امر به معروف و نهی از منکر

نویسنده : حجه الاسلام محسن قرائتی

مخفیانه باشد

در حدیث مى خوانیم: هر كس برادر دینى خود را مخفیانه موعظه كند، او را آراسته است؛ ولى هر كس او را آشكارا موعظه كند، شرمنده اش كرده است.(470)
ناگفته پیداست كه اگر خلافكار خود را هنوز عزیز و محترم بداند، پند ما را زودتر و راحت تر خواهد پذیرفت؛ ولى اگر خود را رسواى مردم احساس كند، اصلاح او بسیار سخت خواهد شد.

مختصر باشد

در حدیث مى خوانیم: اذا وعظت فاوجز؛ هرگاه كسى را موعظه مى كنى؛ خلاصه بگو!
گاهى آثار جملات و كلمات كوتاه بیش از بحثهاى طولانى است و در ذهن بهتر مى ماند. براى حفظ كردن و نوشتن هم راحت تر است.

وعده و وعید

كى از راه هاى امر به معروف و نهى از منكر، بیان وعده هاى اولیاى خداست. از آنجا كه انسان براى انجام هر كار معروف و یا ترك هر كار منكرى نیاز به انگیزه دارد، این وعده ها مى تواند یكى از بهترین انگیزه ها باشد. انبیا به مردم مى گفتند: شما از راه انحراف خود دست بردارید و استغفار كنید! خداوند شما را بنحو خوبى كامیاب مى كند.(471)
امام كاظم علیه السلام مى فرمود: من بهشت و شفاعت را براى على بن یقطین ضمانت مى كنم.
رسول اكرم صلى الله علیه و اله به كسى كه به بهانه سر زدن به درختش مزاحم صاحب باغ و زن و بچه او مى شد، فرمود: اگر این یك درخت خود را به او بفروشى، من براى تو بهشت را ضمانت مى كنم. ولى او نپذیرفت.
امام صادق علیه السلام به كسى كه در دستگاه بنى امیه موقعیتى داشت و اموالى جمع كرده بود، فرمود: اگر توبه و استغفار كنى، من براى تو بهشت را ضمانت مى كنم.
وعیدها نیز در ترك منكر نقش مهمى دارند. قرآن مى فرماید: كسانى كه از طاغوتها پیروى مى كنند، هم در دنیا به قهر و لعنت خداوند گرفتار مى شوند و هم در آخرت.(472)
كوتاه سخن آنكه، انسان مشمول دعاى اولیاى خدا یا نفرین آن بزرگواران باشد، در حركاتش بسیار مؤثر است.
حضرت على علیه السلام در خطبه 24 نهج البلاغه مى فرماید: اگر شما در راه خدا باشید و به وظیفه الهى خود عمل كنید در دنیا هم به كامیابى نرسید، من در قیامت ضامن رستگارى شما هستم.(473)