امر به معروف و نهی از منکر

نویسنده : حجه الاسلام محسن قرائتی

2- غفلت از دشمن

غفلت از دشمن و توطئه هاى آن، از منكرات اجتماعى است كه متأسفانه همه امت اسلامى را دربر گرفته است. قرآن در این زمینه مى فرماید: "وَدَّ الَّذِینَ كَفَرُوا لَو تَغْفُلُونَ عَنْ اَسْلِحَتِكُمْ وَ اَمْتِعَتِكُمْ فَیَمِیلُونَ عَلَیكُمْ مَیْلَةً واحِدَة."(737)؛ یعنى: "كفار دوست دارند كه شما از اسلحه و امكاناتى كه دارید، غافل باشید تا با یك یورش شما را نابود كنند."
حضرت على(ع) مى فرماید: "تعجب مى كنم كه شما نسبت به دشمن خواب و غافل هستید، ولى دشمن نسبت به شما بیدار است."(738)

3- تقلید كوركورانه

تقلید، نشانه خودباختگى، برهنگى فرهنگى، نداشتن ایمان به مكتب، غیرت ملّى و دینى و ضعف نفس است. قرآن در آیات زیادى از این نوع تقلید انتقاد كرده است. بت پرستان توجیه بت پرستى خود را تقلید از نیاكان مى دانستند. امروز بلاى شرق زدگى و غربزدگى از مهمترین منكرات اجتماعى ماست. در فقه ما تشبّه به كفار حرام است؛ زیرا این خود یك نوع خودباختگى است. در روایات مى خوانیم: "حتّى در پوشیدن لباس و نوع غذا مستقل باشید و از بیگانگان تقلید نكنید!"
در حدیث قدسى آمده است: خداوند به یكى از پیامبران وحى كرد كه به مؤمنان بگوید: "شما لباس دشمنان مرا نپوشید و غذاى دشمنان مرا نخورید و در هیچ كارى راه و روش دشمنان مرا در پیش نگیرید كه اگر شما در ظاهر شبیه آنها شدید، در باطن هم مثل آنها خواهید شد."(739)

4- شركت در جلسات گناه

نشستن در جلسات گناه و سكوت و تماشا، از منكرات اجتماعى ماست. قرآن مى فرماید: "هرگاه شنیدید كه آیات خدا مورد انكار و مسخره قرار گرفته است، مجلس را ترك كنید."(740)
در جاى دیگر مى فرماید: "اگر مشاهده كردى كه گروهى در آیات الهى به ناحق جدل مى كنند، برتو لازم است كه از آنها اعراض كنى تا مسیر بحث را عوض كنند و اگر شیطان تو را به فراموشى انداخت، بعد از توجه، حقِ نشستن در جلسه را ندارى."(741)
در قیامت بهشتیان از اهل دوزخ مى پرسند : "چه شد كه شما به دوزخ كشیده شدید؟"
آنها چهار چیز را عامل سقوط خود مى شمارند:
ترك نماز؛ "لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّین."
بى تفاوتى نسبت به گرسنگان؛ "وَ لَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكِین."
غرق شدن در یاوه گوییهاى مردم؛ "وَ كُنّا نَخُوضُ مَعَ الْخائِضِین."
تكذیب قیامت؛ "وَ كُنّا نُكَذِّبُ بِیَوْمِ الّدِین."(742)
آرى! سكوت و سازش ما، به یاوه سرایان جرأت هرگونه توهین و جسارت به مقدسات مذهبى را مى دهد.