فهرست کتاب


آیین رحمت

آیت الله مکارم شیرازی

گاهى بلاها هم رحمت است!

کسانى که به احکام قصاص و حدود و جهاد اسلامى معترضند، و آن را نشانه خشونت مى دانند، حتماً بلاهاى آسمانى و زمینى، و مجازاتهاى الهى را نیز خشونت مى پندارند، و خداوند را نیز خشن معرّفى مى کنند! در حالى که ما معتقدیم بلاها و مجازاتهاى الهى، که در دنیا شامل گنهکاران مى شود و دامن آنها را مى گیرد، هر چند ظاهرى خشونت آمیز دارد، ولى آن ها هم رحمت است! قرآن مجید در این زمینه، در آیه شریفه 94 سوره اعراف تعبیر جالبى دارد; در آیه مذکور مى خوانیم:
(وَ ما اَرْسَلْنا فى قَرْیَة مِنْ نَبِىٍّ اِلاّ اَخَذْنا اَهْلَها بِالْبَأْساءِ وَ الضَّرّاءِ لَعَلَّهُمْ یَضَّرَّعُونَ);
و ما در هیچ شهر و آبادى پیامبرى نفرستادیم مگر این که اهل آن را به ناراحتیها و خسارتهایى گرفتار ساختیم; شاید به خود آیند و به سوى خدا باز گردند و تضرّع کنند.
انسانِ مستِ ناز و نعمت، گوشش بدهکار حرف پیامبران نیست; امّا هنگامى که با مشکلات دست و پنجه نرم کند، غرورش مى شکند، و گوشش آماده پذیرش سخن حق مى شود.
بنابراین، عذابهاى الهى که سبب بیدارى گناهکاران و بازگشت آنها به سوى خداو موجب تضرّع و توبه و انابه مى گردد، خشونت نیست، بلکه رحمت و رأفت الهى است.

فصل ششم: ضمیمه ها

1ـ بیانیّه حضرت آیة الله العظمى مکارم شیرازى در نقد سخنان پاپ درباره اسلام

بسم الله الرحمن الرحیم
چندى قبل کاریکاتوریست هاى دانمارک براى توهین به اسلام و پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) به میدان آمدند، که با آن اعتراض یکپارچه مسلمانان روبرو شدند. این بار پاپ رهبر کاتولیک هاى جهان را اغفال کردند و او را به میدان آوردند، تا جهاد اسلامى را زیر سؤال برده و مسلمین جهان را به خشونت متّهم سازد و از آئین الهى دور بشمرد، که با اعتراض شدید و گسترده مسلمانان جهان روبرو شد.
البتّه چنین هجمه اى بعد از پیروزى قهرمانانه حزب الله لبنان بر اسرائیل (در سایه همین حکم جهاد اسلامى) دور از انتظار نبود; ولى چرا یک رهبر بزرگ مسیحى فریب سیاستمداران خودکامه و ظالم را بخورد، و در عمل ثابت کند هیچ اطّلاعى از احکام اسلام ندارد؟ آیا باورکردنى است که رهبر بزرگ کاتولیک ها تا این اندازه از مذهب بزرگى همچون اسلام با یک میلیارد و چهارصد میلیون پیرو بى خبر باشد؟
ما ضمن محکوم کردن شدید این اهانت بزرگ به اسلام و مسلمین جهان، که سبب ناامنى بیشتر در جهان مى شود، یادآور مى شویم که: قرآن مجید در آیه 61 سوره انفال با صراحت مى فرماید: هر کس دست صلح و دوستى به سوى شما دراز کرد، دست دوستى و صلح به سوى او بگشایید. (وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا).
و در آیه 19 سوره بقره مى گوید: با کسانى پیکار کنید که با شما پیکار مى کنند و از حد تجاوز نکنید، خداوند تجاوزکاران را دوست ندارد. (وَقَاتِلُوا فِی سَبِیلِ اللهِ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَکُمْ وَلاَ تَعْتَدُوا إِنَّ اللهَ لاَ یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ) و آیات فراوان دیگر.
آیا پاپ انتظار دارد صهیونیست ها، از آن طرف دنیا بیایند و کشور فلسطین را از دست صاحبانش بگیرند و آواره بیابانها کنند و آنها سکوت نمایند؟ یا اینکه مردم لبنان کشورشان مورد تجاوز صهیونیستها قرار گیرد، همه چیز را ویران کنند، همه کس را اعم از کودک و پیر و جوان، قتل عام نمایند وحزب الله ساکت بنشیند؟زهى تصوّرباطل،زهى خیال محال.
آقاى پاپ! شما به جاى حمله به مسلمانان جهان، سیاستمداران بى رحم و خونخوار خودتان را نصیحت کنید که دوران استعمار پایان یافته و به استقلال کشورهاى اسلامى و مسلمین جهان احترام بگذارید، تا به شما احترام بگذارند.
شما با پیروى از خواسته هاى سیاستمداران جهان خوار مرتکب اشتباه بزرگى شده اید، سعى کنید هر چه زودتر آن را جبران نمایید، و مطمئن باشید حمله بى منطق شما به اسلام ومسلمین اثرى جز فشرده شدن صفوف آنها نخواهد داشت.
25/6/85
والسلام على من اتبع الهدى