پندهای الاهی

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی مترجم : تدوین و نگارش: کریم سبحانی

نسبت ترس از خدا با توحید افعالى

توجیه دیگرى كه مى‌توان براى اهمیت و ضرورت ترس از خدا ذكر كرد این است كه اگر انسان احساس كند داراى قدرت و توان مقابله با خطرات و سختى‌ها است، ترس از روبه‌رو شدن با خطر ندارد. از این نظر در مقایسه با افراد رشید و بالغ، كودكان بیشتر مى‌ترسند؛ چون آنان ضعیف و ناتوان‌اند و در برابر آزار و تعدى دیگران خود را بسیار آسیب‌پذیر مى‌دانند. ترس آنان از آن رو است كه وقتى خطرى متوجه آنان مى‌شود، توان دفع آن را ندارند. وقتى كسى آنان را اذیت مى‌كند، توان مقابله و مقاومت ندارند. اما افراد بالغ و به ویژه كسانى كه در مقایسه با هم‌سالان
﴿ صفحه 158﴾
خود قدرت و توان بیشترى دارند، ترس از روبه‌رو شدن با بسیارى از خطرات را ندارند؛ چون خود را برخوردار از توان كافى براى مقابله با خطرات و تعدى دیگران مى‌یابند. پس به هر اندازه در انسان احساس ضعف، ناتوانى و فقر وجود داشته باشد، ترسش نیز بیشتر است و كسى كه ضعیف‌تر باشد، ترسش فزون‌تر مى‌باشد. از سوى دیگر، كمال انسان در آن است كه به بندگى محض خداوند دست یابد و از مظاهر بندگى خدا این است كه انسان خود را مالك چیزى نداند، بلكه باور داشته باشد كه داراى ضعف، نقص و فقر ذاتى است و سر تا پا نیازمند خداوند قادر متعالى است. به طور طبیعى، كسى كه خود را حقیر و ضعیف محض مى‌یابد و هیچ قدرت و توانى در خود نمى‌یابد كه به وسیله آن خطرات را از خود دفع كند، سر تا پاى وجودش را ترس فرا مى‌گیرد و ترسش از خالق و مالك هستى كه داراى قدرت نامحدود و بى‌پایان است، فوق‌العاده خواهد بود.
بنابراین، كسانى كه ایمانشان كامل‌تر است و اعتقاد بیشترى به توحید دارند، ترسشان از خداوند نیز فزون‌تر است. آنان باور دارند كه از خود چیزى ندارند و هر خطرى آنان را تهدید كند، جز خدا كس دیگرى نمى‌تواند خطرها را از آنان دفع كند. نیز باور دارند كه جز خدا كس دیگرى نمى‌تواند خطرى متوجه آنان سازد:
وَإِنْ یَمْسَسْكَ اللهُ بِضُرّ فَلا كاشِفَ لَهُ إِلاّ هُوَ وَإِنْ یُرِدْكَ بِخَیْر فَلا رَادَّ لِفَضْلِهِ یُصِیبُ بِهِ مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ؛(113) و اگر خدا به تو زیانى برساند، آن را
﴿ صفحه 159﴾
برطرف‌كننده‌اى جز او نیست، و اگر براى تو خیرى بخواهد، بخشش او را ردكننده‌اى نیست. آن را به هركس از بندگانش كه بخواهد مى‌رساند و او آمرزنده مهربان است.
كسانى كه به مراتب بالاى توحید افعالى رسیده‌اند و باور دارند نفع و ضرر حقیقى از ناحیه خداوند انجام مى‌پذیرد و آنان حقیقتاً مالك چیزى نیستند و قدرت مقابله با هیچ خطرى را ندارند و تنها خداوند توان دفع خطر را از آنان دارد، باید از خداوند بترسند و مبهوت قدرت محض و بى‌پایان او گردند. خداوند در اشاره به این حقیقت ناب توحیدى مى‌فرماید:
الَّذِی لَهُ مُلْكُ السَّماواتِ وَالأَْرْضِ وَلَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ یَكُنْ لَهُ شَرِیكٌ فِی الْمُلْكِ وَخَلَقَ كُلَّ شَیْء فَقَدَّرَهُ تَقْدِیراً * وَاتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ آلِهَةً لا یَخْلُقُونَ شَیْئاً وَهُمْ یُخْلَقُونَ وَلا یَمْلِكُونَ لأَِنْفُسِهِمْ ضَرًّا وَلا نَفْعاً وَلا یَمْلِكُونَ مَوْتاً وَلا حَیاةً وَلا نُشُوراً؛(114) همان كس كه فرمانروایى آسمان‌ها و زمین از آن او است و فرزندى اختیار نكرده و براى او شریكى در فرمانروایى نبوده است و هر چیزى را آفریده و بدان‌گونه كه در خور آن‌ها بوده اندازه‌گیرى كرده است. پس به جاى او خدایانى براى خود گرفته‌اند كه چیزى را نمى‌آفرینند و خود خلق شده‌اند و براى خود نه زیانى را در اختیار دارند و نه سودى، نه مرگى، نه حیاتى و نه رستاخیزى را.
﴿ صفحه 160﴾
طبیعى است كسى كه به این درجه از معرفت توحیدى رسید، دیگر به خود نمى‌بالد و فخر نمى‌فروشد و چنان‌كه از خداوند مى‌ترسد، با توكل و تكیه بر قدرت نامحدود خداوند و حمایت و صیانت الاهى، از غیر خدا بیم و هراسى ندارد؛ چون آنان را چون خودْ حقیر و ضعیف و فاقد قدرت مى‌داند. از این رو، حضرت امام خمینى(رحمه الله)، آن بنده خالص و سالك الاهى كه به عالى‌ترین مراتب معنوى و توحیدى رسیده بود، وقتى در گیر و دار حوادث پس از 15 خرداد سال 1342 كه با خطرات و تهدیدهاى جدى رژیم ستم‌شاهى پهلوى روبه‌رو شد و حتى خطر مرگ و اعدام را پیش روى خود مى‌دید، فرمود: «به خدا قسم لحظه‌اى نترسیدم». آن آرامشْ احساس قدرت، شجاعت و شهامتِ برخاسته از قدرت ایمان و توكل ایشان به خداوند، و باور این حقیقت بود كه در برابر اراده و مشیت خداوند، همه اراده‌ها و قدرت‌ها ناتوان، كوچك و بى‌تأثیرند. او باور داشت كه اگر كسى در برابر قدرت خداوند فروتنى كند و تنها از او بترسد، نه فقط از غیر خدا نمى‌ترسد، بلكه خداوند ترس از او را در دل دشمنان مى‌افكند و هیبت و هیمنه او، خواب راحت را از چشمانشان مى‌رباید. امام صادق(علیه السلام)در این‌باره فرمودند:
وَمَنْ خَافَ اللهَ أَخَافَ اللهُ مِنْهُ كُلَّ شَىْء وَمَنْ لَمْ یَخَفِ اللهَ أَخافَهُ اللهُ مِنْ كُلِّ شَىْء؛(115) كسى كه از خداوند بترسد، خداوند هركسى و هر چیزى را از او مى‌ترساند و كسى كه از خداوند نترسد، خداوند او را از هركس و هر چیزى مى‌ترساند.
﴿ صفحه 161﴾

فرجام فساد و تباهى در زمین

در پایان بندى از توصیه‌هاى خداوند به حضرت موسى(علیه السلام) كه در آغاز سخنمان طرح كردیم و در راستاى آن به مسأله ترس از خداوند پرداختیم، خداوند از حضرت موسى(علیه السلام) مى‌خواهد به بنى‌اسرائیل بفرماید:
لاَ یَتََمادَوْنَ فِی غَیٍّ مَا هُمْ فِیهِ فَإِنَّ أَخْذِی أَلِیمٌ شَدِیدٌ؛ اگر به گمراهى گرفتار شدند، از آن بازایستند كه همانا عقوبت من سخت و دردناك است.
خداوند كسانى كه خود را به طغیان و سركشى مى‌آلایند و در زمین فساد و تباهى مى‌گسترانند، به عقوبت و عذاب خویش گرفتار مى‌سازد. عذاب‌هاى الاهى، گونه‌هاى عذاب‌هاى فردى، اجتماعى، دنیوى، معنوى و اخروى را در بر مى‌گیرد. از جمله این عذاب‌ها، درك نكردن لذت مناجات با خدا و نچشیدن طعم شیرین گفت‌وگوى با محبوب و احساس كسالت و خستگى به هنگام عبادت است. اما سخت‌ترین عذاب‌هاى الاهى در این دنیا، گرفتار شدن به قانون استدراج است كه یكى از سنت‌هاى الاهى به شمار مى‌آید. كسانى محكوم این سنت الاهى مى‌شوند كه اندرزها و نصیحت‌هاى اولیاى حق و مبلغان دین الاهى در آنان تأثیر نمى‌گذارد و چنان در فساد و تباهى غوطهور مى‌گردند و از امكانات و نعمت‌هایى كه خداوند در اختیارشان نهاده براى ارضاى هواهاى نفسانى و رسیدن به خواسته‌هاى پلید شیطانى خویش بهره مى‌گیرند، كه نور هدایت و بازگشت به حق در دلشان بى‌فروغ مى‌شود. براى این كه مسیر انحطاط و هلاكت این گروه هموارتر گردد، خداوند روز به روز بر نعمت‌ها و امكانات مادى آنان مى‌افزاید تا آنجا كه آنان تصور مى‌كنند وفور آن نعمت‌ها، نشانه نیك‌فرجامى آنان و درستىِ راهى است كه
﴿ صفحه 162﴾
برگزیده‌اند. پس نه فقط از انجام فساد و گناه پشیمان نمى‌شوند، بلكه آن را عامل رفاه، آسایش و فزونى نعمت‌ها مى‌دانند و با این احساس كه عقوبت و عذابى در كار نیست، با خیالى آسوده به انجام گناهان بیشتر دست مى‌یازند. اما در هنگامه‌اى كه آنان در غفلت محض به سر مى‌برند و نمى‌دانند گرفتار مكر الاهى شده‌اند، عذاب كوبنده الاهى آنان را غافلگیر مى‌سازد و در هم مى‌كوبد و آن‌گاه آنان مى‌بینند كه راهى براى توبه و جبران كردار زشتشان وجود ندارد. خداوند درباره عذاب استدراج مى‌فرماید:
وَلا یَحْسَبَنَّ الَّذِینَ كَفَرُوا أَنَّما نُمْلِی لَهُمْ خَیْرٌ لأَِنْفُسِهِمْ إِنَّما نُمْلِی لَهُمْ لِیَزْدادُوا إِثْماً وَلَهُمْ عَذابٌ مُهِینٌ؛(116) و البته نباید كسانى كه كافر شده‌اند تصور كنند كه به ایشان مهلت مى‌دهیم براى آنان نیكو به نفعشان است؛ ما فقط به ایشان مهلت مى‌دهیم تا بر گناه [خود] بیفزایند و [آن‌گاه] عذابى خفّت‌آور خواهند داشت.
در جاى دیگر خداوند مى‌فرماید:
فَلَمّا نَسُوا ما ذُكِّرُوا بِهِ فَتَحْنا عَلَیْهِمْ أَبْوابَ كُلِّ شَیْء حَتّى إِذا فَرِحُوا بِما أُوتُوا أَخَذْناهُمْ بَغْتَةً فَإِذا هُمْ مُبْلِسُونَ؛(117) پس چون آنچه بدان پند داده شده بودند، فراموش كردند، درهاى همه چیز را بر آنان گشودیم، تا چون بدانچه داده شدند شادمان گشتند، ناگهان بگرفتیمشان، پس همان دم [از نجات و رحمت] نومید شدند.
﴿ صفحه 163﴾

جلسه نهم: ارتباط با خداوند و عدم درخواست از دیگران

یَا مُوسَى إِذَا انْقَطَعَ حَبْلُكَ مِنِّی لَمْ یَتَّصِلْ بِحَبْلِ غَیْرِی، فَاعْبُدْنِی وَقُمْ بَیْنَ یَدَیَّ مَقَامَ الْعَبْدِ الْحَقِیرِ الْفَقِیرِ. ذُمَّ نَفْسَكَ فَهِیَ أَوْلَى بِالذَّمِّ، وَلاَ تَتَطَاوَلْ بِكِتَابِی عَلَى بَنِی إِسْرَائِیلَ، فَكَفَى بِهَذَا وَاعِظاً لِقَلْبِكَ وَمُنِیراً وَهُوَ كَلاَمُ رَبِّ الْعَالَمِینَ جَلَّ وَتَعَالَى؛ اى موسى! هرگاه ریسمان ارتباطت با من گسسته شد، با غیر من نیز ارتباطت برقرار نخواهد شد (پناهگاهى نخواهى یافت كه در آن آرامش یابى). پس مرا بپرست و بسان بنده‌اى فقیر و ناچیز در برابر من بایست. به نكوهش نفس خود بپرداز كه آن به نكوهش شدن اولى است. با كتاب من (تورات) بر بنى‌اسرائیل فخر و برترى نفروش، چه این كه این كتاب براى وعظ و اندرز دل تو و روشنگرى كافى است، زیرا كلام پروردگار عالمیان است.
﴿ صفحه 164﴾