سجاده های سلوک(شرح مناجات‌های امام سجاد علیه‌السلام)جلد اول

نویسنده : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی مترجم : تدوین و نگارش: کریم سبحانی

نشانه‌های محبوب خداوند

در قرآن و روایات ملاک‌ها و نشانه‌های فراوانی برای جلب محبت الاهی ذکر شده، که از آن جمله به سه ویژگی که در قرآن برانگیزاننده محبت الاهی معرفی شده اشاره می‌کنیم:
1. توبه؛ خداوند می‌فرماید: إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ التَّوّابِینَ؛(446) «خدا توبه‌کاران را دوست دارد».
«توابین» صیغه مبالغه و دلالت بر فراوانی و پافشاری بر توبه دارد و کاربرد آن در آیه شریفه بیانگر آن است که خداوند کسانی را که پیوسته توبه می‌کنند و هرگاه لغزشی از آنها سرزد فوراً از کرده خود پشیمان می‌گردد و در صدد جبران گناه خود برمی‌آیند، دوست می‌دارد. هرکسی در عمر خود ممکن است تجربه توبه داشته باشد و پس از گناه، از رفتار زشت خود پشیمان گشته و توبه کرده باشد. اما برخی پس از آنکه چند بار دچار غفلت می‌گردند و فریب شیطان را می‌خورند، ممکن است با این تصور که توبه از گناه از آنان ساخته نیست و نمی‌توانند بر توبه از گناه باقی بمانند (که این خود دام شیطان است) از توبه کردن منصرف گردند. اما خداوند کسانی را دوست دارد که زیاد توبه می‌کنند و وقتی بر اثر غفلت و فریب شیطان دچار لغزش می‌شوند، توبه می‌کنند و تکرار لغزش‌ها و توبه شکستن‌ها آنان را از توبه کردن منصرف نمی‌سازد. اتفاقاً اصرار و پافشاری بر توبه باعث می‌گردد که قبح گناه از چشم انسان نیفتد و انسان کاملاً از عاقبت و فرجام کارهای زشت غافل نگردد و پس از لغزش و گناه که به دنبال غفلت موقتی رخ می‌دهد، به سرزنش نفس خود پردازد و از آنچه انجام داده پشیمان و
﴿ صفحه 541 ﴾
اندوهناک شود و لذت و شیرینی آن گناه در کامش تلخ گردد و در نتیجه، در صدد توبه و جبران لغزش خود برآید.
2. پاکیزگی؛ خداوند در ادامه آیه قبل که در آن توابین را محبوبان خویش معرفی کرد؛ می‌فرماید: وَیُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ؛ «و خداوند پاکیزگان را دوست دارد».
پاکیزگی و طهارت در آیه شریفه هم شامل نظافت و پاکیزگی ظاهری می‌شود و هم پاکیزگی و طهارت شرعی که با وضو و غسل حاصل می‌گردد و هم پاکیزگی قلبی که بر پالایش دل از گناه و ترک کارهایی که مورد رضایت خداوند نیست حاصل می‌گردد. نظیر پاک ساختن دل از سوء‌ظن و بدگمانی به دیگران و خودداری از کینه‌توزی.
3. جان‌فشانی در راه خدا؛ خداوند می‌فرماید:
إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کأَنَّهُم بُنیَانٌ مَّرْصُوصٌ؛(447) «خدا کسانی را دوست می‌دارد که صف در صف کارزار می‌کنند که گویی بنایی به‌هم‌پیوسته و استوارند».
طبیعی است که خداوند کسانی را که خالصانه در راه خدا جهاد می‌کنند و حاضرند که سخاوتمندانه جانشان را در راه خدا فدا کنند دوست می‌دارد. مگر ممکن است کسی همه هستی خود را فدای محبوب خود کند و محبوب او را دوست نداشته باشد؟
از جمله روایات، در روایتی امام صادق(علیه السلام) درباره برخی از صفات بندگان که مورد خشنودی خداست و محبت خدا به بندگان را برمی‌انگیزاند می‌فرمایند: طَلَبْتُ حُبَّ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ فَوَجَدْتُهُ فِی بُغْضِ أَهْلِ الْمَعَاصِی ؛(448) «در صدد شناسایی آنچه محبوب خداست برآمدم و آن را مبغوض ‌داشتن گناهکاران یافتم».
بر اساس این روایت، اگر کسی می‌خواهد خدا را دوست داشته باشد و خدا نیز او را دوست بدارد، باید با دشمنان خدا و تبهکاران دشمنی ورزد. کسانی که دچار این
﴿ صفحه 542 ﴾
توهم شده‌اند که هم می‌توان مؤمن و مسلمان بود و از دوستان خدا به شمار آمد و هم با دشمنان خدا پیوند مودت و دوستی برقرار کرد، سخت در اشتباهند؛ چراکه نمی‌توان هم خدا و دوستان خدا را دوست داشت و هم دشمنان خدا را. البته منظور از گناهکاران در روایت، کسانی که احیاناً دچار غفلت و خطایی شده‌اند و در اثر غلبه هیجاناتْ دست به گناه یازیده‌اند نیست. بلکه باید خیرخواه آنان بود و در صدد ارشاد و راهنمایی و اصلاح رفتار آنان برآمد. ممکن است این افراد با راهنمایی ما از خواب غفلت بیدار شوند و از رفتار زشت خود پشیمان گردند و توبه کنند و دل را از آلودگی‌ها بزدایند و حتی با توفیق خداوند، در شمار دوستان خاص خدا قرار گیرند. بلکه مراد تبهکارانی هستند که بر دشمنی با خدا اصرار می‌ورزند و همه راه‌هایی بازگشت به فلاح و رستگاری را به روی خود بسته‌اند.

راهکار افزایش محبت به خداوند

یکی از پرسش‌هایی که همواره برای علاقه‌مندان به سلوک الی الله و کسانی که خواهان چشیدن طعم محبت به خدا هستند مطرح می‌شود این است که راه پدید آمدن محبت به خدا و افزایش آن محبت چیست؟ البته یافتن پاسخ آن پرسش اساسی از لابه‌لای ادله تعبدی و نقلی، یعنی آیات و روایات فراوانی که دراین‌باره وارد شده، نیازمند بحثی گسترده و پردامنه است و ازاین‌روی ما به ناچار به پاسخی اجمالی و کوتاه بسنده می‌کنیم و آن اینکه قاعده و اصل کلی که از تجربه‌های شخصی محبت‌های افراد به یکدیگر به ‌دست آمده این است که هرچه انسان درباره خوبی‌های یک فرد بیشتر بیندیشد، بیشتر او را دوست خواهد داشت. بر این اساس، در حدیث قدسی آمده است که خداوند به حضرت داوود(علیه السلام) فرمود:
أَحِبَّنِی وَحَبِّبْنِی إِلَى خَلْقِی. قَالَ: یَا رَبِّ، نَعَمْ أَنَا أُحِبُّک فَکیْفَ أُحَبِّبُک إِلَى
﴿ صفحه 543 ﴾
خَلْقِک؟ قَالَ اُذْکرْ أَیَادِیَّ عِنْدَهُمْ، فَإِنَّک إِذَا ذَکرْتَ ذَلِک لَهُمْ أَحَبُّونِی؛(449) «مرا دوست بدار و محبوب نزد خلقم گردان. حضرت داوود عرض کرد: پروردگارا، آری من تورا دوست دارم، اما چگونه تو را محبوب خلق گردانم؟ خداوند فرمود: نعمت‌هایم را برای آنان ذکر کن که اگر تو نعمت‌هایم را به آنان یادآور شوی مرا دوست خواهند داشت».
انسان فطرتاً کسی را که در حق او احسان و خیرخواهی می‌کند دوست می‌دارد و هرچه بیشتر به او خوبی و نیکی شود، محبتش شدید‌تر می‌گردد. حتی انسان کسی را که دارای احسان و صفات نیکوست، هرچند از احسان او نیز برخوردار نگردد دوست می‌دارد. به‌عنوان نمونه، همه حاتم طایی را که به سخاوت، بخشش و خیرخواهی شهره بوده دوست دارند؛ گرچه به‌دلیل عدم درک زمان او از آثار احسان و خیرخواهی وی ‌بهره‌مند نشده‌اند. البته درصورتی‌که انسان با شخص خیرخواه و سخاوتمند در ارتباط باشد و بهره و نفعی از او به انسان برسد، محبت انسان به او شدید‌تر خواهد بود. بر این اساس، انسان هرچه بیشتر درباره نعمت‌های الاهی و صفاتی که منشأ آن نعمت‌ها شده تفکر کند، محبت او به پروردگار بیشتر می‌گردد. اگر انسان بیندیشد که سراپا غرق در نعمت‌های الاهی است، بنگرد که خداوند در طول زندگی چه کمک‌هایی به او کرده، در چه مواردی خداوند نگذاشته آبروی او بریزد، و نیز خداوند چه بلاهایی را از او دفع کرده و او را از راه شر و باطل به راه خیر و کمال کشانده است. بنگرد به اسباب و مقدماتی که خداوند برای بازداشتن و پرهیز او از خطا و گناه فراهم ساخته، محبت ‌او به خداوند بیشتر خواهد شد. البته پرواضح است که ما هرچند فکر کنیم و بیندیشیم نمی‌توانیم به گستره نعمت‌ها و احسان‌های خداوند در حق خویش واقف گردیم، چون نعمت‌های خداوند غیرقابل شمارش است: وَآتَاکم مِّن کلِّ مَا سَأَلْتُمُوهُ وَإِن تَعُدُّواْ نِعْمَتَ اللّهِ لاَ
﴿ صفحه 544 ﴾
تُحْصُوهَا إِنَّ الإِنسَانَ لَظَلُومٌ کفَّارٌ؛(450) «و از هرچه خواستید به شما داد، و اگر [بخواهید] نعمت خدا را بشمرید آن را نتوانید شمرد؛ به‌راستی آدمی ستمگر و ناسپاس است».
بنابراین، برای افزایش محبت به خداوند، انسان دو کار باید انجام دهد: 1. خوبی‌ها، کمالات و نعمت‌های الاهی را بشناسد، 2. بر روی آن خوبی‌ها، کمالات و نعمت‌ها تمرکز یابد. چه آنکه به جهت گرفتاری‌های زندگی و تعلقات، انسان دچار غفلت می‌شود و در این صورتْ صِرف شناخت نعمت‌های الاهی تاثیری نمی‌بخشد. گاهی انسان کسی را دوست می‌دارد و پس از آنکه مدتی از او دور شد و از توجه‌اش به او کاسته شد، به مرورْ آن محبت کاهش می‌یابد. پس برای اینکه گرفتاری‌های روزمره زندگی ما را از یاد خدا غافل نسازد و از محبت‌ ما به خداوند نکاهد، باید عمیقاً به نعمت‌های خداوند توجه داشته باشیم و فکرمان را بر روی آن نعمت‌ها متمرکز سازیم، در این صورت شعله محبت به خداوند همواره در دل ما روشن و فروزان می‌ماند. در قدم اول باید به نشانه‌ها و آیات الاهی در پیرامون و در وجود خود بنگریم و دریابیم که همه عالم آیت خداست. بنگریم به تدبیرهایی که خداوند درباره ما رقم زده است. بنگریم به نعمت‌هایی که خداوند در درون وجود ما قرار داده و نیز نعمت‌هایی که خارج از وجود ماست، نظیر نعمت پدر، مادر، استاد، دوستان و همه کسانی که از احسان و انس با آنها بهره‌مند می‌گردیم. بی‌تردید اندیشه بیشتر در نعمت‌های خدا، محبت ما را به خداوند توسعه می‌بخشد و آن‌گاه با تمرکز بر روی خداوند و نعمت‌های او، عوامل رهزن و غفلت از فراروی ما کنار می‌روند و رشته محبت ما به خداوند مستحکم و پرفروغ می‌ماند.
﴿ صفحه 545 ﴾

فهرست منابع

قرآن کریم.
1. نهج‌البلاغه.
2. مفاتیح الجنان.
3. صحیفه سجادیه.
4. آمدی، عبدالواحد، غررالحکم و درر الکلم، مؤسسه الاعلمی للمطبوعات، بیروت، 1407ه‍.ق.
5. امام خمینی، صحیفه نور، مرکز مدارک انقلاب اسلامی، تهران، 1369.
6. جین میدلتون موز، روان‌شناسی شرم و گناه، ترجمه شهلا ارژنگ، نشر البرز، تهران، 1373.
7. حرعاملی، محمدبن‌حسن، وسائل الشیعه، مؤسسه آل‌البیت لاحیاء التراث، قم، 1410ه‍.ق.
8. الخوری الشرتوتی، سعید، اقرب الموارد، منشورات مکتبه آیه‌الله العظمی المرعشی النجفی، قم، 1403ه‍.ق.
9. دیلمی، حسن‌بن‌محمد، ارشاد القلوب، انتشارات ذوی القربی، قم، 1427ه‍.ق.
10. راغب اصفهانی، مفردات الفاظ القرآن، دارالقلم، دمشق، 1416ه‍.ق.
11. سیدبن‌طاووس، اقبال الاعمال، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1367.
12. سیدقطب، تفسیر فی ظلال القرآن، دارالشرق، بیروت، 1401ه‍.ق.
13. شیخ مفید، امالی، ترجمه حسین استاد ولی، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، مشهد مقدس، 1364.
14. صابری یزدی، علی‌رضا، الحکم الظاهره، انتشارات جامعه مدرسین، قم، 1405ه‍.ق.
﴿ صفحه 546 ﴾
15. الصحیفه السجادیه الجامعه، مؤسسه الامام المهدی(ع)، قم، 1418ه‍.ق.
16. صدوق، محمدبن‌بابویه، معانی الاخبار، انتشارات جامعه مدرسین، قم، 1361.
17. صدوق، محمدبن‌بابویه، فضائل الاشهر الثلاثه، آستان قدس رضوی، مشهد مقدس، 1408ه‍.ق.
18. طباطبایی، محمدحسین، المیزان، ترجمه محمدباقر موسوی همدانی، بنیاد علمی و فکری علامه طباطبایی، تهران، 1363.
19. طباطبایی، محمدحسین، المیزان، منشورات جامعه المدرسین، قم، بی‌تا.
20. طبرسی، فضل‌بن‌حسن، مجمع البیان، دارالمعرفه، بیروت، 1408ه‍.ق.
21. العروسی الحویزی، علی‌بن‌جمعه، نور الثقلین، مؤسسه‌ التاریخ العربی، بیروت، 1422ه‍.ق.
22. فیض کاشانی، مولی محسن، المحجه البیضاء فی تهذیب الاحیاء، مکتبه‌الصدوق، تهران، 1342.
23. قرشی، سیدعلی‌اکبر، قاموس قرآن، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1361.
24. قمی، علی‌بن‌ابراهیم، تفسیر، دارالکتاب للطباعه والنشر، قم، 1387ه‍.ق.
25. کلینی، محمدبن‌یعقوب، کافی، مؤسسه دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1387ه‍.ق.
26.گروه نویسندگان، تفسیر نمونه، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1368.
27. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، المکتبه الاسلامیه، تهران، 1368.
28. مصباح یزدی، محمدتقی، نقد و بررسی مکاتب اخلاقی، تحقیق و نگارش: احمدحسین شریفی، انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، قم، 1384.
29. مصطفوی، حسن، التحقیق فی کلمات القرآن، مرکز نشر آثار علامه مصطفوی، تهران، 1385.
30. ملکی تبریزی، میرزا جواد، اسرار الصلوه، انتشارات پیام آزادی، تهران، 1365.
31.‌ نراقی، محمدمهدی، جامع السعادات، مؤسسه مطبوعاتی اسماعیلیان، قم، 1383ه‍.ق.
32. نوری، میرزاحسین، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، مؤسسه آل‌البیت لاحیاء التراث، قم، 1408ه‍.ق.
﴿ صفحه 547 ﴾