نظریه حقوقی اسلام جلد دوم

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی مترجم : تحقیق و نگارش: محمدمهدی کریمی‌نیا

7. دفاع از حقوق انسانیت

یكى از ابتكارات مرحوم شهید مطهرى، طرح بحث «دفاع از حقوق انسانیت» است. این مسأله نیز از فروعات جهاد و دفاع بوده و معمولا در كتاب‌هاى فقهى به این صورت مطرح نشده است. ما نه تنها موظف به دفاع از حقوق مسلمانان كشور خویش هستیم، بلكه باید از مسلمانان دیگر كشورها نیز حمایت كنیم. آنان نیز مسلمان، پیرو حقیقت و خداپرست هستند و اهانت و تجاوز به آنان به منزله تجاوز به ما است. آن‌گاه مرحوم آیت‌الله مطهرى عبارتى از كتاب «مسالك الافهام» نقل مى‌كند. این كتاب كه نوشته شهید ثانى است، شرح كتاب «شرایع الاسلام» نوشته مرحوم محقق حِلّى مى‌باشد. شهید ثانى مى‌فرماید: و لا یختص بمن قصدوه مِن المسلمین بل یجب على مَن عَلِمَ بالحال النهوضُ اذا لم یعلم قدرة المقصودین على المقاومة(212)= دفاع و دفع تجاوز تنها مخصوص كسانى كه مورد حمله دشمن قرار گرفته‌اند، نیست، بلكه بر مسلمانان دیگر كه از وضعیتِ آنان اطلاع پیدا كرده‌اند نیز واجب است كه قیام كنند؛ البته این حكم در زمانى است كه شخص نمى‌داند افرادى كه مورد حمله قرار گرفته‌اند قدرت مقاومت دارند یا نه.
اگر ما مسلمانان كه در كشور ایران زندگى مى‌كنیم، شنیدیم كه عده‌اى از كفار و دشمنان در منطقه‌اى دیگر از كره زمین به مسلمانان حملهور شده‌اند، بر ما واجب است كه از آن مسلمانان دفاع كنیم. البته چنانچه خود آنان قدرت مقاومت و دفع تجاوز را دارند، دفاع و قیام به دفع تجاوز، بر مسلمانان دیگر واجب نیست؛ اما اگر ندانیم كه آیا آنان مى‌توانند از خود دفاع كنند یا نه، یا بدانیم كه آنان قدرت دفاع ندارند، در این حالت بر همه مسلمانان واجب است به كمك آنان شتافته، هجوم دشمنان اسلام را دفع نمایند.
حدود سى سال پیش مرحوم مطهرى فریاد مى‌زد كه بر همگان دفاع از حقوق فلسطینى‌ها واجب است؛ چرا كه این مظلومان و ستم كشیدگان از قدرت دفاعى برخوردار نیستند. البته مقاومت جوانان و نوجوانان فلسطین اعجاب تاریخ را برانگیخت. آنان با همتى مردانه و با تمام توان خویش و با سنگ، به جنگ تانك‌ها و سلاح‌هاى پیشرفته مى‌روند. این سخن افسانه نیست. فیلم‌هاى متعددى از این وقایع در تلویزیون به نمایش گذاشته شده است. آنان با دست خالى و مشتى سنگ اسراییلى‌ها را وادار به فرار مى‌كنند. آنان با همه وجود از هستى، دین و شرف خویش دفاع مى‌كنند، ولى به هر حال، توانایى مبارزه با شیطان بزرگ و سایر شیاطین را
﴿ صفحه 307 ﴾
ندارند. در این وضعیت كه مظلومان فلسطین قدرت دفاع از خویش را ندارند، بر همه مسلمانان واجب است به كمك آنان شتافته، آنان را در دفاع از سرزمین و حیثیت خویش یارى رسانند.
در این حال، عده‌اى نادان و مغرض این سخن عوام‌فریب را در روزنامه‌ها و مجامع عمومى مطرح مى‌سازند كه: ما دچار مشكلات داخلى هستیم و حمله اسراییل به فلسطینى‌ها به ما مربوط نیست و چرا براى آنان پول بفرستیم؟! درباره اینان باید گفت، این عده، از تعالیم اسلام آگاهى ندارند و نمى‌دانند كه حمایت از مسلمانان مظلوم در هر نقطه از دنیا یك واجب تخلف‌ناپذیر است. این امر نه تنها بر مردان واجب است بلكه زنان نیز داراى وظیفه هستند. مرحوم مطهرى هم در آن زمان با چنین افرادى مواجه بود و سرانجام نیز به دست همین نااهلان به شهادت رسید. او در طرح مباحث خویش كمتر عبارت فقها و علما را نقل مى‌كرد، ولى در این‌جا، عبارتى عربى را به عنوان مصداق و شاهد بیان مى‌كند، و این امر نشان‌دهنده مظلومیت و غربت آن بزرگوار است. به عبارت دیگر، او در موقعیتى بود كه لازم مى‌دانست براى تأیید سخن خود از سخنان علماى دیگر شاهد بیاورد. از این رو عبارتى را از مسالك الافهام بیان مى‌كند.
به نظر بنده شهید مطهرى با طرح بحث «دفاع از حقوق انسانیت» نوآورى خاصى را در باب جهاد و دفاع مطرح ساخت. تأكید مى‌كنم كه نوآورى به معناى بدعت‌گذارى نیست، بلكه به معناى كشف حقایقى از دین است كه قبلا مورد توجه قرار نگرفته است. شهید مطهرى مى‌گوید، جنگ‌هاى اسلامى به انگیزه دفاع است، ولى دفاع داراى مفهومى وسیع و پردامنه است و یكى از مصادیق آن دفاع از حقوق انسانیت است.
ممكن است عده‌اى تصور كنند كه منظور از «حقوق انسانیت» همان «حقوق بشر» است كه در «اعلامیه جهانى حقوق بشر» آمده است؛ اعلامیه‌اى كه برخى مواد آن با اسلام سازگار نیست. باید تأكید كنیم كه چنین تصورى نادرست است و منظور شهید مطهرى از «حقوق انسانیت»، خداپرستى و توحید است. یكى از بزرگ‌ترین حقوق انسان‌ها یگانه‌پرستى است. آنان در هر گوشه‌اى از این دنیا كه باشند حق دارند خدا را شناخته و او را پرستش كنند. اگر كسى مانع این كار شود، به حقوق بشریت تجاوز كرده و «صدّ عن سبیل الله»(213) نموده و مانع
﴿ صفحه 308 ﴾
شناخت حقیقت شده است. او مانع گرایش مردم به دین اسلام شده و آنان را از رسیدن به یكى از مهم‌ترین حقوق اجتماعى‌شان محروم ساخته است. كسانى كه با راه‌هاى مرموز حقیقت را بر مردم مشتبه ساخته، آنان را به انحراف مى‌كشانند، «صدّ عن سبیل الله» كرده و بزرگ‌ترین خیانت را به بشریت روا مى‌دارند. همان‌گونه كه قرآن مى‌فرماید، این گونه خیانت‌ها از آدم‌كشى بدتر است؛ چه این كه آدم‌كشى باعث محروم ساختن فردى از زندگى چند روزه دنیا است، ولى آنان كه مردم را از پیروى دین حق باز مى‌دارند باعث ابتلاى انسان‌ها به عذاب ابدى مى‌شوند. آیا ابتلا به عذاب ابدى و محروم ساختن از نعمت‌هاى ابدى بهشت بدتر است یا محروم كردن فردى از زندگى چند روزه در این دنیا و ناكامى از خوردن چند كیلو نان و برنج؟!
از این رو یكى از بزرگ‌ترین حقوقى كه باید از آن دفاع كرد «حقوق انسانیت» و تلاش براى شناساندن راه حق است. به فرمایش شهید مطهرى، یكى از حقوق بشریت، حق توحید است. این سخن ایشان، در كتب فقهى ما بدین صورت مطرح نشده است. البته روح این مطلب در كلام فقها یافت مى‌شود، اما طرح این بحث همراه با بیان منطقى، قوى و شیوا از ابتكارات استاد شهید مطهرى(رحمه الله) است.

8. شهید مطهرى و دفاع از «حق امر به معروف و نهى از منكر»

به اعتقاد شهید مطهرى، یكى از حقوق انسانى كه دفاع از آن لازم است، امر به معروف و نهى از منكر مى‌باشد. امر به معروف به معناى دفاع از حق انسانیت است. همه انسان‌ها حق دارند در یك جامعه سالم و شایسته زندگى كنند و ترك امر به معروف و نهى از منكر موجب تباهى تدریجى جامعه مى‌گردد. بنابراین، براى آن كه انسان‌ها از داشتن یك جامعه سالم و شایسته محروم نگردند، باید امر به معروف و نهى از منكر كرد و با كسانى كه مانع امر به معروف و نهى از منكر مى‌شوند جهاد نمود. جهاد حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) بر همین اساس تبیین مى‌شود؛(214)
﴿ صفحه 309 ﴾
چه این كه در آن زمان زمینه امر به معروف و نهى از منكر فراهم نبود و بدتر از آن، وضعیت به گونه‌اى بود كه منكر، معروف بود و معروف منكر تلقى مى‌شد! سبحان الله! حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) چنین روزگارى را پیش‌بینى كرده بود: وَ إنَّهُ سَیَأْتى عَلَیكُمْ مِنْ بَعدى زمانٌ لَیْسَ فیهِ شَىءٌ أخْفى مِنَ الحَقِّ وَ لا أَظهَرَ مِنَ الباطِلِ... وَ لا فى البِلادِ شَىءٌ أَنكَرَ مِنَ المَعروفِ وَ لا أَعرَفَ مِنَ المُنكَر(215)= همانا پس از من روزگارى بر شما فرا خواهد رسید كه چیزى پنهان‌تر از حق، و آشكارتر از باطل نیست.... در شهرها چیزى ناشناخته‌تر از معروف، و رایج‌تر از منكر نیست!
امیرالمؤمنین(علیه السلام) مى‌فرماید، روزگارى خواهد آمد كه هیچ چیز زشت‌تر از معروف و كار خوب نیست! كار خوب و معروف، كارى ناپسند و زشت تلقى مى‌شود و انجام منكرات و گناهان مایه افتخار است! در آن زمان، امر به معروف فضولى در كار مردم شمرده مى‌شود! در آن روزگار، اقامه دین و اجراى احكام اسلامى از زشت‌ترین كارها و به عنوان واپس‌گرایى و ارتجاع معرفى مى‌شود!!
استاد شهید مطهرى مبارزه با این گرایش‌ها را دفاع از حق انسانیت مى‌داند. «معروف» یك اصطلاح قرآنى و به معناى «كار نیك» است. انسان‌ها حق دارند در جامعه‌اى زندگى كنند كه معروف را معروف ببینند و كار نیك و آنچه خدا مى‌پسندد در جامعه رواج داشته باشد. نیز انسان‌ها حق دارند در جامعه‌اى زندگى كنند كه منكرات، یعنى آنچه شیطان مى‌پسندد، در آن جامعه متروك، منفور و مطرود باشد، نه آن كه از بودجه و بیت‌المال مسلمین براى ترویج منكرات صرف شود و عده‌اى از اهل منكر مورد تشویق قرار گیرند و به آنان جایزه داده شود!! اگر عده‌اى معروف را ترك كنند و یا مانع از امر به معروف و نهى از منكر شوند حق انسانیت را تضییع كرده‌اند و جهاد با اینان یكى از موارد جهاد واجب در قانون اسلام است. این سخن یكى از نكاتى است كه شهید مطهرى در همان آغاز انقلاب فرمود و زمینه شهادت خویش را فراهم ساخت.
﴿ صفحه 310 ﴾
نكته دیگرى كه مى‌توان بر مطلب فوق افزود و ما پیش‌تر، از آن یاد كردیم مسأله «دفاع از حق الله» است. بر اساس فرمایشات حضرت امام سجاد(علیه السلام) در «رساله حقوق» و نیز فرمایشات حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام)در «نهج‌البلاغه» تمام حقوق مشروع انسان‌ها فرع حق خدا است. اولین حقى كه رعایت آن بر هر انسانى واجب است حق الله است و آن حق این است كه خدا بر بندگانش حق دارد كه او را پرستش و اطاعت كنند. اگر حق خدا در جامعه‌اى متروك و یا مورد آسیب قرار گرفت دفاع از آن بر همه انسان‌هاى حق‌جو، حق‌شناس و حق‌پرست واجب است.
امید است كه خداى متعال توفیق شناخت بیشتر حقایق و عمل به آن را به همه ما عنایت فرماید و بتوانیم راه شهداى عزیزمان هم‌چون شهید مطهرى را ادامه دهیم. هم‌چنین از خداوند مسألت داریم كه افتخار شهادت در راه حق و حقیقت را به ما عنایت فرماید.
﴿ صفحه 311 ﴾

جلسه چهل و هفتم: عاشورا، تبلور دفاع از دین و ارزش‌ها