اسرار نماز «ترجمه اسرار الصلوة»

نویسنده : شهید ثانی مترجم : علی اکبر مهدی پور

مقدمه چاپ دوم

بسم الله الرحمن الرحیم
رازها و رمزهای نماز؛ اسرار بی پایان و آثار درخشان آن، درسهای ارزنده ای که در آن نهفته، تأثیرات شگرف و ژرف آن در ساختن فرد و اجتماع در این سطور نمی گنجد.
نماز پشتوانه محکم و ذخیره بی پایان انسان در مبارزه همیشگی نمازگزار با شیطان نفس است که همواره تلاش می کند او را به پستی و زبونی بکشد.
مبارزه با شیطان نفس تنها در پرتو نماز حقیقی میسر است که دلها را با یاد خدا زنده نگه می دارد و انسان با چنگ زدن به دستگیره محکم می تواند با همه مظاهر شرک و فساد مبارزه کند و بتهای درونی خود را بشکند.
برای ارتباط با خدا هیچ وسیله ای محکمتر و مطمئن تر از نماز یافت نمی شود.
هر فرازی از کلمات و اذکار آن بخش مهمی از معارف عالیه و عقاید حقه را در بر گرفته است.
بسیاری از شخصیتهای برجسته اسلامی برای تشریح قسمتی از این رازها و رمزها دست به تالیف آثار ارزشمندی زده اند که با عناوین 30 مجلد آن در مقدمه کتاب آشنا می شوید.
در این میان کتاب حاضر که به قلم فقیهی نامدار به رشته تحریر در آمده، بیش از هر کتاب دیگر مورد توجه قرار گرفته است.
چاپ نخستین برگردان فارسی آن در آستانه پانصدمین سالروز ولادت مولف بزرگوار به قلم این ناچیز منتشر شد و در میان اقشار مختلف، به ویژه قشر جوان و تحصیل کرده دلهای بسیاری را به سوی خود جلب نمود.
روشن است که تأثیر شگرف این کتاب مربوط به مولف گرانقدر آن است که سر آمد فقهای قرن دهم است و کتاب ((شرح لمعه ایشان پس از گذشت پنج قرن کتاب درسی حوزه های علمیه است.
استقبال گرم خوانندگان از این کتاب ما را بر آن داشت که چاپ دوم آن را با کیفیت بهتری عرضه بداریم، از این رهگذر متن کتاب را یک بار دیگر مورد بررسی قرار داده، با متن عربی مقابله نموده، احادیث کتاب دیگر مورد بررسی قرار داده، با متن عربی مقابله نموده، مشخصات منابع مورد اعتماد و استناد را در پایان کتاب یادآور شدیم.
امیدواریم نشر این کتاب چراغی هر چند کم فروغ فرا راه نمازگزاران باشد و همه ما با رازها و رمزهای نماز آشنا شویم و از فیوضات و برکات بی پایان آن برخوردار باشیم، و درخشش معنویت و صفای یاد پروردگار همه سلولهای مغز و دلمان را روشن و منور سازد و ما را شایسته درک محضر حضرت بقیه الله ارواحنا فداه در عهد موفور السرور ظهور حضرتش قرار دهد. ان شاءالله.
15/2/75 برابر 15 ذیحجه الحرام 1416 ه.
سالروز میلاد مسعود امام هادی (علیه السلام)
حوزه علمیه قم علی اکبر مهدی پور

یادداشتهای مترجم

سپاس و ستایش بیکران به پیشگاه خداوند منان و درود بی پایان به پیشگاه خاتم پیامبران (صله الله علیه و آله و سلم) و خاندان عصمت و طهارت، به خصوص خاتم آنان: جان جانان، حجت یزدان حضرت بقیةالله روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء.

معراج انسان

خدای منان از روی لطف بی پایان بر آدمیان منت نهاده، به آنها اجازه معراج به عالم ملک و ملکوت عطا فرموده و نماز را نردبان ترقی و ابزار ارتقاء به عالم بالا قرار داده است.
انسان خاکی که همواره اسیر امیال نفسانی و غرایز حیوانی است، به هنگام نماز پرده های ظلمانی جهان ماده را کنار می زند، جاذبه دست و پاگیر کره خاکی را می شکند، موانع نیرومند عالم سفلی را از جلوی پایش بر می دارد و به جهان بالا راه می یابد، با خدای خود بی واسطه سخن می گوید، راز دل می کند و خود را از چنگال نفس و شیطان می رهاند.
نماز اوج معراج انسان، راز و نیاز با خدای سبحان، موجب نزول رحمت یزدان سنگر مبارزه با نفس و شیطان، باز دارنده انسان از خطا و عصیان، وسیله تقرب پارسایان و رمز بندگی مخلصان است.
سخن در پیرامون نماز، آداب، حدود و اسرار آن بسیار فراوان است که شرح آن در این صفحات نمی گنجد، فقط برای تیمن و تبرک، و نورانیت دلهای خوانندگان جملاتی کوتاه از سخنان معصومین (علیهم السلام) را زینت بخش این صفحات قرار می دهیم:
1- رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم): الصلاة معراج المؤمن:
نماز معراج مؤمن است(1)
2- امیرالمومنان (علیه السلام): الصلاة عمودالدین:
نماز ستون دین است(2).
3- حضرت علی (علیه السلام): الصلاة حصن من سطوات الشیطان
نماز قلعه مستحکمی است که از حمله های شیطان باز می دارد(3)
4- امام صادق (علیه السلام): الصلاة میزان، من وفی استوفی
نماز میزان و الگوست، هر کس آن را کامل انجام دهد، پاداش کامل دریافت می دارد(4)
5 - امام رضا (علیه السلام): الصلاة قربان کل تقی
نماز وسیله تقرب هر پارساست(5)
6 - حضرت رسول اکرم (صله الله علیه و آله و سلم):
الا ان الصلاة مادبة الله فی الارض، قد هناها لاهل رحمته فی کل خمس مرات
نماز سفره گسترده خدای متعال در روی زمین است، که آن را روزی پنج بار برای اهل رحمتش گوارا قرار داده است(6)
7 - امیرالمومنان (علیه السلام): الصلاة تستنزل الرحمة
نماز موجب نزول رحمت پروردگار است(7)
8- از محضر رسول اکرم ((صلی الله علیه و آله پرسیدند: بهترین اعمال کدام است؟
فرمود:
الصلاة لاول وقتها
نماز در اول وقت آن(8)
9- پیشوای ششم شیعیان (علیه السلام):
امتحنوا شیعتنا عند مواقیت الصلاة کیف محافظتهم علیها
شیعیان ما را در اوقات نماز بیازمایید که آن را چگونه رعایت می کنند(9)
10- امام صادق (علیه السلام):لا ینال شفاعتنا من استخف بصلاته
کسی که نمازش را سبک بشمارد به شفاعت ما نایل نمی شود(10)
سبک شمردن نماز غیر از ترک نماز است، که ترک نماز به تنهایی موجب دوری از رحمت خدا و سقوط در آتش دوزخ است چنان که قرآن کریم از اهل دوزخ نقل می کند که از آنها سؤال می شود:
ما سلککم فی سقر: چه چیز شما را در آتش جهنم افکند؟، در پاسخ می گویند: لم نک من المصلین: از نمازگزاران نبودیم(11).
در روایات بسیاری تأکید شده که نماز مرز بین اسلام و کفر است. کسی که پای در زمره مسلمانان می گذارد بعد از شهادتین نماز را به او تعلیم می کنند و هنگامی که از زمره مسلمانان بیرون می رود با کنار گذاشتن نماز از اسلام جدا می شود. چنان که رسول اکرم (صلی الله علیه و آله می فرماید:
بین العبد و بین الکفر ترک الصلاة
فاصله میان انسان و کفر ترک نماز است(12).