نظریه حقوقی اسلام جلد دوم

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی مترجم : تحقیق و نگارش: محمدمهدی کریمی‌نیا

8. ظرفیت‌هاى فراوان حمایت از مردم مسلمان فلسطین

متأسفانه هنوز احساسات و عواطف مردمِ مسلمان ما در حمایت از مردم فلسطین و مسجدالاقصى به اوج لازم خویش نرسیده و ظرفیت‌هاى فراوانى براى تلاش رسانه‌ها و هنرمندان وجود دارد تا هرچه بیشتر حقایق روشن گردد. با این حال، باید مبانى فكرى و نظرى حمایت از مسلمانان را تشریح كنیم و باور نماییم كه این مسأله از اصول فكر اسلامى است. مبادا راهزنان دین، اعتقاد به این اصل اسلامىِ «اخوّت ایمانى» را از دل نوجوانان ما بربایند و افكار ناسیونالیستى و ملى‌گرایانه را جایگزین آن نمایند؛ آن‌چنان كه متأسفانه در بعضى صحنه‌ها این پدیده روى داده است.
بعد از ایمان به وظیفه حمایت از برادران مسلمان، باید در پى عمل به این تكلیف الهى باشیم. كمترین و ابتدایى‌ترین وظیفه، انجام تظاهرات و راهپیمایى به مناسبت روز جهانى قدس است. البته این حركت الهى و خداپسندانه در دلگرم نمودن مسلمانانِ فلسطین و حركت انتفاضه بسیار مؤثر است. این كار كمى نیست؛ اما در مقابل وظایف سنگین‌تر ما، كار كمى محسوب مى‌شود. به عبارت دیگر، ما باید در پى حمایت‌هاى عملى از مردم شریف، مظلوم و مستضعف فلسطین باشیم. اندیشمندان، نخبگان و سیاست‌مداران كشور نحوه كمك به این عزیزان را بررسى كنند؛ آن هم راه‌كارهایى كه اولا در پیشرفت حركت آنان مؤثر و مفید باشد، و ثانیاً كمترین اشكال و دشوارى را براى نظام و دولت اسلامى در پى داشته باشد. طبیعى است كه مسایل سیاسى و بین‌المللى پیچیدگى‌هاى خاص خود را دارد و همه نمى‌توانند تصویر درست و سنجش حساب شده‌اى از نفع و ضررهاى آن داشته باشند. گاهى توقعاتى در بین مردم مخلص ما به وجود مى‌آید كه بیش از ظرفیت عملى است. من مطمئنم كه عده‌اى از جوانان مخلص و پاك‌نیت ما آمادگى حضور در جبهه‌هاى جنگ با اسراییل را دارند، مخصوصاً بسیجیان عزیزى كه هشت سال دفاع مقدس را در فرهنگ اسلامى تجربه كرده‌اند و
﴿ صفحه 116 ﴾
این فرهنگ در اعماق وجودشان نفوذ پیدا كرده است. اینان باور دارند كه مسلمانان با یكدیگر برادرند و از نظر آنان حضور در جبهه شلمچه و جبهه فلسطین یكسان است؛ چون هدف، تحصیل رضایت خداوند و اطاعت از امر امام زمان(علیه السلام) و ولىّ‌امر مسلمین است. در این موقعیت خاص، تشخیص راه‌كار مناسب كه بهترین سود براى مردم فلسطین، و كمترین ضرر را براى دیگران داشته باشد، نیازمند برنامه‌ریزى متخصصان است. نباید این مسایل را ساده انگاشت و نیز نمى‌توان توقعات و انتظارات جوان‌هاى مخلص را نادیده گرفت. مسؤولان نیز باید بیشتر به اهمیت وظیفه خویش پى ببرند. البته نباید بعضى نارسایى‌ها را حمل بر تقصیر مسؤولان و متصدیان نمود. اگرچه در برخى مسایل سیاسى و اقتصادى اختلاف نظرهایى مشاهده مى‌شود؛ ولى بحمداللّه در بین سیاستمداران و گروه‌ها، در حمایت از مردم فلسطین هیچ اختلاف نظرى وجود ندارد. خدا را بر این اتفاق نظر شاكریم و صادقانه و مخلصانه در این راه از همه مسؤولان حمایت مى‌كنیم. امید است كه آنان نیز راه‌كارهاى مؤثرِ حمایت از مردم فلسطین را بیابند و به مردم اعلام كنند.
﴿ صفحه 117 ﴾

جلسه سى و سوم: انحراف حاكمان و كارگزاران در حكومت اسلامى

1. حاكم اسلامى و عملكرد غیراسلامى

موضوع بحث، حقوق متقابل حكومت و مردم از دیدگاه اسلام بود. به این مناسبت وظایف و اختیارات حكومت از دیدگاه اسلام مورد توجه قرار گرفت. گفتیم كه بر اساس بیانات اهل بیت(علیهم السلام)مهم‌ترین ویژگى «حكومت اسلامى» احیاى سنّت‌هاى اسلامى و مبارزه با بدعت‌ها است. با این حال همه مى‌دانیم در طول تاریخ اسلام ـ به جز زمان پیامبر گرامى اسلام و زمان كوتاه خلافت امیرالمؤمنین و امام حسن(علیهم السلام) ـ خلفا و حاكمانى، قبل و بعد از خلافت امیرالمؤمنین(علیه السلام)، به نام «اسلام و قرآن» حكومت كرده‌اند؛ اما كما بیش طرفدار بعضى از بدعت‌ها و ترك سنّت‌هاى نیك بوده‌اند. این امر از نظر تاریخى ثابت و غیر قابل انكار است، ولى عده‌اى آن را باور نمى‌كنند. اكثریت مسلمانان كه برادران اهل تسنن هستند، معتقدند كه عقیده شیعیان در مورد «خلفاى راشدین» صحت ندارد. به اعتقاد آنان این امر باوركردنى نیست كه جانشین پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) و پدرزن یا داماد آن حضرت خلاف اسلام عمل كرده و بدعت‌ها را ترویج كرده باشند. ولى معتبرترین كتب تاریخى و حتى مدارك و متونِ برادران اهل سنت، مدّعاى ما را به اثبات مى‌رساند. ما مى‌خواهیم از جریان تاریخ گذشته براى زمان خویش بهره گیریم، تا آن حوادث‌تلخ تكرار نگردد و افرادى به نام «حكومت اسلامى» همان عملكرد ناصواب را پى نگیرند: فَاعْتَبِرُوا یا أُولِی الاَْبْصار(102)= پس اى دیدهوران، عبرت‌گیرید.