سیمای مدیر موفق

نویسنده : محمد موحدی نژاد

آیات 51 تا 55

قَالَ مَا خَطْبُكُنَّ إِذْ رَاوَدتُّنَّ یُوسُفَ عَن نَّفْسِهِ قُلْنَ حَاشَ لِلَّهِ مَا عَلِمْنَا عَلَیْهِ مِن سُوءٍ قَالَتِ امْرَأَتُ الْعَزِیزِ الَْانَ حَصْحَصَ الْحَقُّ أَنَاْ رَاوَدتُهُ عَن نَّفْسِهِ وَ إِنَّهُ لَمِنَ الصَّادِقِینَ «51»
«(پادشاه به زنان) گفت: وقتی از یوسف كام می‌خواستید چه منظور داشتید؟ زنان گفتند: منزه است خدا، ما هیچ بدی از او نمی‌دانیم. همسر عزیز گفت: اكنون حقیقت آشكار شد، من (بودم كه) از او كام خواستم و بی‌شك او از راستگویان است.»

1- توجه به گشایش در سایه تقوا
در این ماجرا یكی از سنّت‌های الهی محقّق شده است، كه به خاطر تقوای الهی، گشایش ایجاد می‌شود. «و مَن یتّق اللَّه یَجعل له مَخرجاً و یرزقه من حیث لایحتسب» هركس از خدا پروا كند، برای او راه خروج و گشایش قرار می‌دهد و از جایی كه حسابش را نمی‌كند، به او روزی می‌رساند.
2- مجال دادن به متهم در دفاع از خود
افراد متّهم را دعوت كنیم تا از خود دفاع كنند. «ما خطبكنّ» حتّی زلیخا نیز حضور داشت. «قالت امراة العزیز»
3- اقدام بدون واسطه در بررسی پرونده
گاهی كه گره كور می‌شود، شخص اوّل كشور باید خود پرونده را بررسی و دادگاه تشكیل دهد. «قال ما خطبكنّ»
4- عجله نكردن
روشن شدن برخی پرونده‌ها و حقایق نیاز به زمان دارد. «الآن حصحص الحقّ»
5- توجه به بیداری وجدان‌ها
وجدان‌ها، روزی بیدار شده واعتراف می‌كنند. «أنا راودته» چنانكه فشار جامعه و محیط، گردنكشان را به اعتراف وادار می‌كند. (همسر عزیز همین كه دید تمام زنان به پاكدامنی یوسف اقرار كردند، او نیز به اعتراف گردن نهاد.)
6- مخفی‌كاری نكنیم (حقایق روشن‌می‌شود)
عزیز مصر خواست مراوده‌ی زلیخا با یوسف‌ مخفی بماند، ولی خداوند آن را بر همه‌ی عالمیان و برای همیشه آشكار كرد تا پاكی یوسف اثبات گردد. «قالت... أنا راودتُه»

ذَ لِكَ لِیَعْلَمَ أَنِّی لَمْ أَخُنْهُ بِالْغَیْبِ وَأَنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی كَیْدَ الْخَآئِنِینَ«52»
«(یوسف گفت:) این (اعاده حیثیّت) برای آن بود كه (عزیز) بداند من در نهان به او خیانت نكرده‌ام و قطعاً خداوند نیرنگ خائنان را به جایی نمی‌رساند.»

1- پرهیز از انتقام جویی
شخص كریم درصدد انتقام نیست، بلكه به دنبال اعاده‌ی حیثیّت و كشف حقیقت است. «ذلك لیعلم»
2- توجه به نقشه‌های خائنانه و عاقبت خیانت
خائن برای كار خویش با توجیه خلافش، نقشه می‌كشد. «كید الخائنین»
خائن، به نتیجه نمی‌رسد و خوش عاقبت نیست. آری! اگر پاك باشیم؛ «لم اخنه بالغیب» خداوند اجازه نمی‌دهد، ناپاكان آبروی ما را برباد دهند.
«انّ اللَّه لایهدی كید الخائنین»
از سنن الهی، عدم موفقیّت خائنان و شكست و رسوایی آنان است.
«انّ اللّه لا یهدی كید الخائنین»
3- رفع سوء ظن‌ها
سوءظن‌ها را از اذهان برطرف كنیم. «ذلك لیعلم...»

وَمَآ أُبَرِّئُ نَفْسِی إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارةٌ بِالسُّوءِ إِلَّا مَا رَحِمَ رَبِّی إِنَّ رَبِّی غَفُورٌ رَّحِیمٌ«53»
«و من نفس خود را تبرئه نمی‌كنم، چرا كه نفس آدمی بدون شك همواره به بدی امر می‌كند، مگر آن كه پروردگارم رحم كند كه همانا پروردگار من آمرزنده‌ی مهربان است.»

1- غلبه بر هوای نفس
در قرآن برای نفس، حالاتی بیان شده است از جمله:
الف) نفس امّاره كه انسان را به سوی زشتی‌ها سوق می‌دهد و اگر با عقل و ایمان مهار نشود، انسان یكباره سقوط می‌كند.
ب) نفس لوّامه، حالتی است كه انسان خلافكار خود را ملامت و سرزنش می‌كند و اقدام به توبه و عذرخواهی می‌كند. (در سوره قیامت آمده است)
ج) نفس مطمئنّه، حالتی است كه تنها انبیا و اولیا وتربیت شدگان واقعی آنان دارند ودر هر وسوسه وحادثه‌ای، پیروزمندانه بیرون می‌آیند و دلبسته‌ی خدایند. (در سوره فجر آمده است)
در روایات متعدّد، خطرات نفس مطرح شده و راضی بودن از نفس را نشانه‌ی فساد عقل و بزرگ‌ترین دام شیطان دانسته‌اند.
امام سجاد در مناجات الشاكّین، برای نفس پانزده خطر بیان نموده كه توجّه به آن مفید است.
خطر هوای نفس جدّی است، آنرا ساده ننگریم. «اِنّ النفس لامّارة بالسوء» در آیه، چهار نوع تأكید بكار رفته است. (انّ، لام تأكید، صیغه‌ی مبالغه و جمله‌ی اسمیه)
هم از پاكی و عفّت خود در برابر تهمت‌ها باید دفاع كرد، «انّی لم أخنه بالغیب» و هم به شرور نفس اعتراف نمود و به خدا پناه برد. «اِنّ النّفس لامّارة بالسوء»
نفس، خواهش خود را تكرار می‌كند تا انسان را گرفتار كند. «لامّارة»
2- رحمت و بخشش داشتن
مربّی باید رحمت و بخشش داشته باشد. «انّ ربّی غفور رحیم»
3- توجه به امتحان و آزمایش الهی
یوسف خیانت نكردن و سربلندی خود را در این آزمایش، مرهون لطف و رحم خداوند می‌داند و به عنوان یك انسان كه دارای طبیعت انسانی است، خود را تبرئه نمی‌كند.
4- پرهیز از خودستایی
هرگز خود را به پاكی مستائیم و تبرئه نكنیم. «ما اُبرّء نفسی»
شرط كمال آن است كه حتّی اگر همه مردم او را كامل بدانند، او خود را كامل نداند. در ماجرای حضرت یوسف ؛ برادران، همسر عزیز مصر، شاهد، پادشاه و زندانیان همه گواهی به كمال او می‌دهند، ولی خودش می‌گوید: «ما اُبَرّء نفسی»
5- مأیوس نشدن از رحمت خدا
علی‌رغم تمام خطرات، از رحمت او مأیوس نشویم. «انّ ربّی غفور رحیم»

وَ قَالَ الْمَلِكُ ائْتُونِی بِهِ أَسْتَخْلِصْهُ لِنَفْسِی فَلَمَّا كَلَّمَهُ قَالَ إِنَّكَ الْیَوْمَ لَدَیْنَا مَكِینٌ أَمِینٌ«54»
«و پادشاه گفت: یوسف را نزد من آورید تا وی را (مشاور) مخصوص خود قرار دهم. پس چون با او گفتگو نمود، به او گفت: همانا تو امروز نزد ما دارای منزلتی بزرگ و فردی امین هستی.»

1- صداقت و امانت دو شرط اساسی
پادشاه وقتی پی به صداقت و امانت یوسف می‌برد و در او خیانتی نمی‌یابد، او را برای خود برمی‌گزیند. اگر خداوند از بنده خیانت نبیند چه خواهد كرد!؟ حتماً او را برای خود بر خواهد گزید كه قرآن درباره پیامبران چنین تعبیری دارد: «و أنا اخترتك فاستمع لما یوحی‌» «و اصطنعتك لنفسی»
انسان صادق و امین حتّی در جمع كافران نیز مقبول و مورد احترام است. («لدینا» شامل همه‌ی كارگزاران می‌شود) «انّك الیوم لدینا مكین امین»
2- مدیریت بر قلب‌ها
پادشاه با كلمه «لدینا» اعلام كرد كه یوسف در حكومت ما جایگاه دارد نه تنها در دل من، پس همه مسئولین باید از او اطاعت كنند.
3-اختیار بیش‌تر دادن به افراد مطمئن و امین
قدرت داشتن و امین بودن در كنار هم ارزشمند است، زیرا اگر امین باشد ولی امكانات نداشته باشد، قدرت انجام كاری را ندارد واگر مكین باشد امّا امین نباشد، حیف و میل بیت‌المال می‌كند.
به كسی كه اطمینان وایمان پیدا كردید، قدرت بدهید. «لدینا مكین امین»
4- مصاحبه حضوری در گزینش
در گزینش‌ها، مصاحبه حضوری نیز مفید است. «فلمّا كلّمه»
5- تفویض اختیار به افراد مجرب و شایسته
پست‌های بزرگ و كلیدی را به افراد شایسته و امتحان داده واگذار كنیم.
«فلمّا كلّمه قال انّك الیوم...»
وقتی به امانت و توان و صداقت كسی اطمینان پیدا كردیم، در واگذاری مسئولیّت به او درنگ نكنیم.
«انّك الیوم لدینا مكین امین» (عزیز مصر، با قاطعیّت حكم صادر كرد.)
6- داشتن مشاور باتدبیر، برنامه‌ریز و امانت‌دار
مشاور خاصّ مسئولین كشوری، باید اهل تقوی، تدبیر، قدرت برنامه‌ریزی و امانت باشد. «استخلصه لنفسی... مكین امین» (یوسف جامع همه اینها بود.)
7- تدبیر و كاردانی، محبوبیت و مقبولیت از شرایط گزینش مدیران و سرپرستان است
برای تصدّی اعطای پست‌های مهم و كلیدی علاوه بر تدبیر و كاردانی، محبوبیّت و مقبولیّت نیز بسیار مهم است. (یوسف در اثر عفّت، تدبیر، تعبیر خواب و بزرگواری، محبوبیّت خاصّی پیدا كرد، لذا عزیز مصر گفت اوبرای خودم باشد)
«استخلصه لنفسی»
8- توجه به اراده خداوند
خداوند اگر بخواهد، اسیر دیروز را امیر امروز قرار می‌دهد.
«قال الملك ائتونی به استخلصه لنفسی»
9- تشکّر از خادمین
در برابر خدمات افراد باید عكس العمل نشان داد و از آنان تقدیر كرد. «ائتونی به استخلصه لنفسی» (پادشاه در برابر تعبیر خواب یوسف، دستور داد او را آزاد كنند و از او تجلیل كرده و مقام و منصبی به او داد.)
10- گزینش بدون واسطه
برای اعطای مسئولیّت‌های بسیار مهم، گاه لازم است شخص اوّل مملكت، خود مصاحبه حضوری كند. «فلمّا كلّمه»

قَالَ اجْعَلْنِی عَلَی‌ خَزَآئِنِ الْأَرْضِ إِنِّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ«55»
«(یوسف) گفت: مرا بر خزانه‌های این سرزمین (مصر) بگمار، زیرا كه من نگهبانی دانا هستم.»

1- اگر خود را برای قبول مسئولیت لایق می‌دانیم، مطرح كنیم.
سؤال: چرا حضرت یوسف پیشنهاد اعطای مسئولیّت برای خود را مطرح كرد؟ یا به تعبیر دیگر؛ چرا یوسف طلب ریاست كرد؟
پاسخ: او از خواب پادشاه، احساس خطر و ضرر برای مردم كرد و خود را برای جلوگیری از پیش‌آمدهای ناگوار اقتصادی لایق می‌دانست، پس برای جلوگیری از ضرر، آمادگی خود را برای قبول چنین مسئولیّتی اعلام كرد.
سؤال: چرا یوسف‌ از خود تعریف و تمجید كرد، مگر نه این است كه قرآن می‌فرماید: «فلا تزكّوا انفسكم» خود را نستایید؟
پاسخ: ستایش یوسف، ذكر قابلیّت‌هاو توانایی‌های خود، برای انجام مسئولیّت بود، كه می‌توانست جلو آثار سوء قحطی و خشكسالی را بگیرد، نه به خاطر تفاخر و سوء استفاده.
به هنگام ضرورت، بیان لیاقت و شایستگی خود، منافاتی با توكلّ و زهد و اخلاص ندارد. «انّی حفیظ علیم»
2- قبول مسئولیت برای دفاع از حق مظلوم
سؤال: چرا یوسف‌ با حكومت كافر همكاری كرد؟ مگر قرآن از آن نهی نكرده است. «و لا تركنوا الی الّذین ظلموا...»
پاسخ: حضرت یوسف ، برای حمایت از ظالم این مسئولیّت را نپذیرفت، بلكه به منظور نجات مردم از فشار دوران قحط سالی، به این كار اقدام نمود. یوسف هرگز حتّی یك كلمه تملّق هم نگفت. رجال سیاسی، معمولاً به هنگام خطر مردم را رها كرده و فرار می‌كنند، ولی یوسف باید مردم را حفظ كند. بگذریم از اینكه اگر نمی‌توان رژیم ظالمی را سرنگون كرد و تغییر داد، باید به مقداری كه امكان دارد از انحراف و ظلم جلوگیری كرد و بخشی از امور را به دست گرفت و فعالیّت نمود.
در تفسیرنمونه آمده است: مراعات «قانون اهم و مهم» از نظر عقل و شرع یك اصل است. شركت در نظام حكومتی شرك، جائز نیست ولی نجات یك ملّتی از قحطی مهم‌تر است. به همین دلیل، یوسف‌ مسئولیّت سیاسی نپذیرفت، تا مبادا كمك به ظالم شود، مسئولیّت نظامی نپذیرفت، تا مبادا خون به ناحقّی ریخته شود. فقط مسئولیّت اقتصادی آن هم برای نجات مردم را برعهده گرفت. و امام رضا فرمود: هنگامی كه ضرورت ایجاب كرد كه یوسف سرپرستی خزائن مصر را بپذیرد، خود پیشنهاد داد.
علی‌بن یقطین نیز به سفارش امام كاظم‌ در دستگاه خلافت بنی‌عباس وزیر بود. وجود اینگونه مردان خدا می‌تواند پناهگاه مظلومان باشد. امام صادق فرمود: «كفّارة عمل السلطان، قضاء حوائج الاخوان» كفاره‌ی كار حكومتی، بر آوردن نیازمندی برادران دینی است.
از امام رضا پرسیدند: شما چرا ولایتعهدی مأمون را پذیرفته‌اید؟ در جواب فرمود: یوسف كه پیامبر بود در دستگاه مشرك رفت، من كه وصی پیامبرم، در دستگاه شخصی كه اظهار مسلمانی می‌كند رفته‌ام بگذریم كه پذیرفتن من اجباری است، در حالی كه یوسف با اختیار وبه خاطر اهمیّت موضوع، آن مسئولیّت را پذیرفت. هنگامی كه یوسف مقام ومنزلت پیدا كرد، تقاضای دیدار والدین نكرد، بلكه تقاضای مسئولیّت خزانه‌داری نمود، زیرا دیدار جنبه‌ی عاطفی داشت و نجات مردم از قحطی، رسالت اجتماعی او بود.
امام صادق‌ خطاب به گروهی كه اظهار زهد كرده و مردم را دعوت می‌كردند كه همانند آنان زندگی را بر خود سخت بگیرند... فرمود: شما در باره‌ی یوسفِ پیامبر، چگونه فكر می‌كنید كه به پادشاه مصر گفت: «اجعلنی علی خزائن الارض» و كار یوسف به آنجا رسید كه همه‌ی كشور و اطراف آن تا یمن را در اختیار گرفت، در عین حال نیافتیم كسی را كه این كار را بر او عیب گرفته باشد.
در روایتی از امام رضا آمده است: یوسف‌ در هفت سال اوّل، گندم‌ها را جمع‌آوری و ذخیره می‌كرد و در هفت سال دوّم كه قحطی شروع شد، آنها را به تدریج و با دقّت در اختیار مردم، برای مصارف روزمره زندگی‌شان قرار می‌داد و با دقت و امانتداری، كشور مصر را از بدبختی نجات داد.
یوسف در هفت سال دوره‌ی قحطی، هرگز با شكم سیر زندگی نكرد، تا مبادا گرسنگان را فراموش كند.
3- ترجیح‌دادن رسالت اجتماعی بر توقعات شخصی
4- تدبیر دقیق برای بحران‌ها
در تفسیر مجمع‌البیان والمیزان از نوع عملكرد یوسف‌ اینگونه یاد می‌شود: وقتی قحط سالی شروع شد؛ حضرت یوسف در سال اوّل، گندم را با طلا و نقره، در سال دوّم، گندم را در مقابل جواهر و زیورآلات، در سال سوم، گندم را با چهارپایان، در سال چهارم، گندم را در مقابل برده‌ها، در سال پنجم، گندم را با خانه‌ها، در سال ششم، گندم را با مزارع و در سال هفتم، گندم را با برده گرفتن خود مردم معامله نمود. وقتی سال هفتم به پایان رسید، به پادشاه مصر گفت:
همه‌ی مردم و سرمایه‌هایشان در اختیار من است، ولی خدا را شاهد می‌گیرم و تو نیز گواه باش، كه همه‌ی مردم را آزاد و همه‌ی اموال آنان را برمی‌گردانم و كاخ و تخت و خاتم (مهر وانگشتر) ترا نیز پس می‌دهم. حكومت برای من وسیله‌ی نجات مردم بود، نه چیز دیگر، تو با آنان به عدالت رفتار كن.
پادشاه با شنیدن این سخنان، چنان خود را در برابر عظمت معنوی یوسف كوچك و حقیر یافت كه یكباره زبان به ذكر گشود و گفت: «أشهد أن لااله‌الااللَّه و أنّك رسوله» من هم ایمان آوردم، ولی تو باید حاكم باشی. «انّك الیوم لدینا مكین أمین»
5- شایسته سالاری
ابتدا احراز شایستگی، سپس درخواست مسئولیّت.
«استخلصه لنفسی... اجعلنی علی خزائن...»
6- اعتماد به نفس
وقتی در كاری مهارت داریم، اعتماد به نفس داشته باشیم و خود را عرضه كنیم. «اِجعلنی علی خزائن الارض»
7- در گزینش تابعیت منطقه شرط نیست
تابعیّت منطقه‌ای، اصل نیست. یوسف مصری نبود، ولی در حكومت مصر وارد شده و مسئولیّت گرفت. (ملّی‌گرایی ممنوع است.) «اجعلنی علی خزائن الارض»
8- تواضع
9- پرهیز از اِعمال علائق و سلیقه‌های شخصی
در هر موقعیّتی كه فرد قرار دارد باید به نظرات افراد پایین‌تر و مشاوران امین توجّه داشته باشد. (پادشاه مصر به پیشنهاد یوسف كه گفت: «اِجعلنی علی خزائن الارض»، توجّه كرد و آن را پذیرفت.)
10- توجه به معیارهای قرآنی در گزینش مثل؛
ایمان، سابقه، هجرت، توان‌جسمی، اصالت خانوادگی
در انتخاب و گزینش افراد، به معیارهای قرآنی توجّه كنیم. علاوه بر «حفیظ و علیم» بودن، معیارهای دیگری در قرآن ذكر شده است، از آن جمله:
الف) ایمان. «افمن كان مؤمناً كمن كان فاسقاً لایستوون»
ب) سابقه. «والسابقون السابقون . اولئك المقربون»
ج) هجرت. «والذین آمنوا و لم یهاجروا ما لكم من ولایتهم من شی‌ء»
د) توان جسمی و علمی. «و زاده بسطة فی‌العلم و الجسم»
هـ) اصالت خانوادگی. «ماكان ابوك امرء سوء»
و) جهاد و مبارزه. «فضل اللَّه المجاهدین علی‌القاعدین اجراً عظیما»
11- در گزینش قدرت و امانت، پاسداری و تخصص از اصول شایستگی است.
از مجموعه دو وصفی كه پادشاه از یوسف‌ بیان كرد؛ «مكین ، امین» و دو صفتی كه یوسف برای خود بیان نمود؛ «حفیظ ، علیم» اوصاف كارگزاران شایسته بدست می‌آید. «مكین امین» یعنی قدرت و امانت، «حفیظ علیم» یعنی پاسداری و تخصّص.

آیات 56 تا 60

وَكَذَ لِكَ مَكَّنَّا لِیُوسُفَ فِی الْأَرْضِ یَتَبَوَّأُ مِنْهَا حَیْثُ یَشَآءُ نُصِیبُ بِرَحْمَتِنَا مَن نَّشَآءُ وَلَا نُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ«56»
«و ما اینگونه به یوسف در آن سرزمین، مكنت وقدرت دادیم كه در آن هر جا كه خواهد قرار گیرد (وتصرّف كند.) ما رحمت خود را بر هركس كه بخواهیم می‌رسانیم و پاداش نیكوكاران را ضایع نمی‌گردانیم.»
وَ لَأَجْرُ الْأَخِرَةِ خَیْرٌ لِّلَّذِینَ ءَامَنُواْ وَكَانُواْ یَتَّقُونَ«57»
«و قطعاً برای كسانی كه ایمان آورده و همواره تقوی پیشه كرده‌اند، پاداش آخرت بهتر است.»

1- توجه به پاداش اخروی لذت‌‌بخش است
امكانات مادی و حكومت ظاهری برای مردان خدا لذّت‌آور نیست، آنچه برای آنان مطلوب و دوست داشتنی است آخرت است. «و لأجر الآخرة خیر»
2- توجه به اینکه قدرت از آن خداوند است
در سراسر این سوره، اراده خداوند را می‌توان با اراده و خواست مردم مقایسه كرد؛ برادرانِ یوسف اراده كردند با انداختن او در چاه و برده ساختن یوسف، او را خوار سازند، امّا عزیز مصر درباره او گفت: «اكرمی مثواه» او را گرامی بدارید. همسر عزیز قصد نمود دامن او را آلوده سازد، امّا خداوند او را پاك نگهداشت. بعضی خواستند با زندانی ساختن یوسف مقاومت او را در هم شكنند و تحقیرش كنند؛ «لیسجنن و لیكونا من الصّاغرین» امّا در مقابل خداوند اراده كرد او را عزیز بدارد و حكومت مصر را به او بخشد؛ «مكّنا لیوسف...»
گرچه در ظاهر پادشاه مصر به یوسف گفت: «انّك الیوم لدینا مكین» ولی در واقع خداوند به یوسف مكنت داد. «مكنّا»
قدرت اگر در دست اهلش باشد رحمت است وگرنه زیانبخش خواهد بود.
«نصیب برحمتنا»
3- مقایسه پاداش‌های دنیوی و اخروی
پاداش‌های اخروی، بهتر از پاداش‌های دنیوی است، زیرا پاداش‌های اخروی:
الف: محدودیّت ندارند. «لهم ما یشاوؤن»
ب: از بین رفتنی نیستند. «خالدین فیها»
ج: در یك مكان محدود نیستند. «نتبوّأ من الجنّة حیث نشاء»
د: به محاسبه ما در نمی‌آیند. «اجرهم بغیر حساب»
ه: عوارض و آفات و امراض ندارند. «لا یصدّعون عنها»
4- تفویض اختیار و مقام به افراد پاكدامن، باتقوا، حر و آزاده
امام صادق‌ فرمودند: یوسف انسان حرّ و آزاده‌ای بود كه حسادت برادران، اسارت در چاه، شهوت زنان، زندان، تهمت، ریاست و قدرت در او اثر نگذاشت.
سنّت خداوند، عزّت بخشی به افراد پاكدامن وباتقوا است. «كذلك»
5- توجه به اینکه قدرت و حكومت با تقوا و پاكدامنی منافات ندارد.
رسیدن به حكومت و قدرت در دنیا، منافاتی با نیكوكاری و ایمان و تقوا ندارد.
«مكّنا لیوسف... اجر المحسنین»
پادشاهی و حكومت نیز در برابر اجر آخرت ناچیز است. «و لأجر الآخرة خیر...»

وَجَآءَ إِخْوَةُ یُوسُفَ فَدَخَلُواْ عَلَیْهِ فَعَرَفَهُمْ وَ هُمْ لَهُ مُنكِرُونَ«58»
«(سرزمین كنعان را قحطی فرا گرفت) و (در پی مواد غذایی) برادران یوسف (به مصر) آمدند و بر او وارد شدند، آنگاه (یوسف) آنان را شناخت، ولی آنها او را نشناختند.»

1- به هنگام ضرورت جیره‌بندی لازم است
در زمان قحطی، جیره‌بندی لازم است و هركس باید برای گرفتن سهمیه، خود مراجعه كند تا دیگران به نام او سوء استفاده نكنند. «اخوة» با اینكه می‌توانستند یك نفر را به نمایندگی بفرستند، همه برادران آمدند.
در زمان قحطی اگر منطقه‌های دیگر از ما كمك خواستند، كمك كنیم.
«و جاء اخوة یوسف»
2- ملاقات مردم سهل و آسان باشد
ملاقات مردم حتّی غیر مصریان با یوسف، امری سهل و آسان بود. «جاء اخوة... فدخلوا» (سران حكومت‌ها باید برنامه‌ای اتخاذ كنند كه ملاقات مردم با آنان به آسانی صورت بگیرد.)
3- كمك گرفتن از دیگران در بحران‌ها
در وقت نیاز و تنگدستی ساكن و راكد نباشیم و حتّی از دیگر كشورها كمك بگیریم. «و جاء اخوة یوسف»

وَ لَمَّا جَهَّزَهُم بِجَهَازِهِمْ قَالَ ائْتُونِی بِأَخٍ لَّكُم مِّنْ أَبِیكُمْ أَلَاتَرَوْنَ أَنِّی أُوفِی الْكَیْلَ وَأَنَاْ خَیْرُ الْمُنْزِلِینَ«59»
«و چون یوسف بارهای (غذایی) آنان را آماده ساخت، گفت: برادر پدری خود را (در نوبت آینده) نزد من آورید. آیا نمی‌بینید كه من پیمانه را كامل می‌دهم و بهترین میزبان هستم.»

1- تدبیر در امور
مدیریّت صحیح یوسف‌ موجب شد در زمان قحطی نه تنها مشكلی برای مردم مصر پیش نیاید بلكه به اطراف نیز كمك كند. «جهّزهم بجهازهم»
2- مهمان‌نوازی
مهمان‌نوازی از اخلاق انبیاست.«خیر المنزلین»
به مسافران و كاروان‌هایی كه وارد منطقه‌ی ما می‌شوند حتّی در زمان نیاز و قحطی، احترام كنیم. «خیر المنزلین»
3- تلاش برای جذب خلافكار
یوسف برای جذب برادران خطاكار گفت: «أنَا خیر المنزلین» من بهترین میزبانم و آن برادران جذب شدند، ولی خداوند برای جذب مردم تعبیرات زیادی دارد:
«خیر الرّازقین» او بهترین روزی رسان است.
«خیر الغافرین» او بهترین بخشنده است.
«خیر الفاتحین» او بهترین گشایشگر است.
«خیر الماكرین» او بهترین تدبیر كننده است.
«خیر الوارثین» او بهترین وارث است.
«خیر الحاكمین» او بهترین داور است.
«خیر الناصرین» او بهترین یاری‌كنندگان است.
امّا گروه بسیاری از مردم جذب نمی‌شوند.
4- رازداری همراه با راستگویی
هم رازداری لازم است و هم راستگویی!
یوسف گفت: «اخ لكم» و نگفت: برادر من، تا راستگویی و رازداری با هم رعایت شود.
اشخاص یا مؤسسه‌ها و یا كشورهایی كه كمك‌های اقتصادی می‌كنند، می‌توانند بعضی از شرایط را در جهت رشد و یا مصالح دیگر، مطرح كنند. «ائتونی‌باخ...»
5- نظارت مستقیم
یوسف برتوزیع ارزاق ذخیره شده مصر، نظارت مستقیم داشت. «جهّزهم»
6- پرهیز از بی‌عدالتی و كم‌فروشی حتی در زمان بحران
حتّی در زمان بحران و قحطی نیز بی‌عدالتی و كم‌فروشی ممنوع است.
«اوفی الكیل»
در معامله باید مقدار جنس مشخص باشد. «الكیل»
7- بدی‌ها را با خوبی‌ها پاسخ دهیم
بدی‌ها را با خوبی پاسخ دهیم. (یوسف سهم برادران را كامل داد و درباره‌ی ظلمی كه به او كرده بودند سخن نگفت) «و جاء اخوة یوسف... اوفی الكیل»
8- قدرت وسیله انتقام نباشد
قدرت را وسیله‌ی انتقام قرار ندهیم. «اوفی الكیل و انا خیر المنزلین»
9- تـوزیع‌كالا عادلانه و به دست مسئولین عادل باشد
كم‌فروشی یا عدالت كارگزاران، (كارگران ودستیاران،) به حساب مسئول اصلی و مافوق است.«انّی اوفی الكیل»
مسئولین توزیع امكاناتِ عمومی باید عادل باشند. «اوفی الكیل»

فَإِنْ لَّمْ تَأْتُونِی بِهِ فَلاكَیْلَ لَكُمْ عِندِی وَ لَاتَقْرَبُونِ«60»
«(ولی) اگر آن برادر را نزد من نیاورید، نه پیمانه‌ای (از غلّه) نزد من خواهید داشت و نه نزدیك من شوید.»

1- از بین بردن زمینه‌های سوء استفاده
زمینه‌های سوء استفاده را از بین ببریم. (اگر رسم شود كه حاضرین سهم غائبین را بگیرند بعضی سوء استفاده می‌كنند.) «فان لم تأتونی فلا كیل لكم»
2- محبت به همراه قاطعیت و تهدید به همراه تشویق
در مدیریّت، هم محبّت لازم است و هم تهدید. اوّل مژده و محبّت؛ «أنَا خیر المنزلین» بعد تهدید و اولتیماتوم. «فان لم تاتونی»
در تهدید لازم نیست كه مدیر تصمیم صد در صد بر اجرا داشته باشد. «فلا كیل لكم» (زیرا یوسف كسی نبود كه حاضر شود برادرانش از قحطی بمیرند.)
قاطعیّت در پیاده‌كردن برنامه‌ها، شرط رهبری است.
«فلاكیل لكم عندی و لاتقربون»
3- پرهیز از تبعیض
در اجرای قانون، میان برادر وخانواده ودیگران نباید تبعیض قائل شد. «فلاكیل لكم» (هر شخصی سهم معینی داشت وباید خود دریافت می‌كرد.)

آیات 61 تا 65

قَالُواْ سَنُرَاوِدُ عَنْهُ أَبَاهُ وَإِنّا لَفَاعِلُونَ«61»
«(برادران به یوسف) گفتند: او را با اصرار و التماس از پدرش خواهیم خواست و حتماً این كار را خواهیم كرد.»
وَ قَالَ لِفِتْیَانِهِ اجْعَلُواْ بِضَاعَتَهُمْ فِی رِحَالِهِمْ لَعَلَّهُمْ یَعْرِفُونَهَآ إِذَا انقَلَبُواْ إِلَی‌ أَهْلِهِمْ لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ«62»
«و (یوسف) به غلامان خود گفت: آنچه را به عنوان قیمت پرداخته‌اند در بارهایشان بگذارید، تا چون به خانواده‌ی خود بازگردند آن را باز شناسند، به امید آنكه (بار دیگر) برگردند.»

1- اهمیت دادن به بیت‌المال
حضرت یوسف كه در آیات قبل از او با تعابیری چون؛ «صادق، محسن، مخلص» یاد شده، یقیناً بیت المال را به پدر وبرادران خود نمی‌بخشد و ممكن است كه پول غلّه را از سهم و ملك شخصی خود داده باشد.
2- دادن طرح‌های ابتكاری
مدیر و رهبر لایق باید طرحهایش ابتكاری باشد. «اجعلوا»
3- پرهیز از گلایه، كینه، انتقام
یوسف كه دیروز برده و خدمتكار بود، امروز غلام و خدمتكار دارد. «لفتیانه» اما در هنگام ملاقات برادران، نه انتقام گرفت و نه گلایه‌ای نمود و نه كینه‌ای داشت. بلكه با برگرداندن سرمایه آنان، به آنها توجه داد كه من شما را دوست می‌دارم.
4- پاسخ دادن بدی‌ها با خوبی‌ها
بدی‌ها را با خوبی جبران كنیم. «اجعلوا بضاعتهم»
5- آشکار نکردن كمك‌ها
كمك به دیگران را حتّی الامكان مخفیانه انجام دهیم. «فی رحالهم»
6- احسان
احسان و خوبی كردن بهترین وسیله جذب افراد است.
«اجعلوا بضاعتهم... یرجعون»
7- تعیین نقش مرئوسین در برنامه
مسئولین، كارگزاران خود را نسبت به برنامه‌ها و طرحها كاملاً توجیه كنند تا مدیران موفقی باشند. (یوسف به همه فهماند كه هدف این كار، بازگشت این كاروان است) «لعلّهم یرجعون»

فَلَمَّا رَجَعُواْ إِلَی‌ أَبِیهِمْ قَالُواْ یَآ أَبَانَا مُنِعَ مِنَّا الْكَیْلُ فَأَرْسِلْ مَعَنَآ أَخَانَا نَكْتَلْ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ«63»
«پس چون به سوی پدر خود باز گشتند، گفتند: ای پدر پیمانه (برای نوبت دیگر) از ما منع شد، پس برادرمان (بنیامین) را با ما بفرست تا سهمیه وپیمانه خود را بگیریم وما حتماً نگهبان او خواهیم بود.»

1- مدیریت و تسلط بر خانواده و فرزندان
یعقوب بر خانواده وفرزندان خویش، مدیریّت و تسلّط كامل داشت به نحوی كه رفت و آمدها باید زیر نظر او باشد. «یا أبانا مُنع...»
2- جلب اعتماد با استفاده از عواطف
برای گرفتن چیزی و یا جلب اعتماد كسی، از عواطف استفاده كنیم. «اخانا»
3- توجه كامل به لفاظی و جوسازی خلافكار
مجرم چون در درون نگرانی دارد، در سخنانش تأكیدهای پی‌درپی دارد. «انّا له لحافظون» (كلمه «انّا» و حرف «لام» و جمله اسمیه نشانه تأكید است)


قَالَ هَلْ ءَامَنُكُمْ عَلَیْهِ إِلَّا كَمَآ أَمِنتُكُمْ عَلَی‌ أَخِیهِ مِن قَبْلُ فَاللَّهُ خَیْرٌ حَافِظاً وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ«64»
«(یعقوب) گفت: آیا شما را بر او امین بدانم، همان طور كه شما را بر برادرش امین دانستم (و دیدید كه چه شد) پس (به جای شما به خدا اعتماد می‌كنم كه) خداوند بهترین حافظ است و او مهربان‌ترین مهربانان است.»

1- استقامت در برابر مشكلات و تلخی‌ها
یاد خاطرات تلخ گذشته، انسان را در برابر حوادث آینده بیمه می‌كند. «آمنكم علی اخیه من قبل» (یعنی من یك بار در گذشته شما را بر برادرش امین دانستم و دیدید كه چه شد.)
2- عدم اعتماد به خلافكار
اعتماد سریع به كسی كه سابقه تخلّف دارد، جایز نیست. «هل آمنكم» آیا شما را امین بدانم؟
3- توجه و توكل به رحمت الهی
با یك شكست یا تجربه‌ی تلخ، خود را كنار نكشیم. «فاللَّه خیر حافظاً» یعقوب بار دیگر فرزند دوم را با توكّل به خدا به برادران تحویل داد.
بر عوامل ظاهری و مادی هر چند فراوان باشند تكیه نكنیم، تنها بر خدا توكّل كنیم. «فاللّه خیر حافظاً»
با توجه به رحمت بی‌نظیر الهی و با توكّل به خداوند، به استقبال حوادث زندگی برویم. «فاللّه خیر حافظاً وهو ارحم الرّاحمین»
در آیه 12، حضرت یعقوب در مورد یوسف، به حافظ بودن برادرانش اعتماد كرد، به فراق یوسف و نابینایی گرفتار شد، ولی در مورد بنیامین به خدا تكیه كرد و گفت: «فاللّه خیر حافظاً» هم توانا شد، هم بینا و هم فراق و جدائی پایان یافت.

وَلَمَّا فَتَحُواْ مَتَاعَهُمْ وَجَدُواْ بِضَاعَتَهُمْ رُدَّتْ إِلَیْهِمْ قَالُواْ یَآ أَبَانَا مَا نَبْغِی هَذِهِ بِضَاعَتُنَا رُدَّتْ إِلَیْنَا وَنَمِیرُ أَهْلَنَا وَ نَحْفَظُ أَخَانَا وَنَزْدَادُ كَیْلَ بَعِیرٍ ذَ لِكَ كَیْلٌ یَسِیرٌ«65»
«و هنگامی كه بارهای خود را گشودند، دریافتند كه سرمایه‌شان به آنها بازگردانده شده، گفتند: ای پدر (دیگر) چه می‌خواهیم؟ این سرمایه‌ی ماست كه به ما باز گردانده شده و ما قوت وغذای خانواده‌ی خود را فراهم واز برادرمان حفاظت می‌كنیم و (با بردن او) یك بار شتر می‌افزاییم واین (پیمانه اضافی نزد عزیز) پیمانه‌ای ناچیز است.»

1- پرداختن به دیگران بعد از خودسازی
هنر یوسف ، نه فقط انسان بودن كه انسان‌سازی است. «وجدوا بضاعتهم رُدّت الیهم» (به برادران حسود و جفاكار خود، مخفیانه هدیه می‌دهد تا زمینه را برای مراجعت آنها فراهم سازد. قرآن می‌فرماید: «ادفع بالّتی هی احسن» بدی را با خوبی دفع كنید)
2- سهمیه‌بندی در زمان كمبود و بحران
سهمیه‌بندی مواد غذایی در شرایط كمبود، كاری پسندیده است.
«نزداد كیل بعیر»