فهرست کتاب


گنجینه معارف 3 (110 موضوع)

محمد رحمتی شهرضا

داستانها

امتیاز ویژه

زمانى كه ضریح مطهر حضرت امام رضا(علیه السلام) در حال تعویض بود، در خدمت مقام معظّم رهبرى به پابوسى امام هشتم مشرف شدیم. مقام معظم رهبرى براى زیارت در كنار مرقد آن امام همام، مشغول راز و نیاز بودند. چون ضریح را برداشته بودند، حضور در كنار قبر، رنگ و بوى دیگرى داشت. بعد از پایان راز و نیاز حضرت آیت الله خامنه اى، آقاى واعظ طبسى به ایشان عرض كرد، آقازاده ها هم بیایند نزدیكتر تا از نزدیك امام را زیارت كنند. معظم له فرمودند: پس بقیه چى؟!
این دقت را همواره حضرت آقا دارند. ایشان امتیاز ویژه و خاصّى را براى فرزندانشان قایل نیستند. در آن روز هم فرمودند: اگر بقیه افراد مى توانند از نزدیك قبر امام هشتم را زیارت كنند، فرزندان من هم بیایند. پس از بیان آقا، همه توفیق حضور یافتند. عجب روزى به یاد ماندنى بود! بعضى از دل شكستگان، سر از پا نمى شناختند.(1820)

عزل ابوالاسود

ابن اخوه حكایت مى كند امیرالمؤمنین(علیه السلام) ابوالاسود دوئلى را در همان نخستین روز كه به منصب قضا گماشته بود معزول كرد. ابوالاسود چون فرمان عزل خود را دریافت كرد، حیران و سرگردان به محضر امام(علیه السلام) شتافت و گفت: یا امیرالمؤمنین! علت عزل من چیست؟ در صورتى كه به خدا قسم نه خیانت كرده ام و نه متهم به خیانت شده ام؟ حضرت فرمود: «تو در دعواى خود صادقى و در انجام وظیفه شرط امانت را رعایت كرده اى، لكن بازرسان به من اطلاع داده اند كه چون متخاصمین نزد تو به محاكمه مى آیند تو بلندتر از ایشان سخن مى گویى.»(1821)