نگاهی گذرا به حقوق بشر از دیدگاه اسلام

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی مترجم : تدوین و نگارش: عبدالحکیم سلیمی

6. انسان‌شناسی و اهمیت آن

بدون شک، تبیین و تعریف حقوق بشر، فرعی بر شناخت حقیقت بشر است. انسان‌شناسی در رویکرد اسلامی اهمیت خاصی دارد و شناخت انسان ارتباط مستقیم با توحید، نبوت، معاد، مسائل اخلاقی و احکام اجتماعی می‌یابد. اکنون به طور اجمال به این موارد اشاره می‌کنیم:
1 ـ 6. توحید و انسان‌شناسی
همان گونه که شناخت حضورى انسان، راهى است براى شناخت حضورى حق كه راه عرفان و شهود است، شناخت حصولى آدمى، راه شناخت حصولى پروردگار است و با تأمل در اسرار و حكمت‌هایى ارتباط مى یابد كه خداوند متعال در وجود انسان نهاده است و شناخت آنها موجب افزایش معرفت آدمى به خدا و صفات الاهی می‌‌گردد.
آنچه در وجود گستردة آدمى، به ودیعت نهاده شده، نشانه هاى علم و قدرت و
﴿ صفحه 33 ﴾
حكمت «خداوند» است و در میان آفریدگان، هیچ موجودی چون انسان و به اندازة وى، داراى سرّ و حكمت نیست. از میان انسان‌هاست كه خلیفة اللّه به وجود مى آید و نخستین انسان، خلیفة الهى بوده است:(34)
انسان دانندة جمیع اسمای الهى و به تعبیر عرفا، مظهر جمیع اسما و صفات خداوند است. پس شناخت انسان، در شناخت خدا نقش مهمى دارد. قرآن نیز در آیاتی به این معنا اشاره دارد:
«وَفِی الأَْرْضِ آیاتٌ لِلْمُوقِنِینَ. وَفِی أَنْفُسِكُمْ أَفَلا تُبْصِرُونَ؛(35)در زمین نشانه های بسیار برای اهل یقین وجود دارد. و نیز در خود شما، آیا نمی بینید».
«سَنُرِیهِمْ آیاتِنا فِی الآْفاقِ وَفِی أَنْفُسِهِمْ حَتّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ یَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلى كُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ؛(36)ما آیات خود را در آفاق و نفوس به آنان نشان می‌دهیم تا آشکار شود که او حق است. آیا پروردگارت کفایت نمی‌کند که بر هر چیزی گواه است؟»
«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا عَلَیْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لا یَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَیْتُمْ؛(37) ای اهل ایمان، مراقب خود باشید که اگر همة عالم گمراه شوند و شما به هدایت باشید، زیانی به شما نخواهد رسید».
علامه طباطبایى ـ رضوان‌اللّه علیه ـ در ذیل این آیه، بحث گسترده اى در معرفت نفس آورده و خواسته اند از سیاق آیه استفاده فرمایند كه تأمل در نفس، راهى براى هدایت است؛ چون صدر آیه تأكید دارد: خودتان را بیابید و در خود تأمل كنید، سپس مى فرماید: «لا یَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَیْتُم». مفاد آن برحسب بیانى كه ایشان فرموده اند این است: هنگامى كه در نفس خود تأمل كنید به هدایت مى رسید و دیگر ضلالت دیگران
﴿ صفحه 34 ﴾
به شما زیانى نمى رساند. دست‌كم ما مى توانیم این بیان را یك وجه در نظر بگیریم. به‌علاوه، در قرآن، همچنان‌كه آیاتى مؤید این نظر داریم كه معرفت نفس، راهى براى معرفت خداست، آیاتى هم داریم كه نسیان نفس و غفلت از شئون آن را ملازم با فراموش كردنِ خدا شمرده است:
«نَسُوا اللّه َ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ؛(38)خدا را فراموش کردند و خدا نفوس خودشان را از یادشان برد».
بدین‌گونه، مى توان دریافت كه توجه به نفس با توجه به خدا، نوعی قرابت یا ملازمت دارد، چنان‌كه نسیان و فراموشى نفس با فراموش كردن خدا چنین ملازمه‌ای دارد. روایات بسیارى نیز در همین زمینه از اهل‌بیت عصمت و طهارت ـ كه درود خدا و فرشتگان و پاكان و نیكان بر آنان باد ـ در كتاب‌هاى روایى مضبوط است و به‌ویژه در كلمات قصار امیر مؤمنان ـ سلام اللّه و صلواته علیه ـ در غررالحكم آمدى، جمع آورى شده است.(39)
بنابراین، یكى از وجوه اهمیت شناخت انسان این است كه به خداشناسى كمك مى كند؛ چنان‌كه در روایت شریفه آمده است كه راه شناخت خدا، خودشناسى است: «من عرف نفسه عرف (یا: فقد عرف) ربّه».(40)
2 ـ 6. نبوت و انسان‌شناسی
اعتقاد به اینكه در میان انسان‌ها كسانى هستند كه به مقام نبوت و رسالت مى رسند، یك نوع شناخت انسان است. مى دانیم كه به‌هنگام بعثت پیامبران، همواره برخى این شبهه را مطرح مى كردند كه انسان لیاقت ندارد به او وحى شود و خدا اگر مى خواست با ما
﴿ صفحه 35 ﴾
سخن بگوید از طریق یكى از فرشتگان چنین مى كرد. به هنگام بعثت پیامبر ما نیز در مورد او گفتند:
«ما هذا إِلاّ بَشَرٌ مِثْلُكُمْ...وَلَوْ شاءَ اللّه ُ لأََنْزَلَ مَلائِكَةً ما سَمِعْنا بِهذا فِی آبائِنَا الأَْوَّلِینَ؛(41) این فقط بشری مانند شماست... و اگر خدا می‌خواست (پیامبری بفرستد) فرشتگانی می‌فرستاد. ما چنین چیزی را از نیاکان خود نشنیده‌ایم».
چنان‌كه گفتیم، یكى از وجوه استبعاد همین بود كه انسان لیاقت ندارد به او وحى شود؛ یعنى در واقع، آن‌طور كه آنان از انسان شناخت داشتند، چنین لیاقتى را در وى نمى دیدند. بنابراین، اگر انسان درست شناخته شود، از وجوه معرفت انسان یكى همین است كه چنین لیاقتى در نوع انسان، وجود دارد؛ اما اینکه چه كسى و چند نفر به مقام نبوت، نائل مى شوند مسئلة دیگرى است.(42)
3 ـ 6. معاد و انسان‌شناسی
اگر انسان را داراى روحى بدانیم كه مى تواند مستقل از بدن باقى بماند، در آن‌صورت معاد، قابل قبول خواهد بود. ولى اگر ما چنین بُعدى از ابعاد وجود انسان را نشناسیم، اصولاً مسئلة معاد فرض معقولی نخواهد داشت، زیرا اگر انسان همین بدن باشد كه با از بین رفتن متلاشى مى شود، این فرض كه بار دیگر همین انسان زنده مى گردد، نامعقول است؛ چون انسانى كه بعد زنده مى شود، وجود دیگرى خواهد بود. تنها فرض درستِ معاد، مبتنى بر این است كه انسان وقتى مى میرد، روحش باقى بماند تا دوباره به بدن برگردد. پس مسئلة معاد نیز مبتنى بر شناخت حقیقت انسان، یعنی روح او به منزلة موجودى قابل بقاست.(43)
﴿ صفحه 36 ﴾
4 ـ 6. اخلاق و انسان‌شناسی
مسائل اخلاقى ارتباط بسیار نزدیكى با شناخت انسان دارد. تا حقیقت آدمى شناخته نشود، كمالاتى كه ممكن است با اخلاق پسندیده به‌دست آورد معلوم نمى گردد، و حتى معیارهاى صحیح اخلاق نیكو و تشخیص آنها از اخلاق نكوهیده به‌دست نمى آید.(44)
5 ـ 6. احكام اجتماعی و شناخت انسان
احكام اجتماعى اسلام از قبیل حقوق، اقتصاد، سیاست و امثال آنها، با شناخت انسان ارتباط تنگاتنگ دارد؛ زیرا تا انسان درست شناخته نشود، نیازها و روابط او مشخص نمى شود و احكامى كه باید براى چنین موجودى وضع گردد تا با عمل بدان‌ها به كمال و سعادت دست یابد، معیّن نمى شود.
درست است كه ما در سایة وحى مى توانیم (و باید) آنچه را خداى متعال نازل فرموده است بپذیریم، ولى تبیین این موارد متوقف بر شناخت ابعاد وجود بشر (همچنان البته از دیدگاه وحى) است. بنابراین، برنامه‌هایى كه براى شناختن انسان از سوى خداوند به وسیلة پیامبران نازل شده، همگى مبتنى بر این است كه انسان داراى لیاقت‌ها و استعدادهایى است كه یا این دستورها، به فعلیت مى رسد و از جهات مختلف با شناخت انسان ارتباط مى یابد. پس در واقع مى توان گفت كه تمام معارف قرآنى، به نحوى، با انسان شناسى ارتباط دارد و تنها امرى كه مى توان گفت ارتباط مستقیم با این بحث ندارد، جهان شناسى است.(45)

7. «انسان» و مرادفات آن

با تورقى نه چندان دقیق نیز مى توان این الفاظ را در مورد انسان در قرآن یافت: انسان، بشر،
﴿ صفحه 37 ﴾
ناس، اُناس، انس، إنسیّ، أناسىّ، بنی آدم. بحث در این الفاظ از این جهت كه از چه ریشه اى گرفته شده اند و به چه مناسبتى به هر یك اطلاق مى شوند ـ مثلاً نظیر آنچه برخی در مورد كلمة «انسان» گفته اند از ریشة «انس» است و برخى نظر داده اند كه از مادّة «نسیان» است ـ تأثیرى در فهم معناى هر یك از آنها به منزلة یك اسم عام براى این نوع از موجودات ندارد.
به هر حال، ما مى دانیم كه مثلاً همان كلمة انسان، اسم جنسى است كه بر تك تك افراد بنى‌‌آدم اطلاق مى گردد و مانند سایر اسم‌هایى كه براى «انواع» وضع شده، دانستن ریشة لغوى آن اثرى در فهم این معنا ندارد. بر فرض هم كه توانستیم از لحاظ لغوى با تحقیق شواهدى پیدا كنیم كه واضع لغت به چه مناسبتى چنین اسمى وضع كرده است، این مطلب كمكى به فهم معنایى نمی‌کند كه ما از آن درمی‌یابیم. این بحث ها ممكن است در اتیمولوژى461) (علم اشتقاق و شناسایی اقسام کلمه) یا در زبانشناسى ارزشمند باشد، ولى از نظر بحث تفسیرى، هیچ فایده اى نخواهد داشت.
البته در بین مفسران هم گاهى اختلافاتى در استعمال این كلمات وجود دارد كه آیا مرادف‌اند یا با هم فرق دارند، و اگر فرق دارند، این فرق جنبة دستور زبانى دارد یا از لحاظ معناست. مثلاً برخى در مورد دو واژة «انسان» و «بشر» گفته اند كه این دو، از لحاظ اصل معنا، با هم فرق دارند: چون بشر با مادّة «بشر= ظاهر بدن» مناسبت دارد، پس در آن بیشتر جنبة ظاهرى ملحوظ است، اما انسان كه با «اُنس» مناسبت دارد و اُنس از ابعاد معنوى انسان است، بیشتر با جنبة معنوى و كمال و فضیلت او تناسب دارد.
در این زمینه باید گفت به فرض آنكه در اطلاق هاى ما یا حتى در اطلاق عرب فعلى، چنین نكته هایى هم ملحوظ باشد، در كاربُرد قرآنى، تا جایى كه ما استقصا كرده ایم، نمى توان شاهدى براى این مطلب یافت.(47)
﴿ صفحه 38 ﴾
در قرآن، هم آیاتى وجود دارد كه در آنها انسان مدح شده و هم آیاتی که در آنها انسان نکوهش شده است.
اگر واژة «انسان» بر كمال و فضیلت دلالت داشت، خداوند در آیات ذیل به جای آن کلمه «بشر» را به کار می‌برد:
«إِنَّ الإِْنْسانَ لَظَلُومٌ كَفّار؛(48)انسان سخت کفر کیش و ستمگر است».
«إِنَّ الإِْنْسانَ خُلِقَ هَلُوعاً؛(49) انسان حریص آفریده شده است».
همچنین خداوند در جایی مى فرماید: را از خاك آفریدیم و در جاى دیگر مى گوید: بشررا از خاك آفریدیم. می‌بینیم كه تفاوتى در مورد استعمال این دو واژه به چشم نمى خورد. اما اینكه چرا جایی بشر مى گوید و جاى دیگر انسان به کار می‌برد، نكته اى دیگر است. گاهى فصاحت و بلاغت مقتضى این نوع كاربُرد مترادفات است. گاهى این ظرایف را كسانى كه ذوق لطیف و والایى دارند در مى یابند و گاهى هم قابل تبیین نیست. ولى چون ما برآنیم كه قرآن در بالاترین ستیغ بلاغت و فصاحت نازل شده، معتقدیم كه اینجا این لفظ و جاى دیگر لفظ دیگر مناسب بوده است.
تنها فرقى كه در مورد كاربرد دو لفظ انسان و بشر، وجود دارد این است كه انسان بر جمع اطلاق نمى شود و اسم جنسِ فردى است، ولى بشر، هم به صورت اسم جنس فردى به كار مى رود: «إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ؛(50)من فقط بشری همانند شما هستم».
«وَإِذْ قالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ إِنِّی خالِقٌ بَشَراً مِنْ صَلْصالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ؛(51) و آن‌گاه که پروردگار تو به فرشتگان گفت: من بشری از مادّة گل و لای خواهم آفرید».
﴿ صفحه 39 ﴾
و هم به صورت اسم جنس جمعی: «إِذا أَنْتُمْ بَشَرٌ تَنْتَشِرُونَ؛(52) سپس که بشر شدید، در همة زمین پراکنده گشتید».
البته این تفاوت، امری دستوری و قراردادى است. چنان‌که واژه‌های «ناس» و «اناس» و «انس»، همه اسم جمع‌اند، اما تفاوت‌هایى در كاربرد دارند که قراردادی است: ناس به كل انسان‌ها هم اطلاق مى شود، ولى اناس معمولاً به دسته اى از انسان‌ها گفته می‌شود. در داستان لوط، قوم او دربارة وى و مؤمنان، گفتند:
«إِنَّهُمْ أُناسٌ یَتَطَهَّرُونَ؛(53) آنان مردمانی هستند که طهارت می‌جویند».
انس بر مجموع انسان‌ها اطلاق مى شود، مثل جن كه بر مجموع این طایفه اطلاق مى گردد:
«لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الإِْنْسُ وَالْجِنُّ؛(54) اگر انس و جن گرد آیند».
از این جهت، انس مانند بشر است كه بر همة انسان‌ها اطلاق مى گردد.(55)
یكى از این الفاظ، «بنى آدم» است كه چون از نظر قرآن همة انسان‌ها از نسل آدم اند، به آنها بنى آدم گفته مى شود. برخى گمان كرده اند كه «آدم» هم اسم جنس است و چنان‌كه ما آن‌را در فارسى تقریباً مرادف انسان به‌كار مى بریم، در قرآن هم، چنین است. اما هر كس با اندك آشنایى به زبان عربى مى داند كه آدم مانند عیسى و موسى، اسم خاص است و در قرآن به هرگز سایر انسان‌ها اطلاق نمى شود.
انسان موضوع حقوق بشر اسلامی، آفریدة الاهی است که داستان آفرینش وی در قرآن کریم اعجاب‌برانگیز است.(56) دلیل کرامت بشر انتساب او به خداوند است، زیرا از
﴿ صفحه 40 ﴾
روح الاهی در او دمیده شده است.(57) ماندگاری و انسانیت انسان به روح اوست.(58) انسان موجودی است دارای کرامت،(59) اختیار،(60) قدرت(61) و شایستگی خلافت(62) که زندگی او فقط در دایرة تولد و مرگ خلاصه نمی‌شود، بلکه در رویکرد توحیدی، مرگ سرآغاز زندگی واقعی بشر است. زندگی دنیایی مقدمة زندگی اخروی است.(63)
بدون شک نظامی حقوقی که حیات بشر را در زندگی مادی دنیایی محدود می‌کند با نظامی حقوقی که حیات بشر را فراتر از زندگی زود‌گذر دنیا تعریف می‌کند، از نظر قواعد و مقررات و تدوین طرحنامة حقوق بشر، تفاوت اساسی خواهد داشت. بدین ترتیب، تعریف بشر و ماهیت واقعی انسان از چالش‌های جدی حقوق عرفی و دینی به شمار می‌‌رود.

8. منابع حقوق بشر در اسلام

هر نظام حقوقى، متشکل از مجموعه اى قواعد و احكام حقوقى است که از منابع متعددی سرچشمه می‌گیرد. براى ساخت و پرداخت یك نظام حقوقى غالباً از چند منبع استفاده مى كنند و آنچه را از منابع مختلف اخذ و اقتباس كرده‌اند، با تركیبى نو و ترتیبى جدید عرضه مى دارند. در واقع آنچه موجب تمایز نظام‌های حقوقى از یکدیگر می‌شود همین هیئت تألیفى جدید است. براى حصول چنین تمایزى، مغایرت و بیگانگى اجزا، مفاهیم و قواعد یک نظام حقوقی با نظام‌هاى حقوقی دیگر ضرورتى ندارد. نظام‌های
﴿ صفحه 41 ﴾
حقوقی تمایز صد درصدی با یكدیگر ندارند. بنابراین، ممكن است چند نظام حقوقى مختلف، دارای منابع یكسان باشند. به هر حال، «منابع حقوق» یك نظام حقوقى عبارت است از منابعى كه احكام و قواعد آن نظام از آنها اشتقاق یافته است.(64)
ممکن است یک نظام حقوقی منبع حقوق باشد. مثلاً «نظام حقوق روم» و «نظام حقوق اسلام» از «منابع حقوق فرانسه» به شمار مى آیند. چنان‌که حقوق فرانسه و حقوق بلژیك از منابع حقوق ایران پس از مشروطیت و پیش از انقلاب اسلامى است.
«رویّة قضایى» نیز یكى از منابع حقوق است؛ یعنى آنچه از مجموع مطالعات در تاریخ قضا و قاضیان به دست آید مى تواند مستند قاضى ـ در حكم خاصى كه در یك مورد صادر مى كند ـ باشد. پس رویّة قضایى (داوری‌هاى مشابهى كه قاضیان مشهور جهان، در قضایاى مشابه داشته اند) حكم قاضى را اعتبار مى بخشد، خواه در متن مكتوب «حقوق قضایى» آمده باشد یا نیامده باشد. افزون بر آنچه نام بردیم، عرف، اخلاق و دین نیز مى توانند از منابع یك نظام حقوقى به شمار آیند.
اصولیان و فقیهان اسلام به جای اصطلاح «منابع حقوق» تعبیر «ادلة فقه» را به كار برده اند، که هرچند مفهوماً با آن یكى نیست، ولى مى تواند به جاى آن به كار رود. فقیهان شیعه تحت عنوان ادلة فقه از چهار دلیل یا منبع نام مى برند كه عبارت‌اند از: كتاب، سنت، اجماع و دلیل عقل که در تمام رشته‌های حقوق از جمله حقوق بشر کاربرد دارد. فقیهان سنی، منابع دیگرى نیز بر ادلة چهارگانه مى افزایند كه عبارت‌اند از: قیاس، استحسان، مصالح مرسله، فتح و سد ذرایع، عرف، مذهب صحابى(65) و شرایع
﴿ صفحه 42 ﴾
آسمانی پیش از اسلام. حق این است كه تنها منبع حقوق در اسلام «ارادة تشریعى الهى» است؛ یعنی اعتبار قواعد و مقررات حقوقی از دیدگاه اسلام به این است كه به ارادة تشریعى خداى متعال استناد داشته باشد. استناد به هیچ منبع دیگرى قواعد و مقررات حقوقى را اعتبار و ارزش نمى دهد. اهمیت بى مانند كتاب، در درجة اول، و سنت در درجة دوم، از آنجا ناشى مى شود كه این دو نشانة ارادة تشریعى الهى‌‌اند؛ یعنى اگر بخواهیم حكم خداى متعال را در موردى بدانیم، چاره اى نداریم جز اینكه به کتاب و سنت مراجعه كنیم. به دیگر سخن، این دو خودشان منبع نیستند، بلكه قانونگذار را به منبع اصلى رهنمون مى شوند.
«اجماع» نیز منبع مستقلى به شمار نمى آید. هرگز چنین نیست كه اگر همة فقیهان و عالمان دین در یك زمان یا حتى در همة اعصار، نظر واحدی دربارة مسئله‌ای داشتند، صِرف اتفاق نظر آنان، خاستگاه اصلیِ اعتبار و ارزش آن رأی باشد، همچنین «رویّة قضایى» كه به منزلة یكى از منابع حقوق در نظام‌هاى حقوقى دیگر معتبر است به خودی خود از نظر اسلام اعتباری ندارد. به همین دلیل، هر اجماعى حجت نیست، بلکه اجماع تنها در صورتى حجیت دارد كه یقین یا ـ دست‌كم ـ ظن اطمینانى حاصل شود که اتفاق نظر عالمان در حکم مورد نظر به سبب دسترس آنان به سنتى بوده است كه ما
﴿ صفحه 43 ﴾
به آن دسترس نداریم؛ یعنى آنان حكم را از روایاتی استفاده كرده اند که در اختیار داشته‌اند. پس حجیت اجماع از آن روست كه از سنت حكایت مى كند و در نهایتْ كاشِف از ارادة تشریعى خداى متعال است.
همین‌طور «عقل» نیز منبع مستقلی به شمار نمی‌رود، بلكه احکام عقل زمانی معتبر است كه بتواند به‌طور قطع ارادة تشریعى الهى را كشف كند. دلایل و منابع دیگرى هم كه نام بردیم صلاحیت منبع حقوق بودن را ندارند، زیرا حجیت برخى از آنها به كلى نفى و انكار شده است و بقیه نیز در غالب موارد به یكى از ادلة چهارگانة كتاب، سنت، اجماع و عقل بازمی‌گردند. پس باید گفت كه همة حقوق اسلامى، از جمله حقوق بشر، مستند به خواست خداى متعال است. كتاب، سنت، اجماع و دلیل عقل هم فقط از این جهت حجیت دارند كه ارادة خداى متعال را كشف مى كنند و هرگز در عرض ارادة تشریعى الهى، منابعى مستقل به شمار نمی‌آیند.66)
﴿ صفحه 44 ﴾