفر آخرین : محمد و علی و حسن و حسین است ; سپس نخ ترازی كشیده می شود ـ كه خوبان را از بدان جدا می كند ـ پس زائران قبور ما با ما قرار می گیرند ، از نظر برترین درجه ، و نزدیك ترینشان به عطا و بخشش ، زائران قبر فرزندم علی ] بن موسی الرضا [ هستند(191) .
﴿صفحه 152﴾
مَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِن ذَكَر أَوْ أُنثَی وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً
نحل ( 16 ) : 97

بخش هفتم: آثار پرفایده ی حسن خلق

آثار حسن خلق

به راستی آثار حسن خلق كه بخشی از آن در دنیا و همه ی آن در آخرت ظهور عینی پیدا می كند قابل شماره كردن نیست . چنان كه در روایات آمده است : هیچ حقیقتی در میزان عمل انسان در قیامت سنگین تر از حسن خلق نیست(192) .
انسان اگر ایمان و عملش قوی و فراوان باشد ولی از زیبایی های اخلاق برخوردار نباشد ، در دنیا و بویژه در برزخ و آخرت دچار مشكل می شود .