فهرست کتاب


زیباییهای اخلاق

استاد حسین انصاریان

عروق معنوی

پیامبر بزرگ اسلام روزه را به منزله ی رگ های دین قلمداد كرده است كه با انجام صحیح آن و رعایت شرایط معنوی اش سلامت به همه ی بدن ، و تقوا كه نتیجه و میوه ی روزه است به همه ی اعضا و جوارح و قلب و نفس و روح و روان می رسد .
همان طور كه رگ ها برای رسیدن خون به همه ی بدن باید باز باشند تا بدن بتواند به حیات خود ادامه دهد ، و اگر انسان از ورزش و رعایت غذا و آشامیدنی غفلت ورزد رگ ها می گیرد و نهایتاً انسان با سكته ی شدید مغزی یا قلبی می میرد ، به همان صورت باید روزه ی ماه رمضان و بلكه پاره ای از روزه های مستحبی تا پایان عمر طبیعی در زندگی معنوی انسان جریان داشته باشد تا سلامت بدن و سلامت قلب و نفس حفظ شود .
انسانی كه به خاطر تكبّر و غرورش از روزه فراری است و به این تكلیف پرفایده ی معنوی عمل نمی كند ، در حقیقت در حالِ بستن رگ هایی است كه فیوضات الهی را به سراسر وجودش می رسانند و با دست خود زمینه ی هلاكت و سقوط خود را فراهم می آورد .
سی روز روزه ی ماه مبارك رمضان رگ هایی است كه یك سرش به منبع فیوضات و سر دیگرش به انسان وصل است ، و انسان از این طریق می تواند كمالات معنوی و تقوای الهی و سلامت بدن خود را تأمین نماید .
اگر مكلّف از روزه روی بگرداند و این تكلیف باارزش را انجام ندهد ، خون
﴿صفحه 69﴾
حیات بخش رحمت و كرامت و رضایت و شرافت و تقوا و سلامت به انسان نخواهد رسید ، و در نتیجه آدمی به مرگ معنوی دچار می شود و از دایره ی انسانیت خارج و به مدار حیوانیت و بلكه بدتر از حیوانیت وارد می گردد .

فایده ی روزه

بیان همه ی فواید روزه كه ناشی از تواضع انسان نسبت به حضرت حق است كتابی مستقل می طلبد ، به ناچار در این نوشتار مختصر به پاره ای از فواید آن اشاره می شود :

سلامت بدن

پرخوری ، از جمله عللی است كه سلامت خون و سلامت قلب و سلامت معده و نهایتاً سلامت همه ی بدن را به خطر می اندازد . به همین خاطر در فرمان های دینی و در دانش پزشكی به شدت از آن نهی شده است .
پرخوری ، می تواند عامل بیماری قند ، چاقی ، كلسترول ، تری گلیسرید ، و ضعف مزاج و . . . شود .
پرخوری ، باعث می شود كه به دستگاه گوارش فشار مضاعف وارد گردد و در نتیجه از عمر مفید كار آن بكاهد .
پرخوری ، رسوبات بسیاری را در معده و روده و بویژه در رگ ها به جای می گذارد كه آن رسوبات زمینه ساز بسیاری از امراض و بیماری هاست .
كم خوری ، عمر را افزایش می دهد و سلامت بدن را تأمین می نماید و نشاط اعضا و جوارح را حفظ می نماید .
كم خوری ، كاری حكیمانه ، و عملی بسیار مفید و عامل سلامت معده و روده و قلب و مغز است .
﴿صفحه 70﴾