فهرست کتاب


زندگی در پرتو اخلاق

آیت الله ناصر مکارم شیرازی

سرچشمه دروغ

همانطور که در سابق هم اشاره شد دروغ معمولا از یکى از نقاط ضعف روحى سرچشمه مى گیرد :
گاهى انسان بخاطر ترس از فقر ، پراکنده شدن مردم از دور او و از دست دادن موقعیت و مقام ، دروغ مى گوید .
زمانى بخاطر علاقه شدید به مال و جاه و مقام و شهوات دیگرى زبان به دروغ مى گشاید و از این وسیله نامشروع براى تأمین مقصود خود کمک مى گیرد .
گاهى تعصبهاى شدید وحب و بغضهاى افراطى سبب مى شود که انسان به نفع کسى که مورد علاقه اوست یا به زیان کسى که مورد نفرت و کینه او مى باشد بر خلاف واقع سخن بگوید .
زمانى براى آنکه خود را بیش از آنچه هست بنمایاند و اظهار علم و اطلاع کند در مسائل مختلف علمى و تاریخى و امثال آن دروغ مى گوید .
ولى در حقیقت تمام این صفات رذیله که ریشه صفت دروغ را تشکیل مى دهند از کمبود شخصیت و ناتوانى روح و ضعف ایمان ناشى مى گردد .
کسانى که به شخصیت خود مؤمن نیستند و داراى روحى ناتوان و زبون مى باشند براى نیل به مقاصد خود و فرار از ضررها به دروغ و تزویر و تقلب و خیانت متوسل مى گردند ، بعکس افراد توانا و با شخصیت تکیه بر شخصیت و توانایى خویش مى کنند و پیروزى خود را در آنها مى جویند .
همچنین کسانى که ایمان کامل به قدرت لایزال الهى دارند و سرچشمه تمام برکات و پیروزیها و موفقیتها را در گرو اراده نافذ او مى دانند ، قدرت او را مافوق همه قدرتها و حمایت او را بالاترین حمایتها شناخته اند ، دلیلى ندارد که براى نیل به منفعت یا دفع ضررى متوسل به خلاف واقع گردند و دروغ پردازى کنند .
و گاهى نیز بخاطر عدم توجه به مضارّ دروغ و اهمیت راستگویى ، یا آلودگى محیط خانوادگى ، یا محیط اجتماع و معاشرین ، این رذیله خطرناک در انسان ریشه مى دواند .
یکى دیگر از عوامل مهم دروغگویى احساس کمبود شخصیت و عقده حقارت است . کسانى که گرفتار چنین عقده اى هستند سعى مى کنند با انواع دروغها و لاف و گزافها حقارتى که در خود احساس مى نمایند جبران کنند .

راه درمان دروغ

با توجه به عواملى که در ایجاد این صفت و ریشه دار ساختن آن مؤثر است راه درمان آن نسبتاً روشن خواهد بود و بطور کلى براى درمان این انحراف اخلاقى باید از طرق زیر اقدام نمود :
1 ـ قبل از هر چیز باید مبتلایان را به عواقب دردناک و آثار سوء معنوى و مادى ، فردى و اجتماعى این رذیله زشت متوجه ساخت و با تدبیر و تفکر در آیات قرآن مجید و سخنان پیشوایان بزرگ دین و تجزیه و تحلیلهایى که قبلاً بیان شد و گفتار بزرگان ، درست سنجید که منافع فرضى دروغ هرگز نمى تواند با آن همه مفاسد برابرى نماید .
همچنین باید مبتلایان را متوجه ساخت که اگر دروغ در پاره اى از موارد نفع شخصى هم داشته باشد نفعش آنى و بسیار زودگذر است ، زیرا هیچ سرمایه اى براى یک انسان در اجتماع ـ در هر شرایط و هر مقامى باشد ـ بالاتر از سرمایه اعتماد و اطمینان مردم نسبت به وى نیست که بزرگترین دشمن آن همین دروغ است .
نکته قابل توجه اینکه بعضى تصور مى کنند ممکن است انسان دروغهایى بگوید بدون اینکه هرگز فاش گردد و موجب سلب اطمینان شود .
ولى این موضوع اشتباه بزرگى است زیرا تجربه نشان داده که در غالب موارد خلافگویى شخص فاش مى گردد و نکته آن این است که هر حادثه اى در خارج رخ مى دهد پیوندهاى گوناگونى با زمان و مکان و اشخاص و حوادث دیگر دارد شخصى که مى خواهد حادثه اى را ـ که وجود خارجى ندارد ـ با گفتار خود خلق کند ، تنها یک حادثه مجرد از تمام پیوندها مى آفریند و اگر خیلى زیرک و با هوش باشد ممکن است چند دروغ دیگر هم قبلا در اطراف آن فکر کند و پیوند حادثه دروغى اصلى را با این حوادث برقرار سازد .
ولى او هرگز نمى تواند همه پیوندهاى ممکن را با تمام حوادث دیگر پیش بینى کند و رابطه آنها را در نظر بگیرد و لذا غالباً پس از چند سؤال مختلف از توجیه گفته ها عاجز مى ماند .
بعنوان مثال به قضاوت جالب امیر مؤمنان على (علیه السلام) در مورد جوانى که پدرش با اموال فراوان همراه عده اى به سفر رفته بود و هنگام بازگشت ، همراهان او مدعى فوت او بودند . توجه کنید : متهمین که در حقیقت قاتلان پدر آن جوان بودند در برابر سؤالهاى متعددى که حضرت درباره جزئیات بیمارى و فوت و کفن و دفن آن مرد فرمود ، خیلى زود رسوا شدند زیرا آنها فقط با هم تبانى کرده بودند که متفقاً بگویند او بیمار شده و مرده است ، اما در کجا و کدام ساعت روز و چه کسى او را غسل داده و کفن کرده و نماز بر او خوانده و دهها مانند آن ، تبانى نکرده بودند و در حقیقت در همه اینها نمى توانستند تبانى کنند .
به همین دلیل زیرک ترین فرد دروغگو در برابر یک بازرسى ساده ممکن است دروغش فاش گردد .
بخصوص اینکه پیوندهاى قلابى و ساختگى که انسان براى دروغهاى خود مى سازد ـ چون واقعیت ندارند ـ درست بخاطر او نمى مانند و لذا اگر در فواصل مختلفى از شخصى دروغگو سؤال شود گرفتار تناقض و پریشان گویى خواهد شد و این تناقض گویى یکى دیگر از عوامل فاش شدن دروغ آنهاست و اینکه مى گویند : « دروغگو حافظه ندارد » یک نکته اش همین است یعنى در واقع هر قدر هم حافظه قوى داشته باشد موضوع ، موضوعى نیست که بتوان آن را به حافظه سپرد !
2 ـ ایجاد شخصیت : یکى دیگر از مؤثرترین طرق درمان دروغ ، پرورش شخصیت در افراد است زیرا همانطور که دانستیم یکى از عوامل مهم روانى دروغ ، احساس حقارت و کمبود شخصیت است ، و در حقیقت دروغ گفتن یک نوع عکس العمل براى جبران این موضوع است .
اگر مبتلایان به دروغ احساس کنند صاحب نیروها و استعدادهایى در درون خود هستند که با پرورش آنها مى توانند ارزش و شخصیت خود را بالا ببرند ، نیازى به توسل جستن به دروغ براى ایجاد شخصیت قلابى در خود نمى بینند .
بعلاوه باید به اینگونه افراد فهماند که ارزش اجتماعى یک انسان راستگو که با این فضیلت اخلاقى توانسته است جلب « اطمینان عمومى » را بکند مافوق تمام ارزشهاست و سرمایه معنوى بزرگى از « وجاهت اجتماعى » که آنها در اختیار دارند بالاترین سرمایه ها مى باشد که هیچ سرمایه مادى نمى تواند با آن برابرى کند ، و با این سرمایه مى توانند همه گونه امکانات مادى نیز براى خود فراهم سازند .
چنین کسى نه تنها در نظر مردم شخصیت دارد بلکه در پیشگاه خداوند مقامى در ردیف شهدا و پیامبران دارد ، زیرا در قرآن مجید مقام راستگویان در ردیف مقام پیمبران و شهداى راه حق ذکر شده آنجا که مى فرماید :
( وَمَنْ یُطِعِ اللهَ وَالرَّسُولَ فَاُولئِکَ مَعَ الَّذِینَ اَنْعَمَ اللهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَداءِ وَالصّالِحِینَ وَحَسُنَ اُولئِکَ رَفِیقاً )(59)
و کسى که خدا و پیامبر را اطاعت کند ، ( در روز رستاخیز ) همنشین کسانى خواهد بود که خدا نعمت خود را بر آنان تمام کرده ، از پیامبران و صدّیقان و شهدا و صالحان و آنها رفیقهاى خوبى هستند .
دانشمند معروف « راغب » در کتاب « مفردات » خود چند معنى براى « صدّیق » نقل کرده است که همه گواه این حقیقت است :
الف ـ کسى که زیاد راست مى گوید .
ب ـ کسى که هرگز دروغ نمى گوید .
ج ـ کسى که در سخن و عقیده راستگوست و عملش گواه صدق اوست .
3 ـ کوشش براى تقویت پایه هاى ایمان به خدا در دل مبتلایان و توجه دادن آنها به این حقیقت که قدرت خدا مافوق تمام قدرتهاست و قادر بر حل تمام مشکلاتى است که افراد ضعیف الایمان بخاطر آن به دروغ پناه مى برند .
« راستگویان » تکیه گاهشان در برابر حوادث گوناگون ، خداست ; و افراد دروغگو در این موارد تنها هستند .
4 ـ باید انگیزه هاى دروغ و ریشه هاى این انحراف اخلاقى از قبیل طمع ، ترس ، خودخواهى ، حب و بغضهاى افراطى و امثال آن را در افراد خشکانید تا این رذیله خطرناک زمینه مساعد براى نشو و نماى خود در وجود انسان پیدا نکند .
5 ـ باید محیطهاى تربیتى و معاشرتى مبتلایان را از وجود افراد دروغگو پاک کرد تا تدریجاً طبق اصل « محاکات » و تأثیرپذیرى ، محیط وجود آنها از این رذیله پاک گردد .
این موضوع بقدرى مهم است که در دستورهاى تربیتى اسلام از على (علیه السلام) نقل شده که فرمود :
« لا یَصْلُحُ الْکَذِبُ جِدٌّ وَلا هَزْلٌ وَلا اَنْ یَعِدَ اَحَدُکُمْ صَبِیَّهُ ثُمَّ لا یَفِی لَهُ »(60)
شایسته نیست دروغ گفتن ـ خواه شوخى یا جدّى ـ و نیز شایسته نیست یکى از شما به فرزندش وعده اى بدهد سپس وفا نکند .
بدیهى است اگر پدر و مادر عادت به راستگویى ( حتى در وعده هاى کوچکى که به فرزند خود مى دهند ) داشته باشند هرگز فرزند آنها دروغگو نخواهد شد .

دروغ در موارد استثنایى

بزرگان فقها و علماى اخلاق به پیروى از احادیثى که در این زمینه وارد شده مواردى را بعنوان استثناء از حکم دروغ ذکر کرده که بعضى آن را در دو موضوع خلاصه نموده اند : « اضطرار » و « اصلاح ذات البین » .
در حدیثى از پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) نقل شده :
« اِحْلِفْ بِاللهِ کاذِباً وَنَجِّ اَخاکَ مِنَ الْقَتْلِ »(61)
سوگند دروغ بخور و برادر بى گناهت را از مرگ نجات بده !
ولى دو نکته است که در اینجا باید به آن توجه داشت :
نخست اینکه تمام موارد استثناء در حقیقت به یک موضوع بازمى گردد و آن اینکه دروغ فقط بخاطر مصالح مهمترى که مفاسد آن را تحت الشعاع خود قرار دهد مجاز مى شود ، و البته این موضوع منحصر به مسأله « صدق » و « کذب » نیست ، بلکه سایر محرمات مانند « اکل میته » ، « خوردن غذاى ناپاک » ، « ایذاء یتیم » و مانند آنها نیز براى حفظ جان یا تأدیب و امثال آن مجاز مى گردد . بنابراین مواردى که در احادیث بیان شده از قبیل ذکر مثال است ، مثلا چون فایده اصلاح میان مردم و به هم پیوستن دلهاى پراکنده و شستن غبار کینه و عداوت از دلها از دروغى که به کسى زیان نمى رساند مهمتر است مجاز معرفى شده ، همچنین در موارد اضطرار براى حفظ جان و ناموس خود یادیگران و یا در طرح و اجراى نقشه هاى جنگى ممکن است دروغى سبب تسریع در خاتمه جنگ و جلوگیرى از ریختن خونهایى گردد و یا دشمن بیدادگر و فاسد مفسدى از این راه کوبیده شود و نیز گاه مى شود که در میان دو همسر گفتگو بر سر موضوعاتى رخ مى دهد که اگر ادامه یابد گاهى به جدایى یا مفاسد دیگر منتهى مى گردد ، اما با یک سخن دروغ ممکن است مشکل آنها حل شود ; در تمام این موارد دروغ براى حفظ مصالح مهمتر مجاز خواهد بود و اگر درست دقت کنیم در این موارد مفاسد و زیانهاى دروغ که سابقاً اشاره شد بطور بسیار خفیفترى وجود دارد و با فایده آن برابرى ندارد .
نکته دیگرى که باید به آن توجه داشت این است که تجویز کذب در این موارد درست مانند تجویز خوردن مردار و « اکل میته » است که به مقدار ضرورت باید قناعت نمود ، نه اینکه این استثنائات باعث جرأت بر این « گناه کبیره » گردد و به بهانه استفاده از مجوزات دروغ براى هر موضوع جزیى دروغ گفت .
در واقع همیشه لغزشهاى اخلاقى در حول و حوش موارد استثناء و تبصره هاست ، اینها همان مشتبهاتى است که « منطقه خطر » و هم مرز با « منطقه ممنوعه » مى باشد و در اخبار به عنوان « حِمى الله » و « حول الحمى » از آن تعبیر شده :
« مَحارِمُ اللهِ حِمَى اللهِ فَمَنْ یَرْتَعْ حَوْلَ الْحِمى یُوشَکُ اَنْ یَقَعَ فِیها »(62)
محرمات ، مناطق ممنوعه الهى است ، کسى که حیوان خود را نزدیک مرزهاى ممنوع ببرد ، بیم آن مى رود که در آنها بیفتد !
« غزالى » در پایان فصلى که براى موارد ترخیص دروغ در « احیاء العلوم » عنوان کرده مى نویسد : عده اى تصور کرده اند جعل احادیث در فضائل اعمال و تشدد در معاصى نیز جایز است .
سپس اضافه مى کند : این یک هوس و خیال باطل بیش نیست ، چه اینکه مصالح این کار هرگز برابر با مفاسد دروغ نمى باشد ، بعلاوه هیچگونه ضرورتى براى این کار وجود ندارد ، چه اینکه بقدر کافى آیات و احادیث صحیح در این باره وارد شده . از همه گذشته فتح این باب موجب به هم ریختن و تشویش شریعت مى گردد(63) .
ولى بعقیده ما این کارهاى احمقانه افراد بى مایه و نادان و بى اطلاعى بوده که خود را از خدا و پیغمبر دلسوزتر براى اسلام مى دانستند ، این کار شرّ محض و سر تا پا زیان و فساد است . خطر این کار و این گونه دوستان نادان از خطر دشمنان خطرناک براى اسلام کمتر نیست .