سیری در ساحل(بینش و منش حضرت امام خمینی(ره))

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی تدوین و نگارش: علی احمدی خواه

12. ضرورت «بزرگداشت» و یاد امام خمینى(رحمه الله)

یاد و بزرگداشت امام خمینى، «گرامى‌داشت» و یاد امام حسین(علیه السلام) است؛(21) زیرا امام خمینى براى احیاى مكتب حسینى قیام و عمر خویش را در این راه صرف كرد. او در این راه، توفیق ویژه و بى‌نظیرى به دست آورده بود. به تعبیرى شاعرانه باید گفت كه امام، روح حسین(علیه السلام) بود كه پس از هزار و سیصد و چند سال، باز بار دیگر در این كشور تجلى كرد؛ منتها در پیكره فرزندش روح‌الله. آن هدفى كه حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) دنبال مى‌كرد، به دست این فرزند برومندش ‌تا حدود زیادى‌ـ تحقق پیدا كرد؛ البته مرتبه جامع و كامل آن مقاصد، به دست نهمین فرزندش، حضرت صاحب‌الامر ـ ان‌شاءالله‌ـ تحقق خواهد یافت.

13. انگیزه برگزارى مراسم «بزرگداشت» امام خمینى(رحمه الله)

این حركت عظیمى كه در كشور ما و بسیارى از كشورهاى دیگر وجود دارد ‌و این اظهار حق‌شناسى و ابراز عواطف مذهبى به رهبر روحانى‌ـ اثر عشق مردم به امام است. عشق، هنرها دارد و اعجازها مى‌كند. نمونه‌هاى كوچكى از عشق و محبت
﴿ صفحه 39 ﴾
این است كه مردم، چنین مراسمى برپا مى‌كنند؛ شب‌ها را بیدار مى‌مانند؛ دست از كار و زندگى مى‌كشند؛ كاروان‌هاى عزادارى تشكیل مى‌دهند؛ ده‌ها و صدها فرسخ راه را پیاده یا با وسایل ساده‌اى طى مى‌كنند تا به عشق امام، در كنار مرقد مطهرش حضور یابند؛ زیارتى كرده، یاد او را گرامى بدارند.
براى این حركت برخاسته از عواطف، دلایل عقلایى هم وجود دارد؛ یعنى تنها، اظهار عاطفه خشك نیست كه مردم ما و سایر عشاق و شیفتگان مكتب اهل‌بیت را به این‌گونه كارها وا مى‌دارد؛ بلكه افزون بر اظهار عواطف، مزایاى بى‌شمارى بر این حركت‌ها مترتب است كه مردم آزموده‌اند. بزرگان ما نیز آزموده‌اند كه این حركت‌ها، چه مصالحى براى جامعه اسلامى دارد. و همین دلایل عقلایى است كه مردم را به برگزارى مراسم «بزرگداشت» رهبرانى همچون «امام خمینى» تشویق مى‌كند.

14. چكیده سخن

دامان سخن را با دو بند جمع مى‌بندیم: نخست این‌كه خدا به ما آموخته است كه از رهبران شایسته تجلیل كرده، «بزرگداشت» و «نكوداشت» آنان را فراموش نكنیم؛ همان‌گونه كه خود خدا از انبیا و پیروان راستین ایشان ‌بعد از هزاران سال‌ـ به نیكى یاد مى‌كند؛ دوم این‌كه، «بزرگداشت» یاد امام ‌و نیز نامیدن انسانى به نام «امام» كه بسیار پرمعناست ـ براى این است كه مردم بار دیگر، فرمایش‌ها و رهنمودهاى «او» را در دل‌ها و ذهن‌هاى خود زنده كنند و راه و رسمى را كه امام ترسیم كرده بود، به خاطر بیاورند؛ نگذارند كه بر دامان آن بینش و منش، گرد فراموشى بنشیند و آن سیره و سنّت كهنه شود؛ نگذارند با شعارهاى «تساهل و
﴿ صفحه 40 ﴾
تسامح» آن غیرت دینى از بین برود. اگر تسامح و تساهل در هر جا مطلوب باشد، در مبانى دین و ارزش‌هاى انقلاب به هیچ وجه مطلوب نیست؛ بلكه با بى‌غیرتى و بى‌تفاوتى مساوى است؛ در این امور، تسامح و تساهل نیست. مدارا كردن با دیگران، در مورد احكام ظنى و مشكوك جا دارد، نه در امور قطعى اسلام. احكام ضرورى اسلام، جاى مدارا كردن ندارد. سستى كردن در حمایت از احكام قطعى و ضرورى اسلام؛ یعنى بى‌تفاوت بودن نسبت به هتك اسلام؛ و از دست دادن غیرت دینى. همان چیزى كه این انقلاب را به وجود آورد و بقایش هم در گرو بقاى همان غیرت جوانان غیور مسلمان است. دشمن ‌چون این مطلب را مى‌داند‌ـ به بهانه‌هاى مختلف مى‌كوشد این غیرت را از جوانان ما بگیرد تا بى‌تفاوت و سهل‌انگار شوند. گاهى به بهانه «مبارزه با خشونت» و گاهى با ترویج شعار «تسامح و تساهل» مى‌كوشند روح شهامت، حماسه و غیرت دینى را از جوانان ما بگیرند تا بر «خر مراد خویش سوار شوند» و به هر سو كه مى‌خواهند بتازند. آنچه كه از تاخت و تاز این دشمنان و توطئه‌هاى آنان جلوگیرى مى‌كند، غیرت دینى جوان‌هاست. به هوش باشید كه این سرمایه خدادادى را كه با عواطف دینى تغذیه مى‌شود، از دست ندهید؛ سرمایه‌اى كه مى‌تواند سعادت شما و نسل‌هاى آینده را تا قیامت تضمین كند.
الگوى «غیرت دینى» بعد از ائمه اطهار(علیهم السلام)، امام خمینى(قدس سره) است. و ما در ساحل آن اقیانوس غیرت و ایمان سیر مى‌كنیم. به امید آن‌كه نسیم نَفَسش، دل آشنایان را بنوازد و نور كلامش روشنایى‌بخش شب‌هاى تار تهاجم باشد.
﴿ صفحه 41 ﴾