نظریه حقوقی اسلام جلد دوم

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی مترجم : تحقیق و نگارش: محمدمهدی کریمی‌نیا

جلسه پنجاهم: وعده تخلف‌ناپذیر خداوند

1. وعده خدا به مؤمنان واقعى

خداى متعال در قرآن كریم به مؤمنان وعده‌اى كلى داده است كه مى‌تواند مصادیق متعددى داشته باشد. آن وعده این است كه هر گاه مردمى حقیقتاً به خدا ایمان داشته باشند و اعمال صالح و شایسته انجام دهند، خداوند در این دنیا به آنان عزت عطا مى‌كند:وَعَدَ اللّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَُیمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضى لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِكُونَ بِی شَیْئاً وَ مَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذلِكَ فَأُولئِكَ هُمُ الْفاسِقُون(243)= خداوند به كسانى از شما كه ایمان آورده و كارهاى شایسته انجام داده‌اند وعده مى‌دهد كه قطعاً آنان را حكم‌ران روى زمین خواهد كرد، همان گونه كه به پیشینیان آنها خلافت روى زمین را بخشید؛ و دین و آیینى را كه براى آنان پسندیده، پابرجا و ریشه‌دار خواهد ساخت؛ و ترسشان را به امنیت و آرامش مبدّل مى‌كند، آن‌چنان كه تنها مرا مى‌پرستند و چیزى را شریك من نخواهند ساخت. و كسانى كه پس از آن كافر شوند، آنها فاسقانند.
بر اساس این وعده، مؤمنان صالحْ حكم‌ران زمین مى‌شوند و خداوند آن دینى را كه براى آنان پسندیده است استقرار مى‌بخشد و پس از سال‌ها و شاید قرن‌ها خوف و هراس و ناامنى، به آن جامعه امنیت و آرامش عطا مى‌كند؛ چه این كه آنان مؤمن، خداپرست و داراى عمل صالح بوده و به خوبى از آزمایش الهى بیرون آمده‌اند و در یك كلام، زندگى ایشان بر «محور خداپرستى» بوده است. مصداق تام این وعده الهى ظهور مولایمان حضرت امام زمان عجّل الله تعالى فرجه الشریف است كه امیدواریم چندان دور نباشد. اما این وعده الهى مى‌تواند مصادیق و نمونه‌هاى كوچك‌ترى نیز داشته باشد و در مكانى خاص و جامعه‌اى محدود نیز تحقق پیدا كند.
﴿ صفحه 352 ﴾

2. پیروزى انقلاب اسلامى ایران، تحقق وعده الهى

به باور ما، یكى از بهترین مصادیق این وعده الهى، پیروزى انقلاب اسلامى ایران به رهبرى امام خمینى(رحمه الله) است. این واقعه كه به یارى انسان‌هاى مخلص و خداپرست تحقق پیدا كرد، در طول تاریخ بشرى كم‌نظیر و شاید بى‌نظیر است. به راستى این پدیده عجیب و عظیم تاریخى، دنیا را شگفت زده كرده و قدرت‌هاى استكبارى را گیج ساخته است. آنان از انقلاب اسلامى سیلى خورده و در تحلیل آن مات و مبهوت مانده و به بن‌بست رسیده‌اند. گاه از روى حیرت و سرگردانى نعره‌اى مستانه سر داده و تهدید به جنگ مى‌كنند و گاه از روى عجز و ناتوانى تقاضاى مذاكره و سازش دارند. حوادثى از این قبیل به خوبى نشان‌دهنده عظمت این انقلاب است. گذشت سال‌ها و بلكه قرن‌ها لازم است تا ابعاد این حادثه تاریخى براى آیندگان تبیین گردد.
ما فعلا مانند ماهى درون آب كه از نعمت آب غافل است، عظمت و اهمیت این نعمت الهى را آن‌چنان كه باید و شاید درك نمى‌كنیم؛ چه این كه نمونه آن را در طول تاریخ انسانى كمتر مى‌توان یافت. ده‌ها هزار پیامبر از طرف خدا براى تحقق چنین جامعه‌اى آمدند، ولى براى آنان توفیقى حاصل نشد. بر اساس آیات قرآن كریم تنها حضرت سلیمان(علیه السلام) توانست چنین جامعه‌اى را تشكیل دهد. از این رو هیچ‌گاه نمى‌توانیم حكومت‌هاى اقوام مختلف را با این پدیده عظیم و الهى، یعنى پیروزى انقلاب اسلامى مقایسه كنیم. شاید برخى این گفته را مبالغه‌آمیز بدانند، ولى بدون اغراق، من به سهم خود، به دلیل عجز از بیان عظمت این رخداد الهى، در مقابل این انقلاب شرمنده‌ام.