فهرست کتاب


آموزش عقاید و دستورات دینی

, تنظیم و گردآوری: مرکز غدیر

دفاع از آب و خاک

بنابر آنچه گذشت دفاع از جامعه اسلامی و خانه و کاشانه مسلمانان یکی از مهمترین واجبات اسلامی است.
خدای متعال می فرماید:
وَلَا تَقُولُوا لِمَن یُقْتَلُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتٌ ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ وَلَٰكِن لَّا تَشْعُرُونَ (سوره بقره آیه 154).
خلاصه ترجمه: کسانی را که در راه خدا کشته شده اند مردگان نخوانید آنان زنده هستند ولی شما درک نمی کنید.
داستان مردانیکه در آغاز پیدایش اسلام جان بکف گرفته به جنگهای خونین می شتافتند، و شهدائی که در خون پاک خود آغشته می شدند، بسیار حیرت انگیز و در عین حال عبرت آمیز است اینان بودند که با خون پاک و تنهای چاک چاک خود پایه این آئین مقدس را استوار ساختند.

دفاع از حق

دفاع دیگری که بسی عمیقتر و وسیع تر از دفاع آب و خاک می باشد دفاع از حق است که یگانه هدف آئین مقدس اسلام می باشد. ریشه دارترین مقصد این روش خدائی احیاء حق و حقیقت است و بهمین نظر این آئین پاک دین حق نامیده شده یعنی دینی که از آن حق است و جز حق در بر ندارد، و چیزی را جز حق هدف قرار نمی دهد.
خدای متعال در وصف کتاب خود که جامع همه حقایق است می فرماید: یهدی الی الحق و الی الطریق مستقیم سوره احقاف آیه 30 قرآن راهنمائی می کند بسوی حق و بسوی راهی که هیچگونه تناقض و تضاد در آن نیست.
اینست که بر هر فرد مسلمان لازم است که حق را پیروی کند و حق گوید و حق شنود و با جمیع قوای خود و از هر راه که ممکن است از حق دفاع کند.

خشم و غضب

خشم حالتی است در انسان که اگر بروز کند او را بفکر انتقام می اندازد و راحتی درون را در گرفتن انتقام نشان می دهد و چنانچه انسان در این حال کمترین سستی در مهار کردن نفس خود ورزد بیدرنگ عقل سلیم وی مقهور خشم می شود و هر زشت و ناروائی و ناشایسته و ناسزائی در نظرش درست می آید و بجائی می رسد که بواسطه آن از هر درنده ای درنده تر و از هر آتشی سوزنده تر می گردد.
در اسلام سفارشهای مؤکدی در جلوگیری از طغیان این حال رسیده و نکوهش بسیاری از متابعت آن شده است، خدای متعال عنایت زیادی نسبت بکسانیکه غیظ خود را فرو می برند و در حال خشم بردباری بکار برده عفو می کنند فرموده است.
چنانکه می فرماید:
« وَالْكَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ» (سوره آل عمران آیه 134) آنانکه غیظ خود را فرو برده از مردم عفو و اغماض می کنند.
و در علامت مؤمنان می فرماید:
«وَإِذَا مَا غَضِبُوا هُمْ یَغْفِرُونَ» (سوره شوری آیه 37) مؤمنان کسانی هستند که وقتی خشمناک می شوند می بخشایند.