نظریه حقوقی اسلام جلد دوم

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی مترجم : تحقیق و نگارش: محمدمهدی کریمی‌نیا

6. دغدغه خاطر امام خمینى(رحمه الله)

امام خمینى(رحمه الله) تنها از یك چیز نگرانى داشت و آن این كه مبادا آنچه بر سر انقلاب مشروطیت آمد بر سر انقلاب اسلامى نیز بیاید. این مسأله بزرگ‌ترین دغدغه امام بود. با ملاحظه
﴿ صفحه 348 ﴾
سخنرانى‌ها و بیانیه‌هاى امام مى‌توان به خوبى به این نكته پى برد. امام مى‌فرمود: مبادا ما را به وضع سابق برگردانند و دشمنان بر مملكت مسلط شوند. امروز تمام صفحات وصیت‌نامه امام خمینى(رحمه الله) براى ما درس بیدارى، راه‌گشاى مشكلات و درمان دردها است. این سند مهم تنها یك وصیت‌نامه كم اهمیت نیست و نباید به سادگى از كنار آن گذشت. جمله جمله آن، درمان دردهاى اجتماعى ما است. وصیت‌نامه‌اى كه قریب بیست سال پیش به نگارش درآمده، برخى جملات آن گویا براى امروز ما نوشته شده و امام(رحمه الله) وضع كنونى ما را پیش‌بینى مى‌كرده است. وصیت‌نامه اول ایشان خیلى پیش‌تر از وفاتشان نوشته شد و آن‌گاه امام خمینى(رحمه الله) پس از مدتى تغییرات كمى در متن به وجود آوردند و مقدمه‌اى هم بر آن افزودند. بنابراین متن وصیت‌نامه همان است كه پیش‌تر نوشته شده بود.
امام تا آخرین لحظات حیات خویش نگران نفوذ نااهلان، نامحرمان و غرب‌زدگان در دستگاه‌هاى حكومتى بود. متأسفانه به این وصیت‌نامه به طور كامل عمل نشده و آن دغدغه به جاى خود باقى است؛ هر چند هنوز هم دیر نشده است. امام خمینى(رحمه الله) این نامحرمان را «انسان‌هاى بى‌محتوا» و مقام معظم رهبرى آنان را «انسان‌هاى بى‌غیرت» خواندند؛ یعنى همان كسانى كه حاضرند شرافت ملى خویش را با دلار معامله كنند! امام در وصیت‌نامه خویش مى‌گوید: هرگاه نماینده مجلس بر خلاف رفتار اسلامى و مصالح كشور قدم برداشت اعتبارنامه او را لغو و از مجلس بیرونش كنید.(242) آرى، این چشم دوربین و فكر دوراندیش امام خمینى(رحمه الله)بود كه احتمال بروز چنین وضعیتى رامى‌داد.
﴿ صفحه 349 ﴾
اكنون ما به نامحرمان، فریب‌خوردگان، خودباختگان و غرب‌زدگان كه در برخى دستگاه‌ها نفوذ كرده‌اند با صد زبان پیام مى‌دهیم كه همان كسانى كه حماسه پانزده خرداد را به وجود آوردند امروز حاضرند به صورت بسیار قوى‌تر، آن را بیافرینند. امام(رحمه الله) خطاب به این عده فرمود: اگر به خدا و قیامت اعتقاد ندارید، بدانید اسلام براى دنیاى شما بهتر از دیگران است؛ فكر نكنید اگر آمریكا به این مملكت بیاید آن گاه شما آقایى خواهید كرد! در آن روز بدترین روزگار را خواهید داشت؛ چرا كه مى‌دانند شما خائن هستید، از این رو آنان نیز به شما اعتماد نخواهند كرد.
﴿ صفحه 350 ﴾
﴿ صفحه 351 ﴾

جلسه پنجاهم: وعده تخلف‌ناپذیر خداوند

1. وعده خدا به مؤمنان واقعى

خداى متعال در قرآن كریم به مؤمنان وعده‌اى كلى داده است كه مى‌تواند مصادیق متعددى داشته باشد. آن وعده این است كه هر گاه مردمى حقیقتاً به خدا ایمان داشته باشند و اعمال صالح و شایسته انجام دهند، خداوند در این دنیا به آنان عزت عطا مى‌كند:وَعَدَ اللّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَُیمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضى لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِكُونَ بِی شَیْئاً وَ مَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذلِكَ فَأُولئِكَ هُمُ الْفاسِقُون(243)= خداوند به كسانى از شما كه ایمان آورده و كارهاى شایسته انجام داده‌اند وعده مى‌دهد كه قطعاً آنان را حكم‌ران روى زمین خواهد كرد، همان گونه كه به پیشینیان آنها خلافت روى زمین را بخشید؛ و دین و آیینى را كه براى آنان پسندیده، پابرجا و ریشه‌دار خواهد ساخت؛ و ترسشان را به امنیت و آرامش مبدّل مى‌كند، آن‌چنان كه تنها مرا مى‌پرستند و چیزى را شریك من نخواهند ساخت. و كسانى كه پس از آن كافر شوند، آنها فاسقانند.
بر اساس این وعده، مؤمنان صالحْ حكم‌ران زمین مى‌شوند و خداوند آن دینى را كه براى آنان پسندیده است استقرار مى‌بخشد و پس از سال‌ها و شاید قرن‌ها خوف و هراس و ناامنى، به آن جامعه امنیت و آرامش عطا مى‌كند؛ چه این كه آنان مؤمن، خداپرست و داراى عمل صالح بوده و به خوبى از آزمایش الهى بیرون آمده‌اند و در یك كلام، زندگى ایشان بر «محور خداپرستى» بوده است. مصداق تام این وعده الهى ظهور مولایمان حضرت امام زمان عجّل الله تعالى فرجه الشریف است كه امیدواریم چندان دور نباشد. اما این وعده الهى مى‌تواند مصادیق و نمونه‌هاى كوچك‌ترى نیز داشته باشد و در مكانى خاص و جامعه‌اى محدود نیز تحقق پیدا كند.
﴿ صفحه 352 ﴾