فهرست کتاب


رستگاران

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی تدوین و نگارش: محمدمهدی نادری قمی

انفاق پنهانى یا انفاق آشكار؟

نكته دیگر در بحث انفاق این است كه آیا انفاق را باید علنى انجام داد یا سرّى و پنهانى؟ قرآن كریم در آیه‌اى به این پرسش پاسخ داده و با بى‌اشكال دانستن انفاق علنى، انفاق مخفیانه و پنهانى را بهتر دانسته است:
إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقاتِ فَنِعِمّا هِیَ وَإِنْ تُخْفُوها وَتُؤْتُوهَا الْفُقَراءَ فَهُوَ خَیْرٌ لَكُمْ؛(65) اگر صدقه ها را آشكار كنید، این كارِ خوبى است، و اگر آن را پنهان دارید و به مستمندان بدهید، این براى شما بهتر است.
علنى انجام دادن انفاق، یكى از مزایا و محسّناتش این است كه موجب تشویق دیگران به این كار مى‌شود و به سایرین الگو و سرمشق ارائه مى‌كند. ما خود در مساجد، تكایا و جلسات مذهبى نیز تجربه كرده‌ایم كه براى جمع‌آورى پول جهت انجام كارهاى خیر یك نفر باید برخیزد و پیش‌قدم شود تا دیگران را نیز به مشاركت وادارد. اگر آن یك نفر بلند نشود و پیشنهاد نكند، سایرین خودبه‌خود كمتر انگیزه براى كمك كردن و پول دادن دارند و یا اصلا به كلى از این مسأله غافلند. اما یك نفر كه اقدام مى‌كند دیگران نیز به
﴿ صفحه 67 ﴾
دنبال او حركت مى‌كنند و در آن كار خیر سهیم مى‌شوند. در انفاق هم اگر كاملا مخفیانه و سرّى باشد و كسى چیزى متوجه نشود، این مسأله الگوگیرى و تأثیر در دیگران اتفاق نمى‌افتد. از این رو این جهتِ حُسن و امتیازى است كه در انفاق علنى وجود دارد و در انفاق مخفیانه نیست.
اما از سوى دیگر، از آن‌جا كه انسان در معرض ابتلا به ریا قرار دارد و دست شیطان در این زمینه‌ها براى باطل كردن اعمال انسان قوى است، براى كسانى كه هنوز خودسازى نكرده‌اند و بر شیطان و نفس خود درست مسلط نشده‌اند بهتر آن است كه انفاق‌هایشان را مخفیانه انجام دهند. این قضیه در مورد سایر اعمال نیز صادق است و این‌گونه افراد بهتر است، براى مثال، اگر نماز شب هم مى‌خوانند یا روزه مستحبى مى‌گیرند، طورى باشد كه دیگران متوجه نشوند و نفهمند، و بالاخره هرقدر انسان سعى كند كه كارها و اعمال نیكش مخفى باشد بهتر است.
در همین زمینه به خاطر دارم آن زمانى كه در مدرسه طلبگى بودیم، گاهى سحرها كه برمى‌خاستیم، مى‌دیدیم كه خیلى از حجره‌ها خاموش است. ابتدا فكر مى‌كردیم افرادى كه در آن حجره‌ها بودند توفیق نماز شب و مناجات سحرگاهى ندارند، اما بعدها متوجه شدیم كه آنها عمداً چراغ حجره‌شان را روشن نمى‌كردند تا كسى متوجه نشود كه آنها اهل سحرخیزى و نماز شب و تهجّدند. برخى از آنها در این مخفى‌كارى آن‌قدر زرنگ بودند كه پس از ساعت‌ها مناجات و گریه و خواندن نافله شب و نماز صبح، نزدیكى‌هاى آفتاب هم مى‌آمدند و در مسجد دو ركعت نماز مى‌خواندند تا دیگران فكر كنند كه آن‌ها نماز صبحشان را در آن موقع مى‌خوانند. با این كار، نه‌تنها كسى از نماز شب خواندن و سحرخیزى آنها چیزى نمى‌فهمید، بلكه تصور مى‌شد كه آنها نماز صبحشان را هم بسیار دیر و دقایقى قبل از طلوع آفتاب مى‌خوانند! این كار آنها براى این بود كه مى‌خواستند بینى شیطان را به خاك بمالند و راه وسوسه او را براى هرگونه ریا و تظاهر و خودنمایى ببندند و از این جهت او را كاملا از خود ناامید كنند.
البته در این زمینه باید این مطلب را نیز اضافه كنیم كه لازم است مراقب باشیم از آن طرف نیفتیم و شیطان ما را نسبت به مسأله ریا در وسواس نیندازد. گاه شیطان از این در
﴿ صفحه 68 ﴾
وارد مى‌شود و آن‌قدر در مورد ریا نكردن در گوش انسان مى‌خواند كه براى پرهیز از ریا، انسان كلا آن عمل را ترك مى‌كند، و براى مثال، از خیر نماز شب خواندن مى‌گذرد. روشن است كه این اندازه وسواس در مخفى‌كارى به هیچ وجه صحیح نیست و باید قطع داشته باشیم كه این از دام‌هاى شیطان است. این حالت از مصادیق آن ضرب‌المثل معروف است كه: «دیكته نانوشته غلط ندارد». این‌جا شیطان از این راه انسان را فریب مى‌دهد كه، براى مثال، با خود مى‌گوید، براى آن‌كه نكند ریا شود خوب است امشب نماز شب نخوانم. فردا شب نیز با همین وسوسه باز هم نماز شب را نمى‌خواند، فرداى آن شب نیز همین‌طور، و خلاصه این وسوسه آن‌قدر ادامه پیدا مى‌كند كه آن عمل را به كلى ترك مى‌كند. نور چشم شیطان همین است كه ما نماز شب نخوانیم، و این بار با وسوسه «پرهیز از ریا و خودنمایى» به این هدف خود نایل آمده است. پس باید مراقب باشیم كه در این دام شیطان گرفتار نشویم. قاعده كلى در این زمینه این است كه اگر امر دایر است بین علنى انجام دادن كار یا مخفى كردن آن، بهتر است كه براى پرهیز از ریا مخفیانه و به طور پنهانى انجام دهیم؛ اما اگر امر دایر است بین این‌كه علنى انجام دهیم یا اصلا ترك كنیم و انجام ندهیم، این‌جا باید به انجام آن كار به صورت علنى مبادرت ورزیم.
در پایان اشاره به این نكته لازم است كه غالب آنچه در این‌جا درباره انفاق گفتیم، اختصاص به انفاق ندارد و در سایر عبادات هم سارى و جارى است، ولى چون بحث آیه «وَالَّذِینَ هُمْ لِلزَّكاةِ فاعِلُون» مطرح بود، طبعاً گفتوگوى ما نیز به انفاق و رعایت این نكات در مورد آن اختصاص یافت.
﴿ صفحه 69 ﴾

درس چهارم: مهار غریزه جنسى

﴿ صفحه 70 ﴾
﴿ صفحه 71 ﴾
قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ * الَّذِینَ هُمْ فِی صَلاتِهِمْ خاشِعُونَ * وَالَّذِینَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ * وَالَّذِینَ هُمْ لِلزَّكاةِ فاعِلُونَ * وَالَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حافِظُونَ * إِلاّ عَلى أَزْواجِهِمْ أَوْ ما مَلَكَتْ أَیْمانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ * فَمَنِ ابْتَغى وَراءَ ذلِكَ فَأُولئِكَ هُمُ العادُونَ.

كنترل غریزه جنسى، شرط رستگارى

در قرآن كریم انسان‌هایى كه از خطرها مى‌گذرند و به هدف آفرینش خود نائل مى‌گردند با وصف «مُفلحین» نام‌گذارى شده‌اند. براى «مفلحین» علائم و اوصاف متعددى در آیات قرآن ذكر شده كه از جمله مبسوط‌ترین آنها، آیات ابتدایى سوره «مؤمنون» است. به همین مناسبت بحثى را در شرح و تفسیر این آیات آغاز كردیم و تاكنون چند آیه را مورد بحث و گفتوگو قرار داده‌ایم. اكنون در ادامه، به وصفى دیگر از اوصاف «مفلحین» رسیده‌ایم كه در این آیات مورد اشاره قرار گرفته است:
وَالَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حافِظُونَ * إِلاّ عَلى أَزْواجِهِمْ أَوْ ما مَلَكَتْ أَیْمانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ * فَمَنِ ابْتَغى وَراءَ ذلِكَ فَأُولئِكَ هُمُ العادُونَ؛(66) و آنان كه دامان خود را [از آلوده شدن به بى عفتى] حفظ مى‌كنند، مگر در مورد [آمیزش جنسى با]همسران و كنیزانشان، كه [در این صورت] نكوهشى بر آنان نیست. پس كسانى كه غیر از این طریق را طلب كنند، آنان تجاوز كنند.
در این آیات تأكید شده كه یكى از شرایط مهم براى نیل به فلاح و رستگارى، پاك‌دامنى و
﴿ صفحه 72 ﴾
عفت ورزیدن در مورد غریزه جنسى است. بر اساس مفاد این آیات، رستگاران كسانى‌اند كه غریزه جنسى خود را مهار كرده و براى ارضاى آن فقط از طریق همسرانشان و راهى كه خداوند اجازه داده است اقدام مى‌كنند، و هركس جز این كند، از حد الهى تجاوز كرده و از فلاح و رستگارى به دور افتاده است. براى آن‌كه این مطلب بیشتر روشن شود لازم است مقدمه‌اى را طرح كنیم.