فهرست کتاب


آموزش عقاید و دستورات دینی

, تنظیم و گردآوری: مرکز غدیر

5- دو سجده

سجده یعنی پیشانی و دستها را سر زانوها و سر دو انگشت بزرگ پاها را بر زمین بگذارد و یکمرتبه سبحان ربی الاعلی و بحمده یا سه مرتبه سبحان الله بگوید. بعد می نشیند و دو مرتبه بسجده رفته ذکر سابق را تکرار می نماید.
محلی که پیشانی را بر آن می گذارد باید زمین یا چیزی باشد که از زمین می روید و بر چیزهای خوراکی و پوشاکی و معدنی سجده جایز نیست.

تشهد و سلام

اگر نماز دو رکعتی است پس از انجام دو سجده برخاسته و حمد و سوره را می خواند و قنوت(1) را انجام داده و پس از رکوع و دو سجده تشهد(2) را می خواند و نماز را سلام(3) می دهد.
اگر نماز سه رکعتی است پس از تشهد برمی خیزد و حمد تنها را خوانده یا سه مرتبه می گوید سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا الله و الله اکبر و بعد رکوع و دو سجده و تشهد و سلام را انجام می دهد.
چنانچه نماز چهار رکعتی است رکعت چهارم را مثل رکعت سوم انجام داده و بعد از تشهد نماز را سلام می دهد.
پی نوشت:
1) بعد از حمد و سوره دستها را رو بروی صورت گرفته و هر ذکری بخواهد می گوید مثلا می گوید: رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَفِی الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ.

2) تشهد عبارت است از گفتن این جملات: اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمد عبده و رسوله اللهم صل علی محمد و آل محمد.

3) سلام باین صورت انجام می شود السلام علیم ایها النبی و رحمه الله و برکاته السلام علینا و علی عباد الله الصالحین السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

نماز آیات