تماشای فرزانگی و فروزندگی

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی مترجم : تدوین و نگارش: غلامرضا گلی زواره

ابتكارى تحول‌آفرین

علامه نخست در نقطه‌اى دورافتاده به كارهاى تبلیغى و ارشادى توأم با تلاش‌هاى عمرانى مى‌پرداخت و نیازهاى مادى و معنوى مردم، به‌ویژه اقشار محروم را لمس مى‌نمود و در حد توانایى به یارى آنان مى‌شتافت و در ارتقاى سطح آگاهى افراد جامعه نقش مؤثرى را ایفا مى‌كرد. از سوى دیگر خطرهاى فكرى و فرهنگى را كه در عرصه‌هاى دینى پدید آمده بود، به خوبى احساس مى‌كرد و درصدد یافتن راهى براى مبارزه با آنها برمى‌آمد كارى كه نیاز به استادان و دانشمندانى داشت كه بتوانند عطش فكرى و فلسفى آنان را با شهد شیرین بیاناتشان فرو نشانند و متأسفانه چنین مربّیانى كمیاب بودند.
امّا از آنجا كه خداى مهربان همواره حق‌طلبان را یارى مى‌نماید و شرایط شكوفایى آنان را فراهم مى‌سازد، بر حوزه علمیه شهر مقدس قم منّت نهاد و دست تقدیر حكیمانه‌اش علامه طباطبایى را از تبریز به قم آورد.(12)
با این وجود سیدمحمدحسین مقدمات علوم را همراه خوشنویسى فراگرفت و از سال 1297 تا 1304 شمسى در مدرسه طالبیه تبریز آموختن دانش‌هاى متداول علوم حوزوى در ادبیات، منطق، حكمت و فقه را پى گرفت.
از آن پس همراه برادرش سید محمدحسن الهى طباطبایى عازم عتبات عراق گشت و در نجف اشرف از محضر عارف معروف مرحوم آیت‌الله سید على قاضى بهره‌هاى فراوان بُرد و به توصیه وى خود را به كمالات معنوى و عرفانى آراست و بر طبق موازین شرعى در مسجد كوفه و مسجد سهله به عبادات و انجام نوافل پرداخت.
هم‌زمان موفق گردید به درس فلسفه سید حسین بادكوبه‌اى (متوفى 1358 ه‌.‌ق) راه یابد و دروسى چون منظومه سبزوارى، اسفار و مشاعر ملاصدرا، شفاى بوعلى، اثولوجیا، تمهید القواعد ابن تركه و اخلاق ابن مسكویه را نزدش بخواند.
این استادش به وى امر نمود به تعلیم ریاضیات بپردازد، بر همین اساس در حوزه درسى سید ابوالقاسم خوانسارى كه ریاضى‌دان زبردستى بود، یك دوره حساب استدلالى، یك دوره هندسه مسطّحه و فضایى و جبر استدلالى را فرا گرفت.
علامه در نجف محضر شخصیت‌هایى چون شیخ محمدحسین اصفهانى، میرزا محمدحسن نائینى و سید ابوالحسن اصفهانى را مغتنم شمرد و عالى‌ترین مراتب فقه و اصول را نزد این ناموران تكمیل كرد و پس از ده سال اقامت در عراق به دلیل ضیق معاش و نرسیدن مقرّرى معهود از زمین زراعتى تبریز كه ناشى از فشارهاى سیاسى رضاخان بود، در سال 1314 ه‌.‌ش به ایران آمد و مدت ده سال در شادآباد به كشاورزى، باغدارى و عمران و آبادانى این ناحیه روى آورد و در ضمن به تألیفاتى هم مشغول گردید و سرانجام در اواخر اسفند 1324 ش به همراه همسر و چهار فرزندش به قم مهاجرت نمود و در منزلى محقّر و ساده اقامت گزید. (اقتباس از جرعه‌هاى جانبخش)
﴿ صفحه 29 ﴾
آن بزرگ‌مرد علم و دین با این‌كه مهمانى غریب و گوهرى ناشناخته بود و نیز به شهرت هم علاقه‌اى نداشت و با نهایت سادگى و به‌دور از هرگونه تشریفات مى‌زیست، به زودى عناصر حق‌طلب و فضیلت‌خواه را جذب كرد و نسبت به تعلیم و تربیت آنان همت گمارد و نخستین هسته مركزى را براى ایجاد یك نهضت فرهنگى و اخلاقى پویا پدید آورد و با وجود آن‌كه هیچ‌گونه امكانات مادى و وسایل رفاهى در اختیار نداشت با
﴿ صفحه 30 ﴾
توكل بر خدا و توسّل به اولیاى او، با اخلاصى بى‌مانند و پشتكارى كم‌نظیر و تدبیرى حكیمانه و شرح صدرى به وسعت اقیانوس‌ها و به صلابت و استوارى كوهها به استقبال مشكلات و سختى‌ها رفت و به‌دور از هرگونه خودنمایى، راهى را كه تشخیص داده بود ادامه داد و دیگران را راهنمایى كرد و دست حقیقت‌جویان را گرفت و كاروان فرهنگ و اندیشه را به سوى مقصدى عالى هدایت نمود و امروزه ما شاهد آثار آن حركت و تحولى هستیم كه چند دهه قبل آن مرد بزرگ الهى آغاز كرد و از میوه‌هاى درختى استفاده مى‌كنیم كه نهالش را وى صادقانه غرس نمود و در آینده نیز به خواست خداوند متعال این شجره طیّبه میوه‌هاى بهتر و بیشترى را تقدیم جامعه اسلامى خواهد كرد: تُؤْتِی أُكُلَها كُلَّ حِین بِإِذْنِ رَبِّها.(13)
وى مرد اندیشه، ابتكار و سازندگى بود و همواره چنین مى‌اندیشید كه نیروها و امكاناتى را كه خداى بزرگ در اختیارمان قرار داده است باید به گونه‌اى به كار گیریم كه بهترین بهره را براى اسلام و جامعه مسلمین داشته باشد هرچند اهل صرف و نحو را پسند نیاید و هرچند تنگ‌نظران تُنُك‌مایه ما را آماج تیرهاى اتهام و شایعات قرار دهند و اگرچه جاهلان و نابخردان كارشكنى نمایند و سنگ‌اندازى كنند و هرچند اَقران و آشنایان هم بى‌مهرى و كم‌لطفى كنند.
بر این اساس بود كه پس از ورود به حوزه علمیه قم درباره نقشى كه باید عهده‌دار شود نیك اندیشه نمود، نیازها و نیروها را به درستى مورد
﴿ صفحه 31 ﴾
سنجش و ارزیابى قرار داد و راهى را كه باید بپیماید به نیكویى، درستى و راستى برگزید. سپس در اجراى طرحى كه با دوراندیشى و ابتكار ویژه خود ترسیم نموده بود با تمامى توان خود كوشید. بهترین ارزش‌ها را احیا كرد و سرانجام پیروز و سرافراز به هدف والا و محبوب حقیقى خود رسید. خود در این باره چنین فرموده است:
«هنگامى كه به قم آمدم مطالعه‌اى در برنامه درسى حوزه كردم و آن را با نیازهاى جامعه اسلامى مى‌سنجیدم و كمبودهایى در آن یافتم و فلسفه خود را تلاش براى رفع آنها دانستم. مهم‌ترین كمبودهایى كه در برنامه حوزه وجود داشت در زمینه تفسیر قرآن و بحث‌هاى عقلى بود و از این رو درس تفسیر و درس فلسفه را شروع كردم. با این‌كه در جوّ آن زمان تفسیر قرآن، علمى كه نیازمند به تحقیق و تدقیق باشد تلقّى نمى‌شد و پرداختن به آن، شایسته كسانى كه قدرت تحقیق در زمینه‌هاى فقه و اصول را داشته باشند به حساب نمى‌آمد بلكه تدریس تفسیر، نشانه كمى معلومات به حساب مى‌آمد. در عین حال این‌ها را براى خودم عذر مقبولى در برابر خداى متعال ندانستم و آن را ادامه دادم تا به نوشتن تفسیر المیزان انجامید».
درس فلسفه نیز در آن عصر چندان خوشنام نبود و تلاش‌هاى زیادى براى تعطیلى درس استاد انجام مى‌گرفت و حتى یك مرتبه آیت‌الله بروجردى(رحمه الله) در اثر اصرار زیاد عناصر ناآگاه، از ایشان خواستند كه درس فلسفه خود را محدود نمایند. استاد پاسخى متین براى آن مرحوم نوشتند و تأكید كردند:
﴿ صفحه 32 ﴾
«این درس را به عنوان وظیفه شرعى تعیّن یافته و براى تأمین نیاز ضرورى جامعه اسلامى مى‌گویم، ولى مخالفت با شما را به عنوان زعیم حوزه و رهبر جامعه شیعه جایز نمى‌دانم. از این رو اگر حكم به تعطیل بفرمایید، اطاعت مى‌كنم و حكم شما براى ترك وظیفه‌اى كه تشخیص داده‌ام عذرى در پیشگاه الهى خواهد بود ولى اگر حكم نمى‌فرمایید به وظیفه‌ام ادامه مى‌دهم». آیت‌الله بروجردى پیغام دادند كه هر طور وظیفه خودتان مى‌دانید عمل كنید. این رفتار مؤدّبانه و حكیمانه علامه طباطبایى جلوى سوء تفاهم‌ها و سعایت‌هاى رشكورزان و ناآگاهان را گرفت و بدین‌گونه موقعیت معظم‌له، بیش از پیش تثبیت گردید.
استاد نه‌تنها به درس عمومى فلسفه اكتفا نكردند بلكه با تشكیل جلسات خصوصى كه شاگردان برجسته‌اى چون شهید مطهرى در آن حضور داشتند به نقد و بررسى فلسفه‌هاى غربى به‌ویژه ماتریالیسم دیالكتیك پرداختند و بهترین كتاب را در این زمینه تألیف كردند.

جویبارهایى معنوى در دشت تشنه

استاد بزرگ علامه طباطبایى نقشى مهم و اثرگذار را در معرفى اسلام و شناسانیدن مذهب تشیّع، حكمت و عرفان اسلامى به جهانیان، بر عهده گرفت و چندین اثر در این زمینه‌ها به درخواست پروفسور هانرى كربن و در پاسخ به سؤالات وى نگاشت كه برخى از آنها به زبان‌هاى زنده دنیا ترجمه گردیده است.(14)
جلد اوّل مجموعه مذاكرات علاّمه با هانرى كربن در سال 1339 شمسى تحت عنوان مكتب تشیع در 380 صفحه به طبع رسید كه در سال 1357 ش براى بار دوم پس از تجدیدنظر كلّى، اضافات و اصلاحات تحت عنوان «شیعه» در 500 صفحه در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.
متن این جلد مجموعه مذاكرات و مكاتبات علامه با كربن در سال 1338 شمسى مى‌باشد كه به اضافه پاسخى از استاد بر نقد كتاب و توضیحاتى براى تكمیل بحث و بررسى، به حلیه طبع آراسته شد.
آن قسمت توضیحات جلد اوّل كه مربوط به آیات قرآن و استدلال به آنهاست از خود علامه است ولى بقیه توضیحات كه به طور محققانه و پس از مراجعه به مدارك معتبر تنظیم شده از آیت‌الله على احمدى میانجى و حجت‌الاسلام و المسلمین سید هادى خسروشاهى مى‌باشد.
دنباله این مذاكرات كه در سال 1340 شمسى انجام گرفت و شامل مباحث دیگرى مى‌باشد تحت عنوان «رسالت تشیع در دنیاى امروز» با توضیحاتى از آقایان احمدى میانجى و خسروشاهى توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامى در سال 1370 انتشار یافت. البته قبلا بخشى از مطالب با مختصرى تلخیص در سال‌هاى هفتم و هشتم مجلّه مكتب اسلام درج شد كه این خلاصه‌نگارى مورد رضایت علامه قرار نگرفت. (گلى‌زواره)
﴿ صفحه 33 ﴾
بنابراین وى چشمه‌اى جوشان بود كه در كوهستان روحانیت شیعه جارى گردید و با جویبارهاى جاوید و جان‌بخشى كه جارى كرد، تشنگان حقایق ناب را سیراب نمود. او خورشید درخشانى بود كه در آسمان اسلام طلوع كرد و با پرتوافشانى خویش تیرگى‌هاى جهل، شبهات تردیدآفرین و اوهام منجمد كننده اندیشه‌ها را زایل كرد و به حق باید ایشان را بزرگترین افتخار حوزه علمیه قم و بلكه بزرگترین شخصیت علمى و فكرى جهان تشیّع در عصر حاضر تلقى كرد كه در احیاى تفكر
﴿ صفحه 34 ﴾
صحیح اسلامى و مبارزه با تحریفات، بدعت‌ها و نیز در شناسانیدن اسلام راستین كه در مكتب اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام)تبلور و تجسّم یافته است، نقش فوق‌العاده و اثرگذارى داشت و در این راستا همین بس كه بسیارى از رجال علمى، سیاسى و روحانیان برجسته جمهورى اسلامى ایران كه چرخ انقلاب اسلامى را به رهبرى امام خمینى(رحمه الله) به گردش درآورده‌اند از شاگردان ایشان، با واسطه یا بدون واسطه هستند.
امید مى‌رود پویندگان راه حق از رهنمودهاى آموزنده و ارزنده این بزرگ‌مرد الهى استفاده كنند و با تلاش و اهتمامى كه درخور اهل فضیلت است، زحمات علامه را دنبال كنند، خصوص عزیزان روحانى به پاس پیروزى‌هاى شكوهمند و سترگى كه خداوند متعال به بركت مجاهدت‌هاى رهبر عالیقدر انقلاب اسلامى، نصیب ملت ایران فرموده و نیز عزت و عظمتى كه به جامعه روحانیت ارزانى داشته با تمامى توان در راه بهتر معرفى كردن اسلام و تشیع گام بردارند و این پشتوانه مهم و حیاتى انقلاب را روز به روز بارورتر و استوارتر سازند. ان‌شاء‌الله‌تعالى.(15)
﴿ صفحه 35 ﴾

فصل دوم: چشمه فضل و فضیلت

﴿ صفحه 36 ﴾
﴿ صفحه 37 ﴾