آموزش فلسفه جلد اول(مشکات)

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ویژگی‌های این کتاب

با توجه به کمبودهای یاد‌شده، در این کتاب سعی کرده‌ایم که حتی‌المقدور آن کمبودها جبران شود و نکات مفیدی رعایت گردد که مهم‌ترین آنها از این قرار است:
1. نخست، اشاره‌ای گذرا به سیر تفکر فلسفی و مکتب‌های مختلف آن شده تا اینکه دانشجو تا حدودی به وضع فلسفه در جهان، از آغاز پیدایش آن تاکنون، آگاه شود و ضمناً علاقه او به مطالعه تاریخ فلسفه، جلب گردد.
2. موقعیت کاذبی که در مغرب‌زمین برای علوم تجربی پیش آمده و کمابیش روشنفکران شرقی را هم تحت تأثیر قرار داده، مورد ارزیابی قرار گرفته و موقعیت واقعی فلسفه در برابر آنها تثبیت شده است.
﴿ صفحه 23 ﴾
3. همچنین رابطه فلسفه با دیگر علوم و معارف، مورد بررسی واقع شده و نیاز آنها به فلسفه، اثبات شده است.
4. ضرورت آموختن فلسفه تبیین، و شبهاتی که پیرامون آنها مطرح می‌شود رفع شده است.
5. قبل از ذکر مسائل هستی‌شناسی، مبحث ‌شناخت‌شناسی آورده شده که منطقاً مقدم است و امروزه هم در جهان، مورد گفت‌وگوهای فراوانی قرار دارد.
6. سعی شده که مسائل به گونه‌ای بیان شود که انگیزه طرح آنها و نیز موارد کاربرد آنها برای دانشجو روشن گردد و نیز به‌صورتی تنظیم شود که علاوه بر رعایت رابطه منطقی بین آنها، شوق دانشجو را در آموختن مباحث بعدی برانگیزاند.
7. همچنین کوشیده‌ایم مطالب طوری بیان شود که دانشجو را به‌سوی تحجر فکری سوق ندهد، بلکه روح نقادی را در وی زنده بسازد.
8. مطالب به‌صورت درس‌های جداگانه بیان شده، و به‌طور متوسط خوراک یک جلسه، در یک درس گنجانیده شده است.
9. سعی شده نکته مهم هر درسی، در درس‌های بعدی مورد تأکید و احیاناً مورد تکرار قرار گیرد تا بهتر در ذهن دانشجو جای‌گزین شود.
10. در پایان هر درسی خلاصه مطالب و نیز پرسش‌هایی درباره آنها ذکر شده که نقش مهمی را در بهتر آموختن، بازی می‌کند.
با این همه ما ادعا نمی‌کنیم که این کتاب، واجد همه شرایط لازم و نکات مفید می‌باشد و هیچ عیب و نقصی ندارد، بلکه برعکس، به کمبودهای آن، هم از نظر محتوا و هم از نظر شکل و قالب، اعتراف داریم و آن را تنها به‌عنوان گامی نخستین در راه رفع کمبودهای موجود و در جهت یک تحول بنیادی در آموزش علوم اسلامی و به‌ویژه فلسفه، عرضه می‌داریم و امیدواریم گام‌های بعدی به‌وسیله دانشمندان بزرگ و شایسته به‌صورت استوارتر و کامل‌تری برداشته شود.
در پایان، وظیفه خود می‌دانم از دوستان دانشجویی که در راه تهیه و نگارش این کتاب
﴿ صفحه 24 ﴾
کوشش کرده‌اند، و همچنین از مسئولین محترم سازمان تبلیغات اسلامی که وسایل این کار را فراهم نموده‌اند، تشکر کنم.
نیز لازم است سپاس خود را نثار شهدای والامقام انقلاب اسلامی نمایم که در راه برپایی نظام اسلامی، جان‌های پاک خود را فدا کردند و امکان چنین فعالیت‌های فرهنگی را فراهم آوردند. همچنین شهدا و معلولین جنگ جاری، و رزمندگانی که هم‌اکنون در راه حفظ دستاوردهای انقلاب و دفاع از کیان حکومت اسلامی می‌جنگند. از خداوند متعال، پیروزی نهایی ایشان و موفقیت روزافزون همه خدمتگزاران به اسلام و مسلمین را درخواست می‌کنم و طول عمر پربرکت رهبر کبیر انقلاب را تا زمان ظهور حضرت ولی عصر ـ عجل الله فرجه الشریف ـ و توفیق قدردانی از نعمت وجود ایشان و همه نعمت‌های مادی و معنوی الهی را مسئلت دارم، و امیدوارم همه مردم مسلمان ایران و از‌جمله این خدمتگزار کوچک، به انجام وظایفشان موفق شوند و همگی از یاران حضرت مهدی ـ ارواحنا لتراب مقدمه الفداء ـ محسوب گردند. همه سپاس‌ها و ستایش‌ها از آنِ پروردگار متعالی است که این نعمت‌های بی‌شمار را به ما ارزانی داشته و می‌دارد.
قم ـ محمد‌تقی مصباح یزدی
تیرماه 1363 شمسی

﴿ صفحه 25 ﴾

‌‌‌‌بخش اول‌: ‌مباحث مقدماتی

﴿ صفحه 26 ﴾
﴿ صفحه 27 ﴾

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درس اول‌: ‌‌‌‌‌‌نگاهی به سیر تفکر فلسفی‌ ‌‌‌‌‌‌(از آغاز تا عصر اسلامی)

شامل:
— آغاز تفکر فلسفی
— پیدایش سوفیسم و شک‌گرایی
— دوران شکوفایی فلسفه
— سرانجام فلسفه یونان
— طلوع خورشید اسلام
— رشد فلسفه در عصر اسلامی

﴿ صفحه 28 ﴾
﴿ صفحه 29 ﴾