مفاهیم تحریف شده

نویسنده : آیت الله مکارم شیرازی

تحریف در عزادارى

دقّت كنید كه در كنار این فلسفه زیبا و به نام عزادارى، هرچند با انگیزه‌هاى مقدّس، اعمالى مرتكب مى‌شوند كه شریعت پاك اسلام آن را نمى‌پذیرد.
وقتى در فیلم‌ها مى‌بینیم كه بر اثر قمه‌زنى، تا پنجه‌هاى پا آلوده به خون مى‌شود و حتّى بر سر فرزند خردسال قمه مى‌زنند! در حالى كه نمى‌دانند براى ضرر زدن به فرزند، حتّى پدر او نیز ولایت ندارد. در دنیایى كه به‌سرعت عكس و فیلم تهیّه مى‌كنند و بعد از چند دقیقه بر روى آنتن‌هاى ماهواره قرار مى‌دهند؛ مردم دنیا چگونه درمورد ما قضاوت مى‌كنند؟ مى‌گویند مسلمانان خودزنى مى‌كنند وچقدر این صحنه‌ها وحشتناك است!
از آن بدتر، عدّه‌اى جوان كنار دیوار مى‌نشینند و به نام عزادارى، سر خود را به دیوار مى‌كوبند! خود ما نیز فیلم این رفتار را دیده‌ایم. ممكن است دچار خونریزى مغزى شوند. آیا نباید جان خود را
براى اسلام حفظ كنند؟ یا مشاهده شده است كه از روى خارهاى تیز عبور مى‌كنند! یا شیشه‌هایى را خُرد و سپس غربال مى‌كنند وبرهنه روى آن مى‌غلطند و حتّى فرزندانشان را در حالى كه بسیار ناراحت‌اند و گریه مى‌كنند از روى این شیشه‌ها عبور مى‌دهند! كدام پیامبر یا امام اجازه داده است كه به نام عزادارى، این‌گونه رفتار كنند؟
آیا وقت آن فرانرسیده است كه روحانیون عزیز، واعظان ومدّاحان محترم با زبان خوب همه را نصیحت و براى عزادارى باشكوه از بهترین شعائر اسلامى استفاده كنند و از این امور تحریف شده بپرهیزند؟

مفهوم بدعت

مفهوم مهمّ اسلامى دیگر كه از سوى برخى مورد تحریف واقع شده، مسئله «بدعت» است.
در ابتدا لازم است با معنى این مفهوم آشنا شویم.
بدعت یعنى كسى خودسرانه احكام اسلام را مطابق ذوق وسلیقه خویش تغییر دهد، حكمى را اضافه یا حذف كند.
در احادیث اسلامى به‌شدت با این مسئله مخالفت شده است كه چند نمونه را عرض مى‌كنیم.
پیامبر اكرم (ص) مى‌فرمایند :
«كُلُّ بِدْعَةٍ ضَلاَلَةٌ وَ كُلُّ ضَلاَلَةٍ فِی النَّارِ»[95] . هر بدعتى گمراهى است و هر گمراهى‌اى سرانجامش آتش دوزخ است.
در جایى دیگر امیرمؤمنان على (ع) مى‌فرمایند :
«مَا هَدَمَ الدِّینَ مِثْلُ الْبِدَع»[96] هیچ‌چیز دین را نابود نمى‌كند مگر بدعت‌هاى خودسرانه.
در حدیث سوم كه درمورد همكارى با بدعت‌گذار است پیامبر اكرم(ص) مى‌فرمایند :
«مَنْ تَبَسَّمَ فِی وَجْهِ مُبْتَدِعٍ فَقَدْ أَعَانَ عَلَى هَدْمِ دِینِهِ»[97] كسى كه با بدعت‌گذار همكارى كند حتّى به‌اندازه تبسّم به روى او، دین خود را نابود كرده و به محو اسلام كمك كرده است.

فلسفه تحریم بدعت

فلسفه تحریم بدعت چیست و چرا این‌قدر در تحریم بدعت احادیث سنگینى وارد شده است؟
دلیل آن روشن است، اگر بنا شود احكام اسلام دستخوش سلیقه‌ها گردد بعد از گذشت مدّتى چیزى از اسلام باقى نمى‌ماند. اصالت اسلام زمانى حفظ مى‌شود كه بدعت‌ها در آن راه نیابد.
به‌عنوان مثال ممكن است جمعیّتى پیدا شوند و بدعت بگذارند كه وضو و غسل براى زمانى بوده كه مردم موازین بهداشتى را رعایت نمى‌كردند، ولى در حال حاضر علاوه بر رعایت بهداشت وشستشوى دست‌ورو با صابون، گاه هر روز حمام مى‌كنند، بنابراین نیازى به وضو و غسل نیست!
یا این‌كه زكات براى عصر جامعه كشاورزى و دامدارى بوده است و در جامعه صنعتى امروز، نیازى به آن نیست و مالیات‌ها جایگزین آن مى‌شود!
یا حج براى رؤیت عظمت اسلام است و در حال حاضر كه با فیلم‌بردارى این كار میسر است، ضرورتى براى اعمال حج وجود ندارد! و امثال این موارد كه اگر اعتنا شود بعد از مدتى ماهیّت اسلام تغییر اساسى پیدا خواهد كرد.
بنیان‌گذار اسلام با آینده‌نگرى روشنى كه داشته از ابتدا مسیر این انحرافات را بسته است و از این روایت استفاده مى‌شود كه «هیچ‌كس حقّ تغییر احكام اسلام را ندارد و باید اصالت آن باقى بماند».