فهرست کتاب


آموزش عقاید و دستورات دینی

, تنظیم و گردآوری: مرکز غدیر

فرار از جهاد و دفاع

فرار از میدان جنگ و پشت بدشمن کردن معمایش اینست که گریزنده جان خود را پرارزش تر و گرامی تر از زندگی جامعه می داند، و در حقیقت تسلیم کردن مقدسات دینی و جان و عرض و مال جامعه است بدشمنی که همه شئون زندگیشان را تهدید می کند.
بدین سبب فرار از جهاد و دفاع یکی از گناهان بزرگ شمرده شده و خدای متعال در کلام خود برای فرار کننده صریحاً وعده آتش داده است چنان که می فرماید:
وَمَن یُوَلِّهِمْ یَوْمَئِذٍ دُبُرَهُ إِلَّا مُتَحَرِّفًا لِّقِتَالٍ أَوْ مُتَحَیِّزًا إِلَىٰ فِئَةٍ فَقَدْ بَاءَ بِغَضَبٍ مِّنَ اللَّهِ وَمَأْوَاهُ جَهَنَّمُ ۖ (سوره انفال آیه 16).
خلاصه ترجمه:
کسیکه در جهاد و دفاع پشت بدشمن کند و برگردد با خشم خدای تعالی برگشته و بازگشت وی بسوی جهنم است مگر اینکه کناره گیرد برای اینکه بهتر بتواند بجنگد یا برگردد که در میان یاران خود جای گرفته با دشمن بجنگد.

دفاع از آب و خاک

بنابر آنچه گذشت دفاع از جامعه اسلامی و خانه و کاشانه مسلمانان یکی از مهمترین واجبات اسلامی است.
خدای متعال می فرماید:
وَلَا تَقُولُوا لِمَن یُقْتَلُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتٌ ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ وَلَٰكِن لَّا تَشْعُرُونَ (سوره بقره آیه 154).
خلاصه ترجمه: کسانی را که در راه خدا کشته شده اند مردگان نخوانید آنان زنده هستند ولی شما درک نمی کنید.
داستان مردانیکه در آغاز پیدایش اسلام جان بکف گرفته به جنگهای خونین می شتافتند، و شهدائی که در خون پاک خود آغشته می شدند، بسیار حیرت انگیز و در عین حال عبرت آمیز است اینان بودند که با خون پاک و تنهای چاک چاک خود پایه این آئین مقدس را استوار ساختند.

دفاع از حق

دفاع دیگری که بسی عمیقتر و وسیع تر از دفاع آب و خاک می باشد دفاع از حق است که یگانه هدف آئین مقدس اسلام می باشد. ریشه دارترین مقصد این روش خدائی احیاء حق و حقیقت است و بهمین نظر این آئین پاک دین حق نامیده شده یعنی دینی که از آن حق است و جز حق در بر ندارد، و چیزی را جز حق هدف قرار نمی دهد.
خدای متعال در وصف کتاب خود که جامع همه حقایق است می فرماید: یهدی الی الحق و الی الطریق مستقیم سوره احقاف آیه 30 قرآن راهنمائی می کند بسوی حق و بسوی راهی که هیچگونه تناقض و تضاد در آن نیست.
اینست که بر هر فرد مسلمان لازم است که حق را پیروی کند و حق گوید و حق شنود و با جمیع قوای خود و از هر راه که ممکن است از حق دفاع کند.