مفاهیم تحریف شده

نویسنده : آیت الله مکارم شیرازی

قضا و قدر تشریعى

«قَضا و قَدَر» دو شاخه دارد كه باید جداگانه بررسى شوند تا بتوانیم مفهوم آن‌ها را بهتر درك كنیم.
امیرمؤمنان على (ع) در كلامى بسیار عالى، جدایى این دو را از هم تبیین فرموده‌اند كه در ادامه به آن اشاره خواهیم كرد.
شاخه اوّل : «قضا و قدر تشریعى است» به عبارت ساده: امر ونهى پروردگار و فرمان خداوند است. كه این كار را انجام بده و آن كار را انجام نده. قرآن مجید مى‌فرماید :
(وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَاناً إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَا أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً كَرِیماً)[69] پروردگار تو فرمان داده تنها او را پرستش كنید و به پدر ومادر نیكى كنید و اگر پدر و مادر براثر كهولت سن، ناتوان شوند مبادا از گل نازك‌تر به ایشان بگویید.
متأسّفانه بعضى تصوّر مى‌كنند همیشه جوان هستند و جاى پدر و مادر پیر، در آسایشگاه سالمندان است؛ چنین افرادى باید بدانند كه فردا نیز فرزندانشان آن‌ها را به آسایشگاه سالمندان خواهند فرستاد.
در این‌جا منظور از «قضا» همان فرمان الهى است. مانند وجوب نماز كه قضاى تشریعى خداوند است. ولى مقدار آن كه هفده ركعت در روز است، «قدر» یعنى اندازه‌گیرى نام دارد. یا وجوب روزه «قضا» و مقدار آن كه یك ماه است «قدر» نام دارد.
به عبارت ساده‌تر، برنامه‌ریزى دقیق براى تمام زندگى «قضا وقدر تشریعى» است.
امیرمؤمنان (ع) كه جان عالم به فداى كلماتش باد، در حدیث مشهورى پس از بازگشت از جنگ صفّین، در جواب پیرمردى كه از حضرت پرسید: آیا جریان جنگ صفّین قضا و قدر بود یا خیر؟ فرمودند :
«مَا عَلَوْتُم تَلْعَةً وَ لاَ هَبَطْتُمْ بَطْنَ وَادٍ إِلاَّ بِقَضَاءٍ مِنَ اللَّهِ وَ قَدَرٍ» هر قدمى برداشتیم و از هر تپّه‌اى بالا رفتیم و از هر درّه‌اى فرود آمدیم و خلاصه هر نفسى كه كشیدیم به قضا و قدر الهى بود. پیرمرد تصوّر كرد منظور حضرت قضا و قدر جبرى است، عرض كرد: یا امیرالمؤمنین! چون ما مجبور بودیم پس ثوابى نداریم؟ حضرت فرمود: خاموش باش پیرمرد، تصوّر كردى منظور من قضا و قدر اجبارى است. من فرمان خدا و اندازه آن را بیان مى‌كنم؛ یعنى تمام این جریان به فرمان خدا بود و ما طبق فرمان خدا این برنامه را اجرا كردیم. اگر قضا و قدر، جبرى باشد در این صورت، «لَبَطَلَ الثَّوَابُ وَالْعِقَابُ وَ الاَْمْرُ وَ النَّهْی»[70] ثواب، عقاب، بهشت و دوزخ همه باطل مى‌شود. هیچ‌كس نباید تشویق شود یا مجازات گردد وبهشت وجهنم نیز معنا ندارد چراكه همه مجبور به انجام كار هستند.
طبق این معنا ما نیز باید در زندگى «قضا و قدر» داشته باشیم یعنى درباره بایدها و نبایدها با اندازه‌گیرى و برنامه‌ریزى دقیق عمل كنیم و آینده را در نظر بگیریم. ولى باید توجّه داشت كه لازمه برنامه‌ریزى سالم مشورت با اهل خبره است. حتّى در زندگى خانوادگى، نیاز به مشورت وجود دارد. قرآن مجید مى‌فرماید :
(فَإِنْ أَرَادَا فِصَالاً عَن تَرَاضٍ مِّنْهُمَا وَتَشَاوُرٍ فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْهِمَا)[71] وقتى زن و مرد تصمیم دارند فرزندشان را از شیر بگیرند باید با یكدیگر مشورت كنند. وقتى در چنین موضوع ظاهراً ساده‌اى باید مشورت كنند پس اهمیت مشورت در مسائل مهم، كاملا مشخص است.
در زندگى اجتماعى نیز مسئولین براى آینده و نسل‌هاى دیگر برنامه‌ریزى مى‌كنند و بدانید كه روزمرگى، خلاف «قضا و قدر» است.

قضا و قدر تكوینى

شاخه دوم: «قضا و قدر تكوینى» است. به این معنا كه خداوند امورى را در شب قدر مقدّر مى‌كند یا به عقیده بعضى: از روز ازل مقدّر شده است.
در این‌جا همان سؤال مهمّ ابتداى بحث مطرح مى‌شود كه آیا مقدّرات ما به‌صورت اجبارى تعیین مى‌گردد؟
در پاسخ مى‌گوییم: در واقع ما خودمان سرنوشت خود را تعیین مى‌كنیم. یعنى هم خداوند سرنوشت ما را تعیین مى‌كند و هم خودمان! و این مسئله با جبرِ مطلق متفاوت است.
فرض كنید نیرویى نظامى تصمیم دارد افرادش را در میدان جنگ مطابق آرایش خاصّى بچیند. تمام فرماندهان برنامه خود را با یكدیگر تنظیم مى‌كنند كه چه گروهى در خط اوّل باشد و چه گروهى در صف دوم و تداركات و اطّلاعات چگونه باشد. آیا این تقسیم‌ها بى‌حساب است یا بر اساس لیاقت‌ها و تخصّص‌هاست؟
یا مدیر اداره‌اى كه معاونین و منشى و خدمه را تعیین مى‌كند. آیا اگر بدون حساب افراد را معیّن كند، مدیر خوبى است؟ قطعاً تقسیم كارها بر اساس لیاقت است.
در شب قدر نیز عیناً مطلب به همین صورت است؛ خداوند براى تنظیم سرنوشت ما و مقدّر كردن آن، بر اساس شایستگى ما عمل مى‌كند. در واقع ما هستیم كه سرنوشت خود را تعیین مى‌كنیم. اگر خودساخته باشیم و پیرو هوا و هوس و ظلم و ستم نباشیم، خداوند سرنوشتى مطابق آن تعیین مى‌كند. ولى اگر فردى تاریك‌دل و تاریك‌فكر، و به‌دنبال هوى و هوس باشیم، سرنوشت ما مطابق همان تعیین مى‌شود.
آرى، خداوند در شب قدر فرشتگان را براى آوردن برنامه‌هاى یك سال مى‌فرستد ولى با توجّه به آنچه اشاره كردیم خود ما سرنوشت خودمان را تعیین مى‌كنیم. و به همین دلیل شب قدر را
احیا مى‌گیریم و توبه مى‌كنیم و گناه خود را مى‌شوییم و تصمیم مى‌گیریم در آینده فرد خوبى باشیم و خطاهاى گذشته را جبران كنیم تا لایق و شایسته شویم و مقدّرات ما بر همان اساس تعیین شود.
در بعضى از عبارات بزرگان آمده است كه تحصیل علم در شب قدر از هر دعایى بهتر است، یعنى خداوند سرنوشت او را در صف عالمان و دانایان و كسانى كه در مسیر علم و دانش و داراى اندیشه پاك و تابناك هستند مقدّر مى‌كند. در تمام این مطالب رموزى است كه مسائل را روشن مى‌كند.

هدایت یا ضلالت

از آنچه گذشت مى‌توان به مسئله هدایت و ضلالت منتقل شد. خداوند در قرآن مى‌فرماید :
(فَإِنَّ اللَّهَ یُضِلُّ مَن یَشَاءُ وَیَهْدِی مَن یَشَاءُ)[72] خداوند بعضى را گمراه و بعضى را هدایت مى‌كند.
برخى، از این آیه بلافاصله به مسئله جبر پناه مى‌برند ومى‌گویند: وقتى خداوند مى‌خواهد من گمراه شوم، چگونه هدایت گردم؟! یا وقتى خداوند مى‌خواهد من هدایت شوم، چه افتخارى براى من است؟!
ولى با توجّه به تفسیر این آیه توسّط آیات دیگر، به حقیقت مطلب پى مى‌بریم. در سوره مباركه ابراهیم مى‌فرماید :
(وَیُضِلُّ اللّهُ الظَّالِمِینَ)[73] خداوند ظالمان را گمراه مى‌كند. یعنى ابتدا ظالم، نه یك بار بلكه مرتّب در مسیر ظلم قرار مى‌گیرد و سپس خداوند توفیقش را سلب مى‌كند و نور هدایت را به قلبش نمى‌تاباند. در سوره غافر نیز مى‌فرماید : (كَذَلِكَ یُضِلُّ اللَّهُ مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ مُّرْتَابٌ)[74] خداوند آدم اسراف‌كار واهل تردید را كه به همه‌چیز با بدبینى نگاه مى‌كند، گمراه مى‌نماید. بنابراین گمراهى از سوى خود انسان شروع مى‌شود.
اگر دقّت كنیم در پرتو آیات قرآن و تعلیمات اهل‌بیت : مى‌توانیم این مسائل پیچیده را كاملاً روشن كنیم. امیدوارم در سایه لطف خداوند همگى سعادتمند و خوشبخت و داراى مقدّرات خیر باشیم.