پندهای الاهی

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی مترجم : تدوین و نگارش: کریم سبحانی

اخلاص و نیت الاهى مقوّم عبادت خدا

ممكن است كسانى در ظاهر خدا را عبادت كنند و در لباس دینْ دم از دین و خدا بزنند و از جایگاه دین سخن گویند و حتى به نام جانشین پیامبر، مردم را جذب خود كنند، اما چون نیت الاهى ندارند و كارهایشان براى هواى نفس، كسب مقام و موقعیت انجام مى‌پذیرد، شیطان را بندگى مى‌كنند. بنابراین، براى انجام هر كارى و حتى كارهاى مقدس، باید بنگریم كه هدف و انگیزه ما چیست؟ آیا كار را براى خدا انجام مى‌دهیم،
﴿ صفحه 139﴾
یا براى ارضاى خواست دلمان و خوشایند دیگران به انجام كارى مبادرت مى‌ورزیم؟
ما در لحظه لحظه زندگى و در هر قدمى كه بر مى‌داریم، در معرض امتحان هستیم و همواره شیطان مى‌كوشد ما را فریب دهد و انگیزه و نیت ما را فاسد سازد و باعث گردد انسان كارهاى خویش را با انگیزه‌هاى غیر الاهى انجام دهد؛ گرچه در ظاهر وانمود كند كه خدا را عبادت مى‌كند یا مشغول خدمت به خلق است یا به مبارزه با آمریكا و دشمنان خدا مى‌پردازد. البته مردم به ظاهر رفتار مى‌نگرند و از باطن آن‌ها بى‌خبرند، اما سرانجام روزى همه رازها و باطن و حقیقت رفتارها آشكار مى‌شود، چه این كه در این دنیا نیز اولیاى خاص خدا از باطن رفتار دیگران آگاه‌اند.
در صدر اسلام در یكى از جنگ‌ها، جوانى از بین یاران رسول خدا(صلى الله علیه وآله) وارد میدان نبرد با مشركان شد و با شهامت و شجاعتى كم‌نظیر با آنان جنگید و در نهایت كشته شد. اصحاب رسول‌خدا(صلى الله علیه وآله) كه از شجاعت و شهامت آن جوان شگفت‌زده شده بودند به آن حضرت گفتند: آن جوان مقامى والا در بهشت خواهد داشت. حضرت فرمودند كه او بهره‌اى از بهشت و مقامات بهشتى ندارد. اصحاب كه از این سخنْ شگفت‌زده شده بودند از راز آن جویا شدند، حضرت فرمودند: پس از آن‌كه ما از مدینه رهسپار میدان جنگ شدیم، آن جوان از همراهى ما خوددارى كرد و در مدینه ماند. وقتى زنان مدینه او را مشاهده كردند كه مشغول قدم زدن در شهر است گفتند: جوانان ما به جبهه رفته‌اند تا با دشمنان خدا بجنگند، ولى این جوان راحت‌طلب در شهر مانده است.
﴿ صفحه 140﴾
سخن زنان مدینه به غیرت آن جوان برخورد و او تصمیم گرفت به جبهه بیاید و با این قصد و نیت كه مردم او را بستایند و با عنوان دلاور از او نام برند، به نبرد با دشمن پرداخت و كشته شد. پس او چون براى نام و شهرت جنگید نه براى خدا، حركت و جنگ او ارزشى در پیشگاه خداوند ندارد.

بندگى خدا و خداباورى، رمز موفقیت امام خمینى(رحمه الله)

چنان‌كه گفته شد، عبادت خدا منحصر در نماز و روزه نیست و هر كارى كه براى خداوند انجام پذیرد عبادت است. حتى اگر انسان قدم كوچكى براى خدا بردارد، خداوند آن عمل مخلصانه را عبادت به شمار مى‌آورد. در بین بندگان خدا، هستند كسانى كه لحظه لحظه عمر آنان براى خداوند سپرى مى‌گردد و در همه كارهاى خویش به دنبال انجام وظیفه و كسب رضایت خداوند هستند. از شمار این افراد امام خمینى(رحمه الله) است كه سراسر عمر او صرف انجام وظیفه الاهى و احیاى دین گردید و در این راه با قدرت و صلابت مثال‌زدنى، تمام خطرات و مشكلات را پشت سر نهاد و با اتكال بر خداوند و با حمایت مردم توانست مستكبران عالم را شكست دهد و نهضت و انقلاب الاهى و اسلامى را پیروز گرداند.
براى این كه وظیفه‌شناسى، ایمان مستحكم، صلابت و استوارى، نترسیدن از دشمنان و اطمینان و اتكال امام به خداوند را بشناسیم، براى نمونه لازم است بر آنچه در طلیعه نهضت و انقلاب اسلامى، یعنى سال 1342 روى داد، تأمل كنیم. در هنگامه‌اى كه حكومت فاسد پهلوى در پناه قدرت‌هاى استكبارى و با پشتیبانى بى‌دریغ دولت‌هاى قدرتمند
﴿ صفحه 141﴾
خارجى از همه امكانات و تجهیزات برخوردار بود و با قدرت متمركز و خفقانى كه در مملكت ایجاد كرده بود، كمتر كسى جرأت مخالفت با سیاست‌هاى ظالمانه و فاسد آن رژیم را داشت. اما در چنین شرایط بحرانى و خفقان‌آورى، یك روحانى در قم با دست خالى و بدون نیرو و امكانات، قدم در راه مبارزه با رژیم ستم‌شاهى مى‌گذارد و در سخنرانى آتشین خود در سال 1342 فریاد مى‌زند كه اسلام در خطر است و من براى اسلامْ احساس خطر مى‌كنم و باید حكومت ضد دینى شاه سرنگون گردد. در آن روز بعضى از علما و بزرگان قم، ناباورانه به سخنان امام مى‌نگریستند و به ایشان مى‌گفتند كه جنگ شما با رژیمِ تا بُن دندان مسلّح پهلوى، جنگ مشت و درفش است. شما با كدام پول، نیرو، امكانات و اسلحه‌اى مى‌خواهى به مصاف حكومتى بروى كه از ارتش مجهز، نیرومند و كار آزموده‌اى برخوردار و از حمایت بى‌دریغ دولت‌هاى قدرتمند خارجى بهره‌مند است؟ پاسخ امام این بود كه من احساس تكلیف مى‌كنم و براى انجام تكلیف و وظیفه‌اى كه خداوند بر عهده‌ام نهاده با این رژیم مبارزه مى‌كنم و همه سختى‌ها و خطرات را به جان مى‌خرم. براى امام، مهم عمل به تكلیف و وظیفه الاهى براى مبارزه با بدعت‌ها و مفاسدى بود كه كیان دین و مملكت را تهدید مى‌كرد و نداشتن امكانات و نیرو و در مقابل، برخوردارى رژیم پهلوى از امكانات، تجهیزات و نیروهاى فراوان خللى در تصمیم و اراده امام ایجاد نمى‌كرد؛ چون ایشان به حمایت و قدرت بى‌پایان الاهى امیدوار بود و این سخن خداوند را باور داشت كه:
﴿ صفحه 142﴾
كَمْ مِنْ فِئَة قَلِیلَة غَلَبَتْ فِئَةً كَثِیرَةً بِإِذْنِ اللهِ وَاللهُ مَعَ الصّابِرِینَ؛(103) بسا گروهى اندك كه بر گروهى بسیار به اذن خدا پیروز شدند، و خداوند با شكیبایان است.
چیزى نگذشت كه طلبه‌هاى جوان و دیگر جوانانى كه تعلقات دنیایى آنان را به خود مشغول نكرده بود و به دنیا آلوده نشده بودند، اطراف امام جمع شدند، اما بسیارى از سالمندان تا نزدیك پیروزى انقلاب، نه فقط امام را همراهى نكردند، بلكه ایشان را سرزنش مى‌كردند كه چرا به مبارزه بى‌حاصل در برابر آمریكا و رژیمى برخوردار از ارتشى مجهز مى‌پردازى. اما امام مى‌دانست كه پیروزى تنها در سایه پول، امكانات و قدرت ظاهرى به دست نمى‌آید، بلكه پیروزى واقعى، در شكیبایى، تقوا و تكیه بر قدرت بى‌پایان الاهى است:
وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لا یَضُرُّكُمْ كَیْدُهُمْ شَیْئاً إِنَّ اللهَ بِما یَعْمَلُونَ مُحِیطٌ؛(104) اگر شكیبایى كنید و تقوا داشته باشید، نیرنگشان هیچ زیانى به شما نمى‌رساند. به یقین خداوند به آنچه مى‌كنند احاطه دارد.
سرانجام با استقامت و تلاش مخلصانه امام و یارانش و بر خلاف انتظار جهانیان، پس از پانزده سال، وعده الاهى محقق گردید و انقلاب شكوهمند اسلامى به پیروزى رسید و عالم را دگرگون ساخت و پس از گذشت بیش از ربع قرن از انقلاب، نه فقط از عظمت و شكوه و انقلاب
﴿ صفحه 143﴾
كاسته نشده، بلكه بر عظمت انقلاب و خیل طرفداران و دوستداران آن افزوده شده و انقلاب در اعماق دل ملت‌هاى آزاده و مظلوم دنیا نفوذ كرده است. ایمان، خداجویى و اخلاص امام، چنان محبت و عشقى در كانون دل جوانان، دوستان و پیروان ایشان به وجود آورد كه پس از گذشت چندین سال از رحلت آن امام عزیز، از راه‌هاى دور و نزدیك و گاه با پاى پیاده براى دیدار محبوب خود به سوى بهشت زهرا روانه مى‌گردند.
آرى، آنچه دل مردم و به ویژه جوانان را كانون عشق به امام ساخت و باعث گردید در راه اجراى سخنان ایشان از شیره جانشان مایه بگذارند و با همه وجود از انقلاب و دستاوردهاى بزرگ آن پاسدارى كنند، ایمان و اخلاص امام بود. چون امام براى منافع باندى، جناحى، حزبى و هواى نفس قیام نكرد و حركت، قیام و همه رفتار او، در راستاى احیاى دین و خدمت خالصانه و صادقانه به مردم بود، مردم او را همراهى و حمایت كردند و حتى حاضر شدند براى تحقق اهداف و آرمان‌هاى مقدس امام، جوانانشان قربانى شوند. اما نباید از نظر دور داشت كه كسانى تا كنون در راه انقلاب اسلامى و حفظ دستاوردهاى آن استوار و ثابت مانده‌اند كه به دنبال منافع باندى و جناحى نرفتند و در ایمان و پیمان آنان با خداوند خللى وارد نیامده است، اما آنان كه یا از اول اخلاص نداشتند و براى خدا قدم در راه مبارزه ننهادند، یا در نیمه راه گرفتار وسوسه‌هاى شیطانى و انگیزه‌هاى غیر الاهى گردیدند، در این آزمایش بزرگ شكست خوردند. برخى از كسانى كه عمرى در راه مبارزه و انقلابْ سپرى كردند، اكنون كه
﴿ صفحه 144﴾
به دوران پیرى رسیده‌اند، متوقف مانده‌اند یا مسیر مخالفت با اهداف و آرمان‌هاى بزرگ انقلاب را برگزیده‌اند. حتى برخى از كسانى كه چندین سال در جبهه‌هاى نبرد با دشمان خدا جنگیدند و جانباز شدند، خوى دنیاطلبى، قدرت‌طلبى و هواپرستى باعث گردید از انقلاب رویگردان گردند و به مخالفت و ضدّیت با آن بپردازند. ما باید به هوش باشیم و بدانیم كه در معرض آزمایش الاهى هستیم. اگر تاكنون در این امتحان موفق بوده‌ایم، بنگریم كه در ادامه راه چه خواهیم كرد؟ آیا در ادامه راه درصدد كسب رضاى خدا و احیاى دین او خواهیم بود و از كسانى حمایت مى‌كنیم و به آن‌ها رأى مى‌دهیم كه هدفشان رضاى خدا و احیاى دین است، یا به دنبال تأمین منافع دنیوى و سیر كردن شكممان خواهیم بود و بدتر از آن، دینمان را فداى منافع دنیوى دیگران خواهیم كرد؟ فراموش نكنیم كه ما براى بندگى خدا آفریده شده‌ایم و همواره باید درصدد كسب رضاى خدا باشیم و از كسانى حمایت كنیم كه در پى رضاى خدا و احیاى احكام و ارزش‌هاى دین هستند، نه این كه به دنبال كسانى راه بیفتیم كه درصدد تأمین منافع دنیوى خویش هستند هرچند به بهاى تضعیف باورها و ارزش‌هاى دینى و آرمان‌هاى انقلابى بینجامد. چه این كه اگر این اشخاص موفق شدند، به منافع دنیوى خودشان رسیده‌اند و سهم ما چیزى جز جهنم و خسران دنیوى و اخروى نخواهد بود.
﴿ صفحه 145﴾

جلسه هشتم: مفهوم و ضرورت ترس از خدا

یَا مُوسَى كُنْ إِذَا دَعَوْتَنِی خَائِفاً مُشْفِقاً وَجِلا. عَفِّرْ وَجْهَكَ لِی فِی التُّرَابِ، وَاسْجُدْ لِی بِمَكَارِمِ بَدَنِكَ، وَاقْنُتْ بَیْنَ یَدَیَّ فِی الْقِیَامِ، وَنَاجِنِی حِینَ تُنَاجِینِی بِخَشْیَة مِنْ قَلْب وَجِل. وَاحْیَ بِتَوْرَاتِی أَیَّامَ الْحَیَاةِ، وَعَلِّمِ الْجُهَّالَ مَحَامِدِی وَذَكِّرْهُمْ آلاَئِی وَنِعْمَتِی وَقُلْ لَهُمْ لاَ یَتََمادَوْنَ فِی غَیٍّ مَا هُمْ فِیهِ فَإِنَّ أَخْذِی أَلِیمٌ شَدِیدٌ؛ اى موسى! با ترس، بیم و هراس مرا بخوان. در پیشگاه من صورتت را در خاك بمال و با شریف‌ترین اندامت در برابرم سجده كن. با قلبى ترسان و هراسان با من مناجات كن و سراسر زندگى‌ات را با [خواندن و انس با] تورات زنده دار. خوبى‌ها و صفات ستوده مرا به بى‌خبران و جاهلان بیاموز و نعمت‌هاى مرا به یادشان آور. به آنان بگو كه اگر به گمراهى گرفتار شدند، از آن باز ایستند كه همانا عقوبت من سخت و دردناك است.
﴿ صفحه 146﴾