فهرست کتاب


زیباییهای اخلاق

استاد حسین انصاریان

دفع بدی با خوبی

در رابطه با دفع بدی با خوبی در معارف اسلامی چند معنا ذكر شده است .
1 ـ پیامبر به معاذ بن جبل فرمود :
إذا عَمِلَتْ سَیّئةً فَاعْمَلْ بِجَنبِهَا حَسنةً تَمحَها(188) .
هنگامی كه مرتكب كار بدی شدی ، كار خوبی در كنار آن انجام ده تا آن را محو و نابود كند .
2 ـ بدی دیگران را با خوبی كردن به آنان دفع می كنند(189) .
3 ـ بدی گناه را با توبه دفع می كنند(190) .
در رابطه با نماز كه در آیات سوره ی رعد ـ آیاتی كه توضیح آن را خواندید ـ آمده در بخش دوم همین نوشتار آیات و روایاتی ذكر شد كه در اینجا نیازی به تكرار آنها نمی بینم .
آنچه توضیح داده شد و باید از آنها به عنوان زیبایی های اخلاق و حسنات نفسی یاد كرد وسایل و علل و سبب هایی هستند كه در دنیا زندگی انسان را آراسته به امنیت و نورانیت و پاكی می كنند ، و در آخرت انسان را از ناگواری ها نجات و به بهشت جاویدان می رسانند .
البته وسایل نجات منحصر به همین امور نیست ، بلكه روزه و زكات و حج و خمس و امر به معروف و نهی از منكر و توبه از گناه و . . . نیز از وسایل نجات در
﴿صفحه 151﴾
دنیا و آخرتند .
اگر انسان به امور واجب و حسنات اخلاقی ، مستحبات ـ به خصوص مستحبات مالی و بویژه زیارت های مستحب ـ را هم بیفزاید پاداش و اجرش افزایش می یابد .

ثواب زیارت امام رضا (علیه السلام)

در این قسمت برای شما عزیزان كه در كشور اسلامی ایران و مهد تشیع و خانه ی اهل بیت (علیهم السلام) به سر می برید و می توانید به آسانی به زیارت حضرت رضا (علیه السلام) مشرف شوید ، روایتی را درباره ی فضیلت زیارت آن حضرت از كامل الزیارات كه یكی از معتبرترین كتاب های شیعه است نقل می كنم تا ببینید و بیابید كه این عمل مستحب در قیامت چه بهره ی عظیمی به انسان می رساند .
حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می فرماید : كسی كه قبر فرزندم را زیارت كند برای او نزد خدا هفتاد حج مقبول است . راوی می گوید : گفتم : هفتاد حج ؟ ! فرمود : آری ، هفتصد حج . گفتم : هفتصد حج ؟ فرمود : آری ، هفتاد هزار حج . گفتم : هفتاد هزار حج ؟ فرمود : چه بسا حجی كه پذیرفته نشود ; كسی كه او را زیارت كند و یك شب در آن منطقه بخوابد مانند این است كه خدا را در عرشش زیارت كرده است . گفتم : مانند كسی است كه خدا را در عرشش زیارت كرده است ؟ فرمود : آری ، هنگامی كه قیامت برپا می شود چهار نفر از اوّلین و چهار نفر از آخرین بر عرش قرار دارند ، اما چهار نفر اوّلین : نوح و ابراهیم و موسی و عیسی است ; اما چهار نفر آخرین : محمد و علی و حسن و حسین است ; سپس نخ ترازی كشیده می شود ـ كه خوبان را از بدان جدا می كند ـ پس زائران قبور ما با ما قرار می گیرند ، از نظر برترین درجه ، و نزدیك ترینشان به عطا و بخشش ، زائران قبر فرزندم علی ] بن موسی الرضا [ هستند(191) .
﴿صفحه 152﴾
مَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِن ذَكَر أَوْ أُنثَی وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً
نحل ( 16 ) : 97

بخش هفتم: آثار پرفایده ی حسن خلق