فهرست کتاب


جامی از زلال کوثر

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی

ساده‌زیستى فاطمه زهرا(علیها السلام)

1. حضرت امیر(علیه السلام) خلیفه مسلمین بود؛ خلیفه مملكتى كه شاید ده برابر ایران بود؛ از حجاز تا مصر و آفریقا و مقدارى هم از اروپا. این خلیفه، بسیار ساده می‌زیست و به حسب نقل، در خانه‌شان پوستینى داشتند كه به هنگام شب خودش و حضرت فاطمه(علیها السلام) بر آن می‌خوابیدند و به هنگام روز، علوفه شترش را روى همین پوست می‌ریخت. پیغمبر هم همین شیوه را داشت. اسلام، این است.(335)
﴿ صفحه 217 ﴾

امامت، از منظر زهرا(علیها السلام)

تشكیل حكومت براى حفظ نظام و وحدت مسلمین است؛ چنان‌كه حضرت زهرا(علیها السلام) در خطبه خود می‌فرماید:«امامت، براى حفظ نظام و تبدیل افتراق مسلمین به اتحاد است(336)».(337)

اعدام، مجازات توهین به فاطمه(علیها السلام)

با كمال تأسف و تأثر از صداى جمهورى اسلامى مطلبى در مورد الگوى زن پخش شده است كه انسان از بازگو كردن آن شرم دارد.(338) فردى كه این مطلب را پخش كرده است، تعزیر و اخراج می‌گردد و دست‌اندركاران آن تعزیر خواهند شد. در صورتى كه ثابت شود، قصد توهین در كار بوده است، بدون شك فرد توهین‌كننده محكوم به اعدام است. اگر بار دیگر این‌گونه قضایا تكرار گردد، موجب تنبیه، توبیخ و مجازات شدید و جدى مسؤولان بالاى صدا و سیما خواهد شد و البته در تمامى زمینه‌ها قوه قضاییه اقدام می‌نماید.(339)