فهرست کتاب


آموزش عقاید و دستورات دینی

, تنظیم و گردآوری: مرکز غدیر

معنى مرگ از نظر اسلام

روى اصل نام برده، معنى مرگ از نظر اسلام نه این است كه انسان هیچ و نابود شود بلكه اینست كه روان انسان كه فناناپذیر است علاقه و رابطه خود را از تن قطع كند و در نتیجه تن از بین برود و روان بدون تن به زندگى خود ادامه دهد.
خداى متعال مى فرماید:
«وَقَالُوا أَإِذَا ضَلَلْنَا فِی الْأَرْضِ أَإِنَّا لَفِی خَلْقٍ جَدِیدٍ ۚ بَلْ هُم بِلِقَاءِ رَبِّهِمْ كَافِرُونَ * ۞ قُلْ یَتَوَفَّاكُم مَّلَكُ الْمَوْتِ الَّذِی وُكِّلَ بِكُمْ» (سوره سجده - آیه 11)
خلاصه ترجمه: چگونه شود كه پس از اینكه مى میرم و بدنهاى ما در زمین متلاشى شده گم مى شود، دوباره با آفرینش تازه اى موجود شویم؟ در پاسخ آنان بگو: فرشته مرگ كه به شما موكل است شما را از تن ها دریافت مى دارد و متلاشى شدن تن ها شما را نابود نمى كند.
پیغمبر اكرم (ص) مى فرماید: شما نابود نمى گردید بلكه از خانه اى به خانه دیگر منتقل مى شوید.
برزخ - اسلام معتقد است كه انسان پس از مردن به طرز خاصى زنده مى باشد اگر نیكوكار است از نعمت و سعادت برخوردار و اگر بدكار است معذب خواهد بود و هنگامى كه قیامت بر پا شود براى حساب عمومى حاضر مى شوند، عالمى كه انسان پس از مرگ تا روز قیامت در آن زندگى مى كند برزخ نامیده مى شود.
خداى متعال مى فرماید:
«وَمِن وَرَائِهِم بَرْزَخٌ إِلَىٰ یَوْمِ یُبْعَثُونَ» (سوره مؤمنون - آیه 101)
خلاصه ترجمه: بدنبال مردم پس از مرگ تا روز قیامت برزخ است.
و نیز مى فرماید:
«وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ» (سوره آل عمران - آیه 169)
خلاصه ترجمه: چنین مپندار كه گشتگان راه خدا مرده و نابود مى شوند بلكه آنان زنده هستند و پیش خداى خود روزى مى خورند

--اخلاق

وجوب كار و اهمیت حرفه و صنعت

فعالیت و كار، پایه و اساسى است كه نظام آفرینش روى آن استوار مى باشد و آنست كه ضامن بقاء آفریده ایست. خداى متعال آفریده هاى خود را مناسب حال هریك با وسائلى مجهز كرده كه با به كار انداختن آنها منافع را جلب و مضار را از خود دفع كند.
انسان كه شگفت ترین و پیچیده ترین نقش آفرینش است نیازش از دیگر آفریدگان بیشتر مى باشد و بدین سبب به فعالیت بیشترى احتیاج دارد تا به وسیله آن حوائج بیشمار شخصى خود را رفع نماید و هم نظام خانوادگى را كه طبعاً باید تشكیل دهد سر پا نگهدارد.
اسلام كه دینى است فطرى و اجتماعى، به همین ملاحظه كسب و كار را واجب شمرده و براى افرادى كه بیكار مى نشینند ارزشى قائل نشده است.
در اسلام هر فرد باید طبق سلیقه و ذوق خود یكى از اینهمه حرفه و صنعت كه خداى متعال فكر انسان را به سوى آنها هدایت فرموده است انتخاب كند و از اینراه روزى خود را بدست آورد و بارى از بارهاى اجتماع را به دوش كشیده در آسودگى مردم بكوشد.
«وَأَن لَّیْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَىٰ » (سوره نجم - آیه 39)
خلاصه ترجمه: انسان تنها به وسیله كوشش و كار مى تواند بجائى برسد.
و اینجاست كه بیكارى در اثر تنبلى در اسلام شدیداً ممنوع است.