سفر به سرزمین هزار آیین

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی مترجم : تدوین و نگارش: اصغر عرفان

سخنرانى حضرت آیت‌الله مصباح یزدى«زیده‌عزه» در حوزه علمیه المهدى (حیدرآباد)(81)

بسم الله الرحمن الرحیم
...‌فرصتى شد كه هرچند كوتاه، دو سه جمله‌اى با شما صحبت كنم. حتماً شما نام بزرگانى از این سرزمین و از سایر كشورهاى اسلامى را شنیده‌اید كه خدمت‌هاى بزرگى به عالم اسلام و مسلمین انجام داده‌اند، و شاید بارزترین آنها نام امام خمینى(رحمه الله)باشد كه امروز در سراسر جهان به عنوان بزرگترین شخصیت مسلمان شناخته مى‌شود. روزگارى امام خمینى نوجوانى مثل شما بود. او با خدا عهد بست كه عمرش را صرف شناخت و خدمت به دین خدا كند و در این عهد و پیمانش صادق و پابرجا بود. خدا هم این پیمان را از او پذیرفت و برایش امكاناتى فراهم
﴿ صفحه 278﴾
كرد تا بتواند پرچم اسلام را در عالم به اهتزاز درآورد. مى‌دانید كه خدا با هیچ بنده‌اى نسبت خویشاوندى ندارد. خدا تنها بنده‌اى را دوست دارد كه مطیع او باشد و در راهش گام بردارد. اگر شما با خدا پیمان ببندید كه تمام تلاشتان را در راه دین انجام دهید و مطیع امر خدا باشید، خدا به شما نیز مقامات بلندى عطا خواهد كرد. هیچ چیزى از لطف خدا دور نیست و به هركس هرچه بدهد از خزانه او كم نمى‌شود، حتى اگر به هر فرد به اندازه همه عالم بخشش كند. من به عنوان برادرى كه چند سالى بیش از شما در این عالم زندگى كرده‌ام سفارش مى‌كنم اكنون كه هنوز پاك هستید و دامن شما به گناه آلوده نشده با خدا عهد و پیمان ببندید كه در دین و اطاعت او صادق باشید و بدانید تا آنجایى كه توكلتان بر او باشد او هم شما را یارى خواهد كرد.
در پایان از خداى متعال درخواست مى‌كنیم كه در ظهور حضرت ولى‌عصر ‌عجل الله فرجه الشریف‌ـ تعجیل بفرماید و همه شما را از خدمتگزاران آستان آن حضرت قرار بدهد و عاقبت امر همه ما را ختم به خیر بفرماید.
والسلام علیكم ورحمة الله وبركاته
﴿ صفحه 279﴾

مدینة‌الرسول

حیدرآباد، پنج یا شش حوزه شیعى دارد و نزدیك صد مركز مذهبى براى اهل‌سنت. مدینة‌الرسول از مدرسه‌هاى اهل‌سنت بود براى فراگیرى قرآن و زبان عربى و احكام و هم‌چنین آموزش خیاطى و گلدوزى، ویژه كودكان و نوجوانان. به دلیل حضور ما، همه فراگیران را در دو سوى سالن بزرگ مدرسه به تفكیك دختر و پسر جمع كرده‌اند. تعدادشان زیاد است‌؛ از طفل چهار و پنج ساله تا نوجوان 14 و 15 ساله، بدون فرم و پوشش مشترك مدارس ابتدایى ایران، با همان كلاه و لباس‌هاى محلى و مجموعه‌اى از رنگ‌هاى متنوع كه ویژه لباس‌هاى هندى است.
از نظم و آرامش مجلس شگفت‌زده مى‌شوم‌؛ این همه كودك، بدون هیاهو، ساكت و منتظر؟! رازش فراتر از ترس از معلمانى كه در بینشان ایستاده‌اند، خوى آرام هندى است كه درون كوچك و بزرگشان نهادینه شده، مى‌اندیشم كه اگر فقط نیمى از این جمع، ایرانى بودند با حربه هیچ ترس و تشویقى كنترل نمى‌شدند.
﴿ صفحه 280﴾
پشت سرمان، جایى كه روى صندلى‌هاى روبه‌روى بچه‌ها مى‌نشینیم، بر تخته سبز رنگى این‌چنین نوشته‌اند: «خوش آمدید جلالة‌العلم نماینده حضرت رهبر معظم انقلاب آیت‌الله تقى مصباح حفظه الله و جمیع معززین اسلامیه جمهوریه ایران». اولین برنامه، اجراى چند شعر و مدح مذهبى است. ابتدا دختركى كه به آواز مى‌خواند و به شیوه خوانندگان هندى، و بعد چند كودك دیگر كه شعر مى‌خوانند و قرآن، و سپس حاج‌آقا سخن مى‌گویند و به اقتضاى جلسه، بسیار كوتاه، با جملاتى ساده و كودك‌فهم با درك درست مخاطب. مى‌دانم كه حاج‌آقا از اوان جوانى، تجربه كلاس‌دارى با نوجوانان و كودكان را در توشه دارند‌؛ آیت‌الله مصباح مردى هستند براى تمام فصول. بعد از صحبت حاج‌آقا هم اهداى هار بود به عرف معمول و هم هدیه عطر. عطرهاى هندى را نپسندیدم مثل ذائقه غذایى‌شان تند است و مثل سلایقشانخاص.
از كلاس‌هایشان بازدید كردیم‌؛ یك‌جا امتحان تجزیه و تركیب بود. گوشه‌اى دیگر آموزش گلدوزى، قسمتى دیگرخیاط‌خانه با چرخ‌هاى قدیمى‌؛ اگرچه امروز هندوستان یكى از ده قدرت صنعتى جهان است و به زعم برخى هشتمین، ولى این شكوفایى صنعتى به لایه‌هاى عمومى زندگى مردم تعمیم نیافته است.
از بخش رایانه هم دیدن كردیم‌؛ چند نوجوان نشسته بر چهارپایه‌هاى آهنى، با رایانه مشغول بودند. یكى هم با خوش‌ذوقى تمام در طرحى گرافیكى به دو زبان فارسى و انگلیسى به حاج‌آقا خوش‌آمد گفته بود. با دیدن این چند رایانه،
﴿ صفحه 281﴾
ذكر این نكته را خالى از لطف ندانستم كه بگویم: هند سرزمین شیفتگان نرم‌افزارهاى رایانه‌اى است و در حال بدل شدن به بزرگ‌ترین ابرقدرت نرم‌افزارى جهان، تا آنجا كه برخى سیاست‌مداران كشورهاى صنعتى به صورتى جدّى به دنبال جذب كارشناسان هندى هستند. امروز نرم‌افزارها در سبد صادرات هند سهمى قابل توجه دارند و با برنامه‌ریزى دولت و شركت‌هاى هندى تا چند سال دیگر این حجم به سى درصد مى‌رسد و فراتر از ده‌ها میلیارد دلار.
﴿ صفحه 282﴾
﴿ صفحه 283﴾

سخنرانى حضرت آیت‌الله مصباح یزدى«زیدعزه» در مدینة‌الرسول (حیدرآباد)(82)

بسم الله الرحمن الرحیم
...‌خدا را شكر مى‌كنم كه توفیق یافتم شما گل‌هاى باغ قرآن را در این محفل نورانى ملاقات كنم. حتماً دیده‌اید كه باغبان در بوستانى با زحمت گل‌هایى را مى‌كارد، آفتاب بر این گل‌ها مى‌تابد، باران بر آن مى‌بارد، باغبان رسیدگى مى‌كند تا بوته‌هاى گل رشد كند و زیبا و خوش‌بو پرورش یابد. شما آن گل‌هایى هستید كه در این باغ قرآن روئیده‌اید. معلمان شما باغبان‌هایى هستند كه شما را پرورش مى‌دهند و عنایت خداى متعال نورى است كه بر شما مى‌تابد و بارانى است كه مى‌بارد و شما را رشد مى‌دهد تا مثل گل‌هاى زیبا و خوش‌بو پرورش یابید. اگر بكوشید از نور
﴿ صفحه 284﴾
قرآن كریم استفاده كنید و این آیات را خوب بیاموزید و با لحن زیبا بخوانید و حفظ كنید و بعد هم ان‌شاء‌الله به آنها عمل كنید، زیباترین گل‌هاى باغستان این عالم خواهید بود، اما اگر خداى‌ناكرده درست درس نخوانید، نظافت را رعایت نكنید و در عمل به قرآن كوتاهى كنید، مثل گل‌هایى مى‌شوید كه آب و نور به آنها نمى‌رسد و زود پژمرده مى‌شوند.
امیدواریم كه خداى متعال به ما توفیق بدهد كه روز‌به‌روز با معارف قرآن بیشتر آشنا شویم و به آنها بهتر عمل كنیم تا به سعادت دنیا و آخرت نائل شویم. در پایان از خداى متعال مى‌خواهیم كه ارواح علما، بزرگان، اساتید، شهدا و همه كسانى را كه خدمت كردند تا اسلام به دست ما برسد، با روح رسول‌الله محشور كند.
والسلام علیكم ورحمة الله وبركاته
﴿ صفحه 285﴾
﴿ صفحه 286﴾