فهرست کتاب


جامی از زلال کوثر

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی

ناتوانى افهام از درك منزلت و رتبت زهرا(علیها السلام)

1. ... زنى كه هر كسى با هر بینشى، درباره او گفتارى دارد و با این حال كسى از عهده ستایش او برنیامده است؛ چرا كه احادیثى كه از خاندان وحى رسیده، به اندازه فهم مستمعان بوده‌است، دریا را در كوزه‌اى نتوان گنجاند، و دیگران هر چه گفته‌اند، به مقدار فهم خودشان بوده است؛ نه به اندازه مرتبت او. پس بهتر آن كه از این وادى شگفت، درگذریم و به فضایل زن، روآوریم كه... .(304)
2. ...او حركت معنوى خود را با قدرت الهى، با دست غیبى و با تربیت رسول اللّه(صلى الله علیه وآله) شروع و تمامى مراحل معنوى را طى كرده است تا به مرتبه‌اى رسیده كه دست همه از او كوتاه گشته است... .(305)
3. ...من، راجع به حضرت صدّیقه(علیها السلام) خودم را قاصر مى‌دانم كه ذكرى بكنم... .(306)

افتخار عالمى به زهرا(علیها السلام)

1. فردا روز زن است؛ روز زنى است كه عالم به او افتخار دارد.(307)
2. ...زنى كه افتخار خاندان وحى و چون خورشیدى بر تارك اسلام عزیز می‌درخشد.(308)
﴿ صفحه 208 ﴾

روز ولادتش، روز زن

1. اگر روزى باید روز زن باشد، چه روزى والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت باسعادت فاطمه زهرا(علیها السلام)است.(309)
2. مبارك باد بر ملت عظیم الشأن ایران به ویژه زنان بزرگوار، روز مبارك زن؛ روز شرافتمند عنصر تابناكى كه زیربناى فضیلت‌هاى انسانى و ارزش‌هاى والاى خلیفة اللّه در جهان است و مبارک‌تر و پربهاتر، انتخاب بسیار والاى روز بیستم جمادى الثانى است؛ روز پرافتخار ولادت زنى كه از معجزات تاریخ و افتخارات عالم وجود است.(310)
3. براى زن‌ها كمال افتخار است كه روز تولد حضرت صدّیقه را روز زن قرار داده‌اند، افتخار است و مسؤولیت... و شما افتخار كنید كه این روز را روز زن قرار داده‌اند و باید كه مسؤولیتش را هم به عهده بگیرید. اگر شما پذیرفتید كه روز بیستم جمادى الثانیه كه روز تولد حضرت زهراست، روز زن باشد، خیلى مسایل را به عهده شما می‌آورد. اگر یك ملتى پذیرفت كه فلان روز، روز جهاد است، باید در آن روز مشغول مجاهده بشود. اگر كسى مشغول مجاهده نشد، نپذیرفته است كه آن روز، روز جهاد است. اگر شما همه پذیرفتید كه امروز، یعنى روز تولد حضرت زهرا كه آن كمال و آن وضعیت را دارد، روز زن است، بر عهده شما مسایل بزرگى را می‌آورد؛ از قبیل مجاهده؛ چرا كه حضرت به اندازه خودش در این ظرف كوتاه، مجاهده داشته است. با حكومت‌هاى وقت، مخاطبه داشته است. حكومت‌هاى وقت را محاكمه می‌کرده است. شما باید به او اقتدا كنید تا پذیرفته باشید كه این روز (روز تولد آن حضرت) روز زن است. شما اگر پذیرا شدید، باید زهد و تقوا و عفاف و همه چیزهایى را كه او داشته است، تبعیت كنید و اگر تبعیت نكردید، بدانید كه شما داخل در این روز نیستید. هر كس نپذیرفت در روز زن و در این شرافت، وارد نشده است.(311)
4. روز ولادت سرتاسر سعادت صدّیقه طاهره كه والاترین روز براى انتخاب روز زن است، به ملت شریف ایران، خصوصاً زنان محترم، تبریك و تهنیت عرض می‌کنم. این
﴿ صفحه 209 ﴾
ولادت با سعادت در زمان و محیطى واقع شد كه زن به عنوان یك انسان، مطرح نبود و وجود او موجب سرافكندگى خاندانش در نزد اقوام مختلف جاهلیت به شمار می‌رفت. در چنین محیط فاسد و وحشتزایى، پیامبر بزرگ اسلام دست زن را گرفت و از منجلاب عادات جاهلیت نجات بخشید.
تاریخ اسلام، گواه احترامات بى حد رسول خدا(صلى الله علیه وآله) به این مولود شریف است تا نشان دهد كه زن، بزرگى ویژه‌اى در جامعه دارد كه اگر برتر از مرد نباشد، كمتر نیست. پس این روز، روز حیات زن و روز پایه‌گذارى افتخار و نقش بزرگ او در جامعه است.(312)
5. فردا، روز زن است؛ روز زنى است كه عالَم به او افتخار دارد، روز زنى است كه [خودش و] دخترش در مقابل حكومت‌هاى جبار ایستاد و آن خطبه را خواند و آن حرف‌ها را زد كه همه مى‌دانید... زن‌هاى عصر ما، به حمدالله، شبیه به همان‌ها هستند. در مقابل جبار با مشت گره كرده و با بچه‌هاى در آغوش گرفته ایستادند و به نهضت كمك كردند.(313)