فهرست کتاب


جامی از زلال کوثر

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی

روز ولادتش، روز زن

1. اگر روزى باید روز زن باشد، چه روزى والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت باسعادت فاطمه زهرا(علیها السلام)است.(309)
2. مبارك باد بر ملت عظیم الشأن ایران به ویژه زنان بزرگوار، روز مبارك زن؛ روز شرافتمند عنصر تابناكى كه زیربناى فضیلت‌هاى انسانى و ارزش‌هاى والاى خلیفة اللّه در جهان است و مبارک‌تر و پربهاتر، انتخاب بسیار والاى روز بیستم جمادى الثانى است؛ روز پرافتخار ولادت زنى كه از معجزات تاریخ و افتخارات عالم وجود است.(310)
3. براى زن‌ها كمال افتخار است كه روز تولد حضرت صدّیقه را روز زن قرار داده‌اند، افتخار است و مسؤولیت... و شما افتخار كنید كه این روز را روز زن قرار داده‌اند و باید كه مسؤولیتش را هم به عهده بگیرید. اگر شما پذیرفتید كه روز بیستم جمادى الثانیه كه روز تولد حضرت زهراست، روز زن باشد، خیلى مسایل را به عهده شما می‌آورد. اگر یك ملتى پذیرفت كه فلان روز، روز جهاد است، باید در آن روز مشغول مجاهده بشود. اگر كسى مشغول مجاهده نشد، نپذیرفته است كه آن روز، روز جهاد است. اگر شما همه پذیرفتید كه امروز، یعنى روز تولد حضرت زهرا كه آن كمال و آن وضعیت را دارد، روز زن است، بر عهده شما مسایل بزرگى را می‌آورد؛ از قبیل مجاهده؛ چرا كه حضرت به اندازه خودش در این ظرف كوتاه، مجاهده داشته است. با حكومت‌هاى وقت، مخاطبه داشته است. حكومت‌هاى وقت را محاكمه می‌کرده است. شما باید به او اقتدا كنید تا پذیرفته باشید كه این روز (روز تولد آن حضرت) روز زن است. شما اگر پذیرا شدید، باید زهد و تقوا و عفاف و همه چیزهایى را كه او داشته است، تبعیت كنید و اگر تبعیت نكردید، بدانید كه شما داخل در این روز نیستید. هر كس نپذیرفت در روز زن و در این شرافت، وارد نشده است.(311)
4. روز ولادت سرتاسر سعادت صدّیقه طاهره كه والاترین روز براى انتخاب روز زن است، به ملت شریف ایران، خصوصاً زنان محترم، تبریك و تهنیت عرض می‌کنم. این
﴿ صفحه 209 ﴾
ولادت با سعادت در زمان و محیطى واقع شد كه زن به عنوان یك انسان، مطرح نبود و وجود او موجب سرافكندگى خاندانش در نزد اقوام مختلف جاهلیت به شمار می‌رفت. در چنین محیط فاسد و وحشتزایى، پیامبر بزرگ اسلام دست زن را گرفت و از منجلاب عادات جاهلیت نجات بخشید.
تاریخ اسلام، گواه احترامات بى حد رسول خدا(صلى الله علیه وآله) به این مولود شریف است تا نشان دهد كه زن، بزرگى ویژه‌اى در جامعه دارد كه اگر برتر از مرد نباشد، كمتر نیست. پس این روز، روز حیات زن و روز پایه‌گذارى افتخار و نقش بزرگ او در جامعه است.(312)
5. فردا، روز زن است؛ روز زنى است كه عالَم به او افتخار دارد، روز زنى است كه [خودش و] دخترش در مقابل حكومت‌هاى جبار ایستاد و آن خطبه را خواند و آن حرف‌ها را زد كه همه مى‌دانید... زن‌هاى عصر ما، به حمدالله، شبیه به همان‌ها هستند. در مقابل جبار با مشت گره كرده و با بچه‌هاى در آغوش گرفته ایستادند و به نهضت كمك كردند.(313)

فاطمه، نمونه و الگوى جهانیان

1. الگو، حضرت زهراست. الگو، پیغمبر اسلام است. ما وقتى می‌توانیم ادعا كنیم كه جمهورى اسلامى داریم كه تمام این معانى كه در اسلام است، تحقق پیدا كند.(314)
2. روز بزرگى است. یك زن در دنیا آمد كه مقابل همه مردان است. یك زن به دنیا آمد كه نمونه انسان است. یك زن به دنیا آمد كه تمام هویت انسانى در او جلوه‌گر است.(315)
3. ما باید از این خاندان، سرمشق بگیریم. بانوان ما از بانوانشان و مردان ما از مردانشان؛ بلكه همه ما از همه آن‌ها.
آن‌ها زندگى خودشان را براى طرفدارى از مظلومان و احیاى سنت الهى، وقف كردند. ما
﴿ صفحه 210 ﴾
باید تبعیت كنیم و زندگى خود را براى آن‌ها قرار دهیم. كسى كه تاریخ اسلام را می‌داند، می‌داند كه هر یك از این خاندان ـ مثل یك انسان كامل؛ بلكه بالاتر، همچون یك انسان الهى و روحانى‌ـ در مقابل كسانى كه می‌خواستند مستضعفان را از بین ببرند، قیام كردند.(316)
4. خطبه فاطمه زهرا(علیها السلام) در مقابل حكومت و صبر امیرالمؤمنین در مدت بیست و چند سال و در عین حال كمك‌كارى به حكومت موجود و بعد هم فداكارى در راه اسلام و [نیز] فداكارى دو فرزند عزیزش: خدمت بسیار بزرگ امام مجتبى [به اسلام] كه دولت جابر اموى را با آن خدمت، رسوا فرمود و خدمت بزرگ برادر ارجمندش، حضرت سیدالشهدا، چیزهایى است كه همه مى‌دانید و مىدانیم. با این كه عدّه و اسباب و ابزار جنگ آن‌ها كم بود، لكن روح الهى و روح ایمان، بر همه ستمكاران عصر خودشان اسلام را زنده كردند و براى ما و شما برادرهاى عزیز، الگو شدند كه ما از كمى عِدّه و عُدّه و كمى ابزار جنگ نهراسیم و در مقابل تمام قدرت‌هایى كه امروز با ما به جنگ برخاسته‌اند، مقاومت كنیم. همان‌طورى كه اولیاى ما(علیهم السلام) نشان دادند، باید در مقابل مستكبران، گاهى با تبلیغ و گاهى با اسلحه ایستاد و مستكبران را به جاى خودشان نشاند. ما هم الگوى آن‌ها و تبعیت از آن‌ها را می‌پذیریم.(317)
5. در تهذیب اخلاق خود و وادار كردن دوستانتان به تهذیب اخلاق، كوشش كنید...آن طورى كه زن فرید،(318) حضرت زهرا(علیها السلام) بود. همه باید به او اقتدا كنیم و همه باید دستورمان را از اسلام، به وسیله او و فرزندان او بگیریم. همان‌طورى كه او بوده است، باشید و در علم و تقوا كوشش كنید...كوشش براى رسیدن به علم و تقوا، وظیفه همه ما و شماست.(319)
﴿ صفحه 211 ﴾
6. ...حضرت، به اندازه خودش، در این ظرف كوتاه، مجاهده داشته است. با حكومتهاى وقت، مخاطبه داشته است. حكومتهاى وقت را محاكمه می‌کرده است. باید به او اقتدا كنید. زهد، تقوا، عفاف و همه چیزهایى را كه او داشته است، تبعیت كنید... .(320)

فضیلت بی‌‌نهایت فاطمه

1. ... زنى كه افتخار خاندان وحى و چون خورشیدى بر تارك اسلام عزیز می‌درخشد؛ زنى كه فضایل او همطراز فضایل بى‌نهایت پیغمبر اكرم و خاندان عصمت و طهارت بود... .(321)
2. زنى كه تمام خاصّه‌هاى انبیا در اوست؛ زنى كه اگر مرد بود، نبى بود؛ زنى كه اگر مرد بود، به جاى رسول‌اللّه بود.(322)
3. اصولا رسول اكرم(صلى الله علیه وآله) و ائمه(علیهم السلام)، طبق روایاتى كه داریم، قبل از این عالم، در ظل عرش، انوارى بوده‌اند. [ایشان] در انعقاد نطفه و طینت از بقیه مردم امتیاز داشته‌اند و مقاماتى دارند الى ما شاءَاللّه؛ چنان كه در روایت معراج، جبرئیل عرض می‌کند: لَوْ دَنوْتُ اَنْمِلَةً لآحْتَرَقْتُ؛ اگر كمى نزدیک‌تر می‌شدم، سوخته بودم. یا این فرمایش كه: اِنَّ لَنا مَعَ اللّهِ حالاتٌ لا یَسَعُهُ مَلَكٌ مقرّبٌ و لا نَبِىٌّ مُرْسَلٌ؛ ما با خدا حالاتى داریم كه نه هیچ فرشته مقربى می‌تواند آن را داشته باشد و نه هیچ پیامبر مرسلى.
این، جزء مذهب ما است كه ائمه چنین مقاماتى دارند...چنان كه به حسب روایات، این مقامات معنوى براى حضرت زهرا(علیها السلام) هم هست؛ با این كه حضرت نه حاكم است و نه قاضى و نه خلیفه. این مقامات سواى وظیفه حكومت است.(323)
﴿ صفحه 212 ﴾