فهرست کتاب


گنجینه معارف 3 (110 موضوع)

محمد رحمتی شهرضا

امداد غیبى

«یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ اذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ إِذْ جَاءَتْكُمْ جُنُودٌ فَأَرْسَلْنَا عَلَیهِمْ رِیحًا وَ جُنُودًا لَّمْ تَرَوْهَا وَ كَانَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرًا؛(2241) اى كسانى كه ایمان آورده اید! نعمت خدا را بر خود به یاد آورید در آن هنگام كه لشكرهایى (عظیم) به سراغ شما آمدند ولى ما باد و طوفان سختى بر آنان فرستادیم و لشكریانى كه آنها را نمى دیدید (و به این وسیله آنها را در هم شكستیم) و خداوند همیشه به آنچه انجام مى دهید بینا بوده است.»

گشایش و كمك به اصحاب كهف

«وَ إِذِ اعْتَزَلْتُمُوهُمْ وَ مَا یَعْبُدُونَ إِلَّا اللَّهَ فَأْوُاْ إِلَى الْكَهْفِ یَنشُرْ لَكُمْ رَبُّكُم مِّن رَّحْمَتِهِ وَ یُهَیِّئْ لَكُم مِّنْ أَمْرِكمُ مِّرْفَقًا؛(2242) و (به آنها گفتیم:) هنگامى كه از آنان و آنچه جز خدا مى پرستند كناره گیرى كردید، به غار پناه برید كه پروردگارتان (سایه) رحمتش را بر شما مى گستراند و در این امر، آرامشى براى شما فراهم مى سازد!»

قدرت الهى همراه صبر كنندگان

«وَ أَطِیعُواْ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لَا تَنَزَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَ تَذْهَبَ رِیحُكُمْ وَ اصْبِرُواْ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّبِرِینَ؛(2243) و (فرمان) خدا و پیامبرش را اطاعت نمایید! و نزاع (و كشمكش) نكنید، تا سست نشوید، و قدرت (و شوكت) شما از میان نرود! و صبر و استقامت كنید كه خداوند با استقامت كنندگان است!»