زندگی در پرتو اخلاق

نویسنده : آیت الله ناصر مکارم شیرازی

اشتباه بزرگ

نکته دیگرى که در اینجا ذکر آن ضرورت دارد این است که کسانى که براى تهذیب اخلاق و تربیت نفوس از اجتماع کناره گیرى کرده و به انزوا مى گرایند و تصور مى کنند از این راه بهتر مى توانند به این هدف بزرگ نایل شوند سخت در اشتباهند ، زیرا آنها در واقع موضوع اخلاق اجتماعى را از بین مى برند و این عمل گرچه آنها را از مفاسدى برکنار مى دارد ، ولى این در واقع فضیلت محسوب نمى شود ، بلکه به این مى ماند که کسى براى ترک فحشا و شهوترانى خود ، آلت جنسى خود را قطع کند ، درست است که چنین فردى آلوده بى عفتى نمى شود ولى این فضیلتى براى او نخواهد بود .
از این گذشته تجربه نشان داده که انزوا و گوشه گیرى از اجتماع یک رشته مفاسد اخلاقى را مانند کج خلقى ، بدبینى به مردم ، عجب و غرور ، سوء ظن به تقدیر خداوند در انسان ایجاد مى کند که در بحثى جداگانه مشروحاً عنوان خواهد شد .
لذا اسلام مسلمانان را به زندگى اجتماعى و حتى « سواد اعظم » ( شهرهاى بزرگ ) تشویق کرده و رعایت اصول اخلاقى را در دل اجتماع به انسان توصیه مى کند .

راه درمان انحرافات اخلاقى

تا اینجا کلیاتى درباره هدف علم اخلاق و اهمیت آن و پیوند آن با زندگى فردى و اجتماعى به دست داده شد و اکنون موقع آن رسیده که به بررسى جزئیات « ملکات اخلاقى » و راه درمان « رذائل اخلاقى » بپردازیم ; اما در اینجا ذکر دو نکته کمال لزوم را دارد :
نکته اول :
همیشه با کسانى که گرفتار انحرافات اخلاقى هستند ، معامله یک بیمار باید کرد ، زیرا انحرافات اخلاقى همانطور که اشاره شد در حقیقت یک نوع بیمارى روحى است که گاهى منشأ بیماریهاى جسمى هم مى شود و یا بعکس گاهى از بیماریهاى جسمى سرچشمه مى گیرد . بنابراین باید همان اصولى را که در درمان بیماریهاى جسمى رعایت مى کنیم در این قسمت نیز رعایت نماییم .
نکته دوم :
در درمان بیماریها ، همیشه سه اصل را در نظر مى گیریم :
1 ـ تشخیص نوع بیمارى .
2 ـ تشخیص عوامل پیدایش بیمارى .
3 ـ راه درمان بیمارى .
براى تشخیص نوع بیمارى غالباً از علایم و آثار آن استفاده مى شود ، البته این موضوع در بیماریهاى جسمى نسبتاً کار آسانى است ـ مخصوصاً با وسایل و امکانات فعلى ـ ولى در مسائل اخلاقى موضوع فوق العاده پیچیده اى است ، زیرا بسیار مى شود که انحرافات اخلاقى تظاهرات و علایم مشابهى دارند ، یا تظاهراتى که معلول آمیختن چند نوع از بیماریهاى اخلاقى است دیده مى شود که تشخیص آن مشکل مى گردد ، و لذا عالم اخلاق و طبیب روح براى درمان خود یا دیگران باید این علم را با حوصله و دقت بررسى کند .
و براى تشخیص عوامل پیدایش بیمارى باید معمولا سابقه زندگى شخص منحرف ـ مخصوصاً سوابق دوران کودکى که زیربناى شخصیت انسان را تشکیل مى دهد ـ و همچنین محیط خانوادگى و اجتماعى و شغل و کار و منطقه جغرافیایى او را کاملا بررسى کرده و عواملى که باعث بروز این بیمارى اخلاقى شده است بدست آورد ، حتى عامل وراثت را نیز نباید از نظر دور داشت ، زیرا اخلاق بد ( مانند بیماریهاى جسمى ) گاهى جنبه موروثى دارد .
و براى درمان مفاسد اخلاقى باید توجه داشت که اگر آنها به صورت مزمن درآمده و مدتها از عمر آنها گذشته باشد ، باید با صبر و حوصله و دقت و مراقبت به درمان آن پرداخت و از طول مدت هرگز نباید خسته شد ، ولى اگر یک حالت سطحى و عارضى باشد در مدت کوتاهترى درمان پذیر خواهد بود .
به همین دلیل اصلاح مفاسد اخلاقى جوانان و کودکان به مراتب آسانتر از اصلاح بزرگسالان است ، زیرا دسته اول هم زود آلوده مى شوند و هم زود درمان مى پذیرند .
امام صادق (علیه السلام) فرمود :
« عَلَیْکَ بِالاَْحْداثِ فَاِنَّهُمْ اَسْرَعُ اِلى کُلِّ خَیْر »(9)
به جوانان توجه کن که براى پذیرش سریع هر نیکى آماده اند .

بهداشت اخلاق

نکته دیگرى که ذکر آن در اینجا ضرورت دارد این است که طب امروز در حقیقت به دو بخش تقسیم مى گردد : « طب درمانى » و « طب بهداشت » . منظور از طب درمانى روشن است ; اما منظور از طب بهداشت ، پیشگیرى از بوجود آمدن بیماریها و از بین بردن عوامل آن است و از آنجا که جلوگیرى از پیدایش بیمارى به مراتب آسانتر از درمان آن است ، بهداشت اهمیت فوق العاده اى در حیات افراد و سرنوشت اجتماعات دارد و لذا بودجه هاى سنگینى صرف آن مى شود .
در مسایل اخلاقى و بیماریهاى روحى عیناً همین دو بخش موجود است ، بنابراین باید کارى کرد که حتى الامکان انحرافات اخلاقى پیش نیاید و با اتخاذ تدابیر لازم در بهداشت اخلاق خود و دیگران کوشید و براى انجام این هدف باید امور زیر رعایت شود :
1 ـ ترک معاشرتهاى مسموم و مشکوک
بسیارى از انحرافات اخلاقى بطور مسلم از طریق معاشرت بوجود مى آید و عیناً مانند بیماریهاى مسرى و واگیردار مخصوصاً در مواردى که بر اثر کمى سن یا کمى معلومات یا سستى ایمان و مانند آن زمینه روحى براى پذیرش اخلاق دیگران آماده باشد ، در این موارد معاشرت با افراد فاسد سمّ مهلک و کشنده اى است .
بسیار دیده شده که سرنوشت انسان بر اثر معاشرت بکلى عوض مى شود و مسیر زندگى تغییر مى کند .
تأثیرات معاشرت در ساختن شخصیت انسان بقدرى زیاد است که گفته اند : براى شناسایى هرکس باید به رفیق و همنشین او نگاه کرد ، على(علیه السلام)مى فرماید :
« مَنِ اشْتَبَهَ عَلَیْکُمْ اَمْرُهُ وَلَمْ تَعْرِفُوا دِینَهُ فَانْظُرُوا اِلى خُلَطائِهِ »(10)
کسى که وضع او بر شما مبهم شد و دین او را ندانستید ، نگاه به دوستانش کنید .
پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله وسلم) مى فرماید :
« اَلْمَرْءُ عَلى دِینِ خَلِیلِهِ وَقَرِینِهِ »(11)
انسان بر دین دوست و همنشین خویش است .
معاشرت با بدان روح را تاریک و حس تشخیص را ضعیف و قبح اعمال و اخلاق سوء را در نظر کم مى کند و از آن در اخبار به « مردن دل » تعبیر شده است . پیغمبر اکرم مى فرماید :
« اَرْبَعٌ یُمِتْنَ الْقُلُوبَ . . . وَ مُجالَسَةُ الْمَوْتى ; فَقِیلَ لَهُ : یا رَسُولَ اللهِ ! وَمَا الْمَوْتى ؟ قالَ : کُلُّ غَنِیٍّ مُتْرَف »(12)
چهار چیز قلب را مى میراند . . . از جمله همنشینى با مردگان ، عرض کردند : اى رسول خدا ! مردگان کیانند ؟ فرمود : ثروتمندانِ اسراف کار .
معاشرت با بدان حس بدبینى را در انسان بر مى انگیزد و انسان را به همه بدبین مى کند .
امیر مؤمنان على (علیه السلام) مى فرماید :
« مُجالَسَةُ الاَْشْرارِ تُورِثُ سُوءَ الظَّنِّ بِالاَْخْیارِ »(13)
همنشینى با بدان موجب بدبینى به نیکان مى شود .
خلاصه ، موضوع معاشرت بقدرى مهم است که خداوند در قرآن حتى پیغمبرش را از معاشرت با بدان بر حذر مى دارد .
ولى بعکس معاشرت با نیکان یکى از مهمترین وسایل تربیت ، تهذیب و پرورش فضائل اخلاقى و زنده کردن دل و کسب شخصیت است .
اسلام اهمیت فراوانى نسبت به موضوع معاشرت با اخیار و نیکان مى دهد . قرآن مجید مى فرماید :
( وَ اصْبِرْ نَفْسَکَ مَعَ الَّذِینَ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَدَوةِ وَالْعَشِیِّ یُرِیدُونَ وَجْهَهُ وَلا تَعْدُ عَیْناکَ عَنْهُمْ تُرِیدُ زِینَةَ الْحَیوةِ الدُّنْیا وَ لا تُطِعْ مَنْ اَغْفَلْنا قَلْبَهُ عَنْ ذِکْرِنا وَاتَّبَعَ هَویهُ وَکانَ اَمْرُهُ فُرُطاً )(14)
با کسانى باش که پروردگار خود را صبح و عصر مى خوانند و تنها رضاى او را مى طلبند ! و هرگز بخاطر زیورهاى دنیا ، چشمان خود را از آنها بر مگیر ! و از کسانى که قلبشان را از یاد خود غافل ساختیم اطاعت مکن ; همانها که از هوسهاى نفس پیروى کردند و کارهایشان افراطى است .
پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) مى فرماید :
« اَسْعَدُ النّاسِ مَنْ خالَطَ کِرامِ النّاسِ »(15)
از همه سعادتمندتر آن کسى است که با مردم نیک و بزرگوار معاشرت کند
2 ـ اصلاح محیط
محیطهاى آلوده ـ مخصوصاً محیطى که در آن تظاهر به گناه و فساد اخلاق زیاد است ـ خطر ابتلاى به مفاسد اخلاقى را افزایش مى دهد و این یک حقیقت غیر قابل انکار است ، لذا یکى از اقداماتى که جنبه بهداشت اخلاق دارد مبارزه با مفاسد محیط و جلوگیرى از تظاهر به گناه و فساد است .
اصولا یکى از مهمترین موانع آلودگى به گناه و فساد اخلاق ، اهمیت و عظمت فساد و گناه در نظر انسان و نفرت از آن است . تظاهر به مفاسد اخلاقى و گناهان اهمیت آن را در نظرها کم مى کند و از نفرت آن مى کاهد و روح را براى پذیرفتن آن آماده مى سازد .
و لذا در اسلام براى تجدید اهمیت گناه در نظرها ، دستور داده شده مجازات در حضور جمعیت و در ملأ عام انجام گردد :
( وَلْیَشْهَدْ عَذابَهُما طائِفَةٌ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ )(16)
مجازات آن دو ( زن و مرد زناکار ) را باید جمعى از مؤمنان مشاهده کنند .
تا به این وسیله اهمیت گناه در نظرها تجدید شود ، و این سدى که شکسته شده بود ترمیم گردد .
اسلام براى تجاهر به گناه و فساد اهمیت فراوانى قائل شده و پرده درى و تجاهر به فسق را موجب هتک احترام شخص قرار داده است . امام صادق (علیه السلام) مى فرماید :
« اِذا جاهَرَ الْفاسِقُ بِفِسْقِهِ فَلا حُرْمَةَ لَهُ »(17)
هنگامى که گنه کار تجاهر به گناه کند احترام او سلب مى شود .
امام باقر (علیه السلام) مى فرماید :
« ثَلاثَةٌ لَیْسَ لَهُمْ حُرْمَةٌ : صاحِبُ هَوىً مُبْتَدِع وَ الاِْمامُ الْجائِرُ و الْفاسِقُ الْمُعْلِنُ بِالْفِسْقِ »(18)
سه کس احترام ندارند : بدعت گزار ، پیشواى ظالم و گنه کار متظاهر به گناه .
حتى نقل مطالب مربوط به فساد و فحشا که موجب آلودگى فکر و آمادگى محیط براى پذیرش فساد مى شود از نظر اسلام ممنوع مى باشد . پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) مى فرماید :
« مَنْ سَمِعَ فاحِشَةً فَاَفْشاها کانَ کَمَنْ اَتاها ، وَمَنْ سَمِعَ خَیْراً فَاَفْشاهُ کانَ کَمَنْ عَمِلَهُ »(19)
کسى که کار زشتى را بشنود و آن را فاش سازد همچون کسى است که آن را انجام داده و کسى که کار نیکى را بشنود و فاش سازد همچون کسى است که آن را بجا آورده است .
خلاصه ، اصلاح محیطهاى آلوده و مسموم و جلوگیرى از نشر فساد و تظاهر به آن ، یکى از وسایل پیشگیرى از انحرافات اخلاقى است و بدون آن کمتر ممکن است انسان موفق به اصلاح کامل اخلاقى خود یا دیگران گردد .
و همانطور که براى مبارزه با بیماریهاى جسمى باید مراکز آلوده به میکرب را از بین برد و محیط زندگى را پاک کرد و از آلودگى هوا ، آب و غذا و امثال آن جلوگیرى نمود ; باید محیط زندگى اجتماعى را از آلودگى به وسایل انحراف اخلاق پاک کرد .
3 ـ مهاجرت و فرار از محیطهاى آلوده
براى اصلاح محیطهاى آلوده و فاسد حداکثر کوشش را باید به خرج داد ; ولى اگر به عللى اصلاح محیط امکان نداشته باشد و بیم آن رود که ماندن در آن محیط موجب آلودگى گردد و محیط سالمترى که امکان مهاجرت به آن هست وجود داشته باشد ، چاره اى جز « مهاجرت » نیست .
نظیر این موضوع نیز در بیماریهاى جسمانى دیده مى شود که افرادى که به سلامت خود علاقه مندند ، در چنان شرایطى از محیط آلوده فوراً مهاجرت مى کنند .
مسأله « مهاجرت » در اسلام اهمیت خاصى دارد و جالب این است که پایه نخستین تاریخ اسلام را تشکیل مى دهد . مهاجرت پیغمبر اسلام (صلى الله علیه وآله وسلم)از مکه به مدینه جز فرار از یک محیط آلوده و نامساعد به یک محیط مساعدتر براى نشر ایمان و فضیلت ، نبود .
مهاجرت گروهى از مسلمانان راستین ، از مکه به سرزمین حبشه ، طبق فرمان پیغمبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) نیز نمونه دیگرى از این موضوع بود .
مهاجرین صدر اسلام امتیاز و اهمیت فوق العاده اى در تاریخ اسلام دارند و آیات متعددى در قرآن درباره آنان دیده مى شود ، احادیث متعددى در زمینه مهاجرت از نقاط آلوده به گناه و شرک ، به نقاط سالم وارد شده که اهمیت موضوع را روشن مى سازد .
در تفسیر « مجمع البیان » در ذیل آیه
( وَمَنْ یُهاجِرْ فِی سَبِیلِ اللهِ یَجِدْ فِی الاَْرْضِ مُراغَماً کَثِیراً وَسَعَةً )(20)
کسى که در راه خدا هجرت کند ، جاهاى امن فراوان و گسترده اى در زمین مى یابد .
از پیغمبر اسلام (صلى الله علیه وآله وسلم) نقل شده :
« مَنْ فَرَّ بِدِینِهِ مِنْ اَرْض اِلى اَرْض وَاِنْ کانَ شِبْراً مِنَ الاَْرْضِ اسْتَوْجَبَ الْجَنَّةَ وَکانَ رَفِیقَ اِبْراهِیمَ وَمُحَمَّد »(21)
کسى که براى آیین خود از سرزمینى به سرزمین دیگر ـ اگرچه به اندازه یک وجب از زمین باشد ـ مهاجرت کند ، مستحقّ بهشت مى گردد و همنشین ابراهیم و محمد ( دو پیامبر بزرگ مهاجر ) خواهد بود .
تأکید مطلب از جمله « وَاِنْ کانَ شِبْراً ; اگرچه به اندازه یک وجب باشد » روشن مى شود ، و رفاقت و مصاحبت با این دو پیغمبر عظیم الشأن بواسطه این است که هر دو اقدام به هجرت فرمودند ، ابراهیم (علیه السلام) از بابِل که مرکز بت پرستان و نمرودیان بود آهنگ شام و فلسطین کرد ، و پیامبر اسلام (صلى الله علیه وآله وسلم) از مکه به مدینه .
در تفسیر علىّ بن ابراهیم در ذیل آیه
( یا عِبادِیَ الَّذِینَ آمَنُوا اِنَّ اَرْضِی واسِعَةٌ فَاِیّایَ فَاعْبُدُونِ )(22)
اى بندگان من که ایمان آورده اید ! زمین من وسیع است ، پس تنها مرا بپرستید .
از امام عسکرى (علیه السلام) نقل مى کند :
« لا تُطِیعُوا اَهْلَ الْفِسْقِ مِنَ الْمُلُوکِ فَاِنْ خِفْتُمُوهُمْ اَنْ یَفْتِنُوکُمْ عَنْ دِینِکُمْ فَاِنَّ اَرْضِی واسِعَةٌ »
از زمامداران گنه کار پیروى نکنید و اگر مى ترسید شما را از آیین پاکتان منحرف سازند ( مهاجرت کنید ) زیرا زمین من وسیع و گشاده است .
عدم شرکت در مجالس معصیت و گناه که در دستورات اسلام وارد شده و عدم خلوت با اجنبیّه و امثال اینها نیز یک نوع مهاجرت کوتاه از منطقه معصیت و لغزشگاه و خطر محسوب مى گردد و مسلماً براى جلوگیرى از سرایت مفاسد اخلاقى و آلوده نشدن به گناه مى باشد .