زندگی در پرتو اخلاق

نویسنده : آیت الله ناصر مکارم شیرازی

چرا از مباحثات خود نتیجه نمى گیریم ؟

امور زیر را همه به هنگام مباحثه با دیگران کراراً دریافته ایم :
1 ـ زیاد دیده ایم که پس از ساعتها گفتگو هیچ گونه موفقیتى در پیشرفت مذاکرات بدست نیاورده ایم در حالى که به عقیده ما مطلب کاملا واضح و قابل قبول بوده ، ولى طرف از پذیرفتن آن سرباز زده است .
2 ـ بسیار دیده شده که طرف ما پس از مباحثات فراوان در عقیده خود راسختر و متعصب تر شده است !
3 ـ بسیار مى شود که پس از مباحثه طولانى احساس مى کنیم که در دل خود آن صفا و صمیمیت گذشته را نسبت به طرف نداریم و نسبت به او کینه و نفرت بى دلیلى احساس مى کنیم !
4 ـ تاریخ مباحثات و مناقشات مذهبى و مکتبهاى سیاسى نشان مى دهد که از نیروهاى فراوانى که در راه اثبات یک عقیده یا یک مکتب بکار رفته و کتابهاى زیاد با زحمات و هزینه هاى فراوان تهیه شده بسیار کم بهره گرفته شده است .
5 ـ بسیار دیده شده که مذاکرات علمى که در یک محیط صمیمانه آغاز گردیده منجر به نزاعها و گاهى گلاویز شدن افراد و یا ضرب و جرح آنها شده با اینکه ظاهراً میان « ضرب و جرح » و « بحث علمى » هیچگونه رابطه اى وجود ندارد و هرگز یکى را بوسیله دیگرى نمى توان ثابت نمود !
6 ـ بسیار دیده ایم که طرف مقابل ، پاسخى در برابر منطق نیرومند ما نداشته و ساکت شده ، اما با این حال زیر بار آن مطلب نرفته و در برابر آن خاضع نیست و یا از آن تنفر دارد !
اینها حقایقى است که غالب افراد که با مباحثات علمى ، اجتماعى ، سیاسى و غیر آن سروکار دارند کم و بیش در آزمایشها و رویدادهاى زندگى آن را درمى یابند و بسیار قابل دقت مى باشد .
چرا چنین است ؟ براى اینکه این بحثها به منظور پى جویى از حقیقت نبوده ، بلکه بخاطر غلبه و پیروزى بر حریف صورت گرفته است ، و میان این دو فرق بسیار است اگرچه در ظاهر یکى مى باشند .
هدف از تحقیق و پى جویى حقیقت ، این است که چیزى را به کسى که ندارد بدهند ، بدون اینکه چیزى از او بگیرند ، یعنى تعلیمى به او بدهند بدون اینکه شخصیت او را درهم بشکنند ; اما هدف مشاجرات و جدالهاى به ظاهر منطقى این است که افتخار و غرور و شخصیت را از طرف بگیرند و عواطف او را جریحه دار سازند ، در برابر تعلیم دادن چیزى که شاید در نظر او یا در واقع چندان مهم و جالب نباشد .
بنابراین جاى تعجب نیست اگر در برابر آن مقاومت نشان دهد و از آن متنفر باشد ، لذا روانشناسان مى گویند :
1 ـ ممکن است با مشاجره و جدال کسى را منکوب کرد ولى هرگز موافقت صمیمانه او را بدست نخواهیم آورد .
2 ـ هرگز نادانى را به قوه منطق و بصورت جدال نمى توان متقاعد نمود .
3 ـ بهترین وسیله براى پیروزى در بحث ، احتراز از بحث است ، اصولا بحثهایى که بصورت کشمکش یا هجوم و دفاع و به تعبیر عادى « جر و بحث » درمى آید کمتر ممکن است اثر قابل ملاحظه اى در جلب موافقت باطنى افراد از خود بگذارد و اینکه مى بینیم طرف مقابل مقاومت به خرج مى دهد نشانه این است که چیزى از شؤون خود را در خطر مى بیند ; و گرنه در برابر آموختن مطلبى به کسى مقاومت منفى نشان دادن معنى ندارد .
بحثهایى که طرف را تحریک مى کند و به مقاومت وامى دارد ممکن است به یکى از طرق زیر صورت گرفته باشد :
1 ـ بحثهایى که آمیخته با تحقیر طرف یا عقاید او باشد ، مثل اینکه گفته شود : نظر شما هیچ منطقى نیست ، عاقلانه نیست ، احدى با آن موافق نمى باشد ، از مثل شما این سخن دور است و یا عجیب است ! . . .
2 ـ بحثهایى که در برابر فرد ثالثى صورت گیرد که طرف از وى مقید باشد ( و مردم غالباً از یکدیگر مقید هستند ) .
3 ـ بحثى که طرز اداى آن صورت تعلیم داشته باشد در صورتى که طرف بحث ، شاگرد او محسوب نگردد و یا لااقل خودش درباره خود چنین وضعى را قبول ندارد .
4 ـ بحثى که پیروزى در آن نشانه برترى و تقدم گوینده باشد و روح « برترى طلبى » طرف مقابل را بکوبد .
5 ـ بحثى که مفهوم آن تخطئه بعضى از اعمال گذشته یا امروز طرف ، یا یکى از نزدیکان و دوستان یا افراد مورد علاقه او باشد .
6 ـ بحثى که بر اثر تلقین محیط یا پدر و مادر و مانند آن جزء زیربناى افکار او شده و براى او اصالت پیدا کرده است .
در تمام این موارد براى نفوذ در فکر و روح طرف مقابل ، هرگز نباید از شیوه هاى بحثى متداول استفاده نمود بلکه باید از راههایى استفاده شود که مطلقاً از جر و بحث به دور باشد .

عوامل مؤثر در تسخیر دلها

1 ـ تفوق طلبى در بحث یا جدال و مراء
در تعلیمات اسلام دقت زیادى روى نحوه بحث با مردم مخصوصاً با افراد جاهل و کم اطلاع شده است و از بحثهایى که جنبه « پى جویى حقیقت » در آن نیست تحت عنوان « جدال و مراء » نهى شده است ، حتى در بعضى موارد از مطلق بحث جلوگیرى شده است .
قرآن مجید مى گوید :
( وَلا تُجادِلُوا اَهْلَ الْکِتابِ اِلاّ بِالَّتِی هِیَ اَحْسَنُ )(170)
با اهل کتاب جز به روشى که از همه نیکوتر است مجادله نکنید .
و در جاى دیگر مى فرماید :
( وَجادِلْهُمْ بِالَّتِی هِىَ اَحْسَنُ )(171)
و با آنها به روشى که نیکوتر است ، استدلال و مناظره کن !
در این دو آیه بحثهایى که عنوان « شیوه نیکو » و « احسن » نداشته باشد نهى شده است و منظور از
« اَلَّتِی هِیَ اَحْسَنُ »
همان بحثهایى است که جنبه دلسوزى دارد و آمیخته با محبت و ادب و عطوفت است و هیچگونه اثر سوء یا منفى در طرف ایجاد نمى نماید .
حتى در پاره اى موارد خداوند رسماً به پیامبرش (صلى الله علیه وآله وسلم) دستور مى دهد که در برابر پرخاشگریهاى مخالفان بکلى سکوت اختیار کند و مطلقاً وارد بحث ـ بحثى که سرانجامش جدال و لجاجت است ـ نشود :
( وَاِنْ جادَلُوکَ فَقُلِ اللهُ اَعْلَمُ بِما تَعْمَلُونَ )(172)
و اگر آنان با تو به جدال برخیزند ، بگو : خدا از کارهایى که شما انجام مى دهید آگاهتر است .
در احادیثى که از طرق عامه و خاصه رسیده ، با تعبیرهاى گوناگون لطیفى که از روى یک سلسله نکات روانى پرده برمى دارد از این کار نهى شده است :
1 ـ قالَ النَّبِیُّ (صلى الله علیه وآله وسلم) : « ذَرُوا الْمِراءَ فَاِنَّهُ لا تُفْهَمُ حِکْمَتُهُ وَلا تُؤْمَنُ فِتْنَتُهُ »(173)
از مجادله بپرهیزید زیرا حکمت آن فهمیده نمى شود و از فتنه آن ایمنى نیست !
2 ـ وَقالَ (صلى الله علیه وآله وسلم) : « لایَسْتَکْمِلُ عَبْدٌ حَقِیقَةَ الاِْیمانِ حَتّى یَدَعَ الْمِراءَ وَاِنْ کانَ مُحِقّاً »(174)
هیچکس حقیقت ایمان را تکمیل نمى کند مگر اینکه ترک جدال نماید هرچند حق با او باشد .
3 ـ قالَ سُلَیْمانُ بْنُ داوُدَ لاِبْنِهِ : « یا بُنَیَّ اِیّاکَ وَالْمِراءَ فَاِنَّهُ لَیْسَتْ فِیهِ مَنْفَعَةٌ وَهُوَ یُهَیِّجُ بَیْنَ الاِْخْوانِ الْعَداوَةَ »(175)
سلیمان بن داود به پسرش گفت : پسرم ! از جدال بپرهیز زیرا سودى در آن نیست و آتش دشمنى را بین برادران برمى انگیزد .
4 ـ عَنِ النَّبِیِّ (صلى الله علیه وآله وسلم) : « ما ضَلَّ قَوْمٌ بَعْدَ هُدىً کانُوا عَلَیْهِ اِلاّ اُوتُوا الْجَدَلَ »(176)
هیچ ملتى پس از راهیابى گمراه نمى شوند مگر اینکه از راه جدل وارد شوند .
5 ـ عَنْ اَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (علیه السلام) : « یا کُمَیْلُ ! اِیّاکَ وَالْمِراءَ فَاِنَّکَ تُغْرِی بِنَفْسِکَ السُّفَهاءَ اِذا فَعَلْتَ وَتُفْسِدُ الاِْخاءَ »(177)
اى کمیل ! از مراء بپرهیز که به دست خود جاهلان را بر ضدّ خود مى شورانى و برادرى را نابود مى سازى .
در روایات بالا آثار سوء بحثهاى آمیخته به جدال و پرخاشگرى مورد بررسى دقیق قرار گرفته و از آنها استفاده مى شود که :
1 ـ جدال در بحث بیهوده است و از آن نتیجه اى عاید نمى گردد ( چون با جریحه دار نمودن عواطف طرف ، او را به مقاومت وامى دارد ) .
2 ـ جدال با ایمان کامل سازگار نیست ( زیرا جدال نشانه کبر و تفوق طلبى است و هرگز کبر با ایمان که روح آن تسلیم و خضوع در برابر حق است سازش ندارد ) .
3 ـ جدال موجب بروز فتنه و جلب عداوت و دشمنى است ( زیرا هرکس در برابر در هم شکستن شخصیتش حساس و سختگیر است ) .
4 ـ جدال موجب گمراهى است ( چون حس لجاجت و خودخواهى و تعصب را برمى انگیزد و با آن چهره حق را مى پوشاند ) .
5 ـ جدال اگر با جُهّال صورت گیرد آنها را به شکستن حریم شخصیت انسان تشویق مى کند و در برابر او جسور مى سازد ( زیرا هنگامى که حیثیت خود را در خطر ببینند حریمى را که در حال عادى در برابر دانشمندان ، محترم مى شمرند فراموش خواهند کرد ) .
براى رهایى از همه این خطرات بزرگ ، اسلام دستور مى دهد که از بحث و گفتگوهایى که جنبه پرخاشگرى و مخاصمه و جدال دارد بپرهیزند ، حتى براى اثبات حق نیز از این طریق استفاده نگردد .

معنى « جدال » و « مراء »

« جدال » در لغت به معنى مخاصمه ، و « جدل » به معنى شدت خصومت آمده است .
و اما « مراء » در اصل آنچنان که در « قاموس اللّغه » تصریح شده به معنى گرفتن شیر از پستان آمده است .
و از عبارات بعضى دیگر از لغویین چنین برمى آید که « مرى » در اصل به معنى دوشیدن شیر و سپس به تناسب آن به معنى وسیعتر یعنى مطلق استخراج اطلاق شده و از آنجا که در بحث و جدل نیز هرکس مى خواهد منظور دیگرى را استخراج نماید این کلمه ( بصورت باب مفاعله ممارات ) اطلاق مى گردد و اطلاق بر شک و تردید نیز به همین مناسبت است .
روى هم رفته از نظر لغوى فرق زیادى میان « جدال » و « مراء » نیست ولى گاهى میان این دو فرقهایى گذارده اند :
1 ـ « مراء » براى اظهار فضل و کمال است ، اما « جدال » به منظور تحقیر طرف مقابل انجام مى شود .
2 ـ « جدال » در مسائل علمى ، و « مراء » اعم از آن است .
3 ـ « جدال » به حملات ابتدایى و تعرضى در بحث گفته مى شود ، ولى « مراء » جنبه تدافعى دارد(178) .
2 ـ ترک خودخواهى
کسى که مى خواهد در روح و افکار دیگران نفوذ کند هرگز نباید اصرار داشته باشد که حقایق را بعنوان « فکرى منتسب به او » بپذیرند بلکه بعکس باید کوشید حقایق را بطور مطلق و حتى بصورت فکر طرف بازگو نمود ; دقت کنید .
زیرا مى دانیم هرکس به افکار مولود خود ـ مانند فرزندان جسمى خود ـ عشق مىورزد و دلیل عشق و علاقه در هر دو مورد یکى است ، افکار او مانند فرزندان او جزیى از وجود او محسوب مى شوند و عشق به آنها شعاعى از عشق به ذات است که ریشه دارترین غرایز انسان را تشکیل مى دهد ; و بعکس ، افکار دیگران ، همچون فرزندان دیگران ، نسبت به انسان بیگانه اند و طبعاً نمى توانند علاقه او را به خود جلب کنند ـ سهل است ـ گاهى حس رقابت او را نیز برمى انگیزند .
بنابراین پذیرفتن واقعیتهایى که راه وصول به آنها از مسیر فکر خود انسان باشد براى او بسیار آسانتر و گواراتر است زیرا « عقل » و « عاطفه » در این موارد در یک جهت واقع مى شوند و بعکس در صورتى که به شکل یک موجود بیگانه وارد محیط جان او گردند چه بسا تضاد و کشمکشى میان « عقل » و « عاطفه » او روى دهد ، کشمکشى که نتیجه آن در بیشتر اشخاص پیروزى عاطفه است ، عقل مى خواهد آن فکر را بخاطر صحیح بودنش بپذیرد ، اما عاطفه آن را بیگانه و متعلق به دیگرى مى داند و از پذیرفتن آن مى خواهد خوددارى کند .
ذکر این نکته نیز ضرورت دارد ، اگر منظور ما راستى پى جویى حقیقت باشد ، نه پیروزى شخصى در بحث ، چه مانعى دارد طرف چنین تصور کند که اصل فکر یا تکمیل آن از خود اوست ؟! اگر منظور ما قبول اصل « فکر » است ، چرا باید اصرار داشته باشیم حتماً بعنوان « فکر ما » مورد قبول واقع گردد ؟!
آزمایشهاى فراوانى که روى افراد صورت گرفته بخوبى نشان مى دهد که استفاده از این روش غالباً براى نفوذ در افکار دیگران پیروزى درخشانى به همراه داشته است . براى تحقق بخشیدن به این هدف باید اصول زیر را بکار بست :
1 ـ باید سعى نمود قسمتى از مطلب گفته شود و بقیه را خود طرف با راهنمایى گوینده دریابد ، یعنى در حقیقت باید نقش گوینده نقش رهبرى فکرى و به ثمر رسانیدن استعدادهاى درونى طرف مقابل باشد ، نه نقش ایجاد مستقل .
2 ـ باید سعى نمود با ذکر استفهامها و سؤالها مطالب بصورت بحثهاى مورد مطالعه طرح گردد و پاسخ نهایى که در حکم تصمیم نهایى روى مسأله است با طرف مقابل باشد .
3 ـ باید از استناد مطالب به خود ـ مخصوصاً با عباراتى شبیه « پیش از من کسى این نظر را اظهار نکرده » و امثال آن ـ شدیداً احتراز جست .
4 ـ باید اگر تصریحات یا اشاراتى در سخنان طرف راجع به مطلب مورد نظر بود آن را صریحاً یادآور شد و به آن استناد جست ، حتى اگر در سخنان خود او نبوده باشد ولى در سخنان کسى که مورد علاقه و احترام اوست مانند پدر ، استاد ، بزرگ فامیل و دوست صمیمى او ، بوده است آن را یادآورى نمود .
قرآن مجید که سمبل عالى یک گفتار مؤثر و نافذ است و نفوذ آن در افکار مردم آنچنان خارق العاده بود که « سِحر » ش خواندند ، غالباً از همین روش استفاده مى کند و در استدلالات خود در برابر مخالفان و مشتبهان همین طریقه را بکار مى بندد و با جمله هایى از قبیل :
( ءَاِلهٌ مَعَ اللهِ )(179)
آیا معبودى با خداست ؟
( مَنْ اِلهٌ غَیْرُ اللهِ )(180)
کدام معبود غیر از خداست ؟
( هَلْ مِنْ خالِق غَیْرُ اللهِ )(181)
آیا آفریننده اى جز خدا هست ؟
و همچنین جمله هایى از این قبیل :
( اَفَلَمْ یَسِیرُوا فِی الاَْرْضِ فَتَکُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ یَعْقِلُونَ بِها )(182)
آیا آنان در زمین سیر نکردند تا دلهایى داشته باشند که با آن درک کنند .
مسائل مختلف را طرح مى کند و قضاوت نهایى را به عهده شنوندگان مى گذارد و از وجدان خود آنها در طرح و حل مسائل استمداد مى جوید .
3 ـ برانگیختن عواطف مثبت
همانطور که در بحث سابق نیز اشاره شد باید همواره کوشید که در طرح مسائل زمینه هایى پیش نیاید که عقل و عواطف در دو جناح متضاد قرار گیرند بلکه بعکس باید کوشید که حتّى عواطف در طرح مسائل بى تفاوت نماند بلکه در همان سمت قرار گیرد که عقل قرار گرفته است ، تا قدرت کشش عقل را ـ همانند قدرت جاذبه ماه در جزر و مد که گاهى بخاطر همسو بودن با نیروى جاذبه خورشید افزون مى گردد ـ بیشتر کند و براى نیل به این مقصود باید از طرق زیر براى برانگیختن عواطف استمداد جست .
1 ـ نام هرکس مطبوع ترین کلمه و موزون ترین نغمه ها براى اوست ، باید از ذکر نام او با احترام براى برانگیختن عواطفش استمداد جست و در میان نامها آنچه بیشتر مورد علاقه و موجب احترام اوست باید انتخاب کرد . در روایات نیز داریم که انسان را در پیش روى او باید با « کنیه » نام برد(183) ( کنیه ، احترام آمیزترین اسامى در نزد عرب است ) .
در حالات پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) نیز نقل شده که او هرکس را به بهترین نام صدا مى کرد و حتى براى کسانى که کنیه اى نداشتند خود او کنیه مناسبى انتخاب مى فرمود .
2 ـ باید به افراد مجال داد نخست سخنان خود را بگویند و با کمال دقت به سخنان آنها باید گوش داد . این عمل پیش از هر چیز نشان مى دهد که شخص به راستى پى جوى حقیقت است ، بعلاوه دلسوز نیز هست و براى افکار طرف مقابل احترام و شخصیت قائل مى باشد ; و هریک از این امور سهم مؤثرى در برانگیختن مثبت عواطف او دارد .
و از همه اینها گذشته هرکس بطور طبیعى تمام نیروى خود را قبل از هر چیز متمرکز در بیان عقیده و استدلالات خود مى نماید و تمام فکرش این است که آنچه را در مغز خود دارد آشکار سازد و مسلّم است که در چنین موقعى هیچگونه آمادگى براى پذیرش حرف دیگران ندارد ، بنابراین بیان مطالب و ذکر استدلالات ما پیش از آنکه او تخلیه کامل گردد ، درست به این مى نماید که در زمین پر از خار و خاشاک بخواهیم بذرافشانى کنیم .
و از همه گذشته بسیار مى شود که افراد عقده هایى دارند که با ذکر مطالبشان گشوده مى شود و بصورت یک فرد عادى آماده شنیدن حرف حق درمى آیند . در حالات پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) و ائمه هدى (علیهم السلام) نیز مى خوانیم که آنها کاملا مجال سخن به طرف مى دادند .
3 ـ ابراز اشتیاق به آنچه مورد علاقه اوست و سخن گفتن از آنها در تحریک عواطف افراد سهم بسزایى دارد . در حالات پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم)مى خوانیم گاهى که با بعضى از یاران تنها مى شدند از مسائل خانوادگى و همسر و فرزندان و آنچه مورد علاقه آنها بود سؤال مى کردند .
4 ـ موارد قابل تحسین یا قابل قبول گفتار طرف را باید یادآور شد و از آن با اهمیت مناسب خود یاد نمود تا روح وى آماده پذیرفتن نقاط ضعف و اشتباه گردد .
5 ـ دلسوزى عملى ، به معنى واقعى ، یکى از مهمترین عوامل برانگیختن عواطف دیگران و آماده ساختن زمینه فکرى آنان براى پذیرش مسائل اصولى است . آنها اگر دلسوزى عملى از گوینده اى ببینند ممکن است سخنان او را حتى اگر استدلالات آن کاملا مورد قبول آنان نباشد بپذیرند و فکر و فهم خود را تخطئه کنند و به خود بقبولانند که نظرات او صائب و هرگونه پیشنهاد او به نفع آنان مى باشد .
اگر سخنان پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) با آن استقبال عجیب مواجه مى شد یک دلیل آن این بود که هرکس او را دلسوز واقعى خود تشخیص مى داد تا آنجا که عدم گرایش بعضى از مردم به راه حق بصورت عقده مهلکى در وجود پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم) خودنمایى مى کرد :
( فَلَعَلَّکَ باخِعٌ نَفْسَکَ عَلى آثارِهِمْ اِنْ لَمْ یُؤْمِنُوا بِهذَا الْحَدِیثِ اَسَفًا )(184)
گویى مى خواهى بخاطر اعمال آنان خود را از غم و اندوه هلاک کنى اگر به این گفتار ایمان نیاورند .
و در سیره آن حضرت مى خوانیم :
« وَلا یَأْتِیهِ اَحَدٌ حُرٌّ اَوْ عَبْدٌ اَوْ اَمَةٌ اِلاّ قامَ مَعَهُ فِی حاجَتِهِ »(185)
هرکس نزد او مى آمد ، چه آزاد و چه برده و کنیز ، همراه او برمى خاست و براى انجام کارش به او کمک مى نمود .
6 ـ طرز یادآورى اشتباهات باید آنچنان باشد که اگر عواطف طرف را به نفع گوینده برانگیخته نکند ، لا اقل جریحه دار هم ننماید ، به همین دلیل باید تا آنجا که ممکن است اشتباهات را از طریق غیرمستقیم تذکر داد .
داستان معروف تعلیم وضو دادن امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) به پیرمردى که وضو درست نمى گرفت یکى از لطیفترین و روشنترین نمونه هاى « روش غیرمستقیم » است .
عباراتى از قبیل « آیا فکر نمى کنید اگر چنین باشد بهتر است ؟ » « آیا بهتر این نیست که چنین کنیم ؟ » و « من گاهى کار خود را به این صورت انجام مى دهم » و مانند اینها همه عباراتى است که مى تواند اشتباهات را بطور غیر مستقیم یادآور شود و نتیجه عالى از آن عاید گردد .
7 ـ هرگز نباید حس لجاجت کسى را بى جهت برانگیخت و اگر درباره موضوعى که مورد اصلى بحث نیست اصرار دارد یا از چنین موضوعى انتقاد مى کند ، بجاى مخالفت باید با او در انتقاد یا تعریف و دفاع از آن بطور صحیح هماهنگى شود ، این عمل او را کامل خلع سلاح کرده و دعوت به تفکر بیشتر مى کند .
مثلا اگر ما مى خواهیم کسى را بسوى اسلام دعوت کنیم و ببینیم او درباره مسلمانان و وضع آنها تفکر منفى دارد و روى آن سخت ایستاده است نباید از وضع مسلمین زیاد دفاع کنیم بلکه خود ما نیز با او هماهنگ شده پاره اى از انتقادات اصولى را ذکر کنیم ( البته بدون زیاده روى و افراط ) و سپس مطلب اصلى خود را گرفته دنبال نماییم ، مسلماً زودتر به نتیجه خواهیم رسید .
4 ـ ایمان به گفتار خود
جمله معروف « سخنى که از دل برخیزد بر دل نشیند » در حقیقت بیان یک واقعیت دقیق و لطیف روانى است که در طریق نفوذ در دیگران مى توان بعنوان یک اصل اساسى از آن بهره بردارى نمود .
زیرا مى دانیم زبان و گفتار ترجمان فکر و عقیده است ، این را هم مى دانیم که ارزیابى گفتارها بوسیله مقیاس ایمان گوینده به آن تعیین مى گردد ، چه اینکه ایمان عمیق یک فرد متفکر ، به یک مسأله ، حاکى از ریشه دار بودن آن مسأله و مطالعه وى و قدرت استدلالاتى که به آن منتهى شده مى باشد .
بنابراین جاى تعجب نیست که میزان ایمان شنونده نسبت به یک سخن با میزان ایمان گوینده ارتباط نزدیک داشته باشد . ممکن است کسى مطلبى بگوید ظاهراً بسیار عالى و خوب ولى از لحن او پیدا باشد که خودش به آن چندان ایمان ندارد ، مطمئناً این وضع ، چنین فکرى را در شنونده بوجود مى آورد که باید در این مطلب به ظاهر عالى خللى وجود داشته باشد ولى بعکس اگر مطلبى که ظاهر آن چندان قابل قبول نباشد از کسى که اهل فکر است صادر شود و قراین چنان نشان دهد که او ایمان قاطع و راسخى نسبت به این سخن دارد این وضع حس کنجکاوى و دقت افراد را نسبت به آن برمى انگیزد و آنها را نسبت به سخن مزبور خوشبین مى سازد .
این موضوع نیز قابل دقت است که ایمان نداشتن به یک مطلب چیزى نیست که انسان بتواند با گفتارهاى تصنعى آن را بکلى بپوشاند بخصوص اینکه سخن ـ بر خلاف بسیارى از اعمال ـ مملو از ریزه کاریهایى است که روح احساسات و فکر گوینده خواه ناخواه از خلال آن تجلى خواهد کرد .
و اگر مى بینیم عمل شخص به گفته خود یکى از عوامل مهم تأثیر سخن شمرده شده آن هم بخاطر خاصیت درون نمایى عمل است زیرا سخن ممکن است نشانه عقیده نباشد اما عمل شخص غالباً نشانه عقیده و اعتقاد اوست .
5 ـ اثر تقواى گوینده
اینکه مى گویند :
« لا تَنْظُرْ اِلى مَنْ قالَ ، بَلِ انْظُرْ اِلى ما قالَ »
به گوینده نگاه نکنید ، به سخن نگاه کنید .
مطلبى است که اجراى کامل آن در قدرت هیچکس نیست زیرا بالاخره هرکس سخن را مولود وجود گوینده مى داند ، سخن از نظر ابزار مادى همان تغییر شکل در انرژیهاى وجودى انسان است انرژى شیمیایى در سلولها به انرژى مکانیکى تبدیل مى شود و انرژى مکانیکى به انرژى صوتى .
و از نظر محتویات و مصالح معنوى مولود افکار ، تربیت ، محیط ، معلومات و صفات و حالات معنوى مى باشد .
بنابراین هر سخن همیشه رنگ گوینده را دارد و صفات گوینده اعم از روحانیت و معنویت ، یا صفات زشت و بد او را همراه مى آورد و به همین دلیل سخنى که از یک فرد با تقوا صادر مى گردد تمام دریچه هاى روح انسانى در برابر آن گشوده مى شود و تمام وجود انسان از آن استقبال مى کند .
و بعکس سخنى که از فرد ناپاک و فاسدى سر مى زند با عکس العمل منفى ناخودآگاهانه از طرف شنونده مواجه مى گردد و دریچه هاى روح بر روى آن بسته مى شود .