فهرست کتاب


آیین رحمت

آیت الله مکارم شیرازی

5ـ صلح و آشتى برنامه اصلى اسلام

خداوند مهربان در آیه شریفه 208 سوره بقره مى فرماید:
(یا اَیُّهَاالَّذین آمَنُوا ادْخُلُوا فِى السِّلْمِ کافَّةً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ اِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ);
اى کسانى که ایمان آورده اید! همگى در صلح و آشتى در آیید و از گامهاى شیطان پیروى نکنید که او دشمن آشکار شماست.
طبق این آیه شریفه، صلح و آشتى برنامه اصلى اسلام است. و جالب این که قرآن مجید کسانى که از صلح و آشتى دورى مى کنند و آتش افروزى مى نمایند، و طالب درگیرى و جنگ مى باشند، پیرو شیطان معرفّى مى کند! یعنى صلح و آشتى کارى الهى و رحمانى، و جنگ و آتش افروزى و خشونت، کارى شیطانى و اهریمنى است.

6ـ مودّت و رحمت از نشانه هاى پروردگار

آیاتى از قرآن مجید بیان کننده نشانه هاى عظمت پروردگار است ـ که در حقیقت موضوع برهان نظم در مسأله خداشناسى است ـ در آیه شریفه 21 سوره روم مى خوانیم:
(وَ مِنْ آیاتِه اَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ اَنْفُسِکُمْ اَزْواجاً لِتَسْکُنُوا اِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً اِنَّ فى ذلِکَ لاَیاتٌ لِقَوْم یَتَفَکَّروُنَ);
از نشانه هاى او این که همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید و در میانتان مودّت و رحمت قرا داد; در این، نشانه هایى است براى گروهى که تفکّر مى کنند.
ممکن است منظور از «بینکم» ارتباط بین زن و شوهر باشد; یعنى، خداوند بین زن و شوهر مودّت و رحمت قرار داد; ولى به احتمال قوى تر منظور ارتباط بین تمام انسانهاست. طبق این احتمال، یکى از نشانه هاى خداوند این است که بین تمام انسانها محبّت و مودّت و رحمت ایجاد کرده است.
آرى، تألیف قلوب از آیات الهى است، به گونه اى که اگر این محبّت اجتماعى وجود نداشت، زندگى دستجمعى امکان پذیر نبود.

فصل سوم: رأفت و رحمت اسلامى در روایات

رأفت و رحمت اسلامى در روایات متعدّد و فراوانى منعکس شده، که به نمونه هایى از آن اشاره مى کنیم: