مبانی معرفتی مهدویت

نویسنده : اصغر طاهرزاده

بركات ظهور اجتماعی حضرت(عج)

ما حضرت را در تمامی ابعاد می‌خواهیم هم برای قلب و عقل و خیال خودمان، هم برای اجتماع. یکی از ابعاد ظهور حضرت، ظهور برای جامعه است. شما برای بندگی کردن به جهت وجود حیله‌‌های مکّاران و ظلم ظالمان و ستم ستمگران و انحراف‌های فکری و فرهنگی در جامعه، دغدغه‌های فراوان دارید. با ظهور حضرت(عج) در جامعه، این نگرانی‌ها برطرف می‌شود و به راحتی می‌توانید بندگی خدا را در قلب خود و جامعه محقق کنید. ظهور حضرت(عج) در جامعه آن‌چنان شرایطی است که انسان‌ها به کمک نور آن حضرت که همة ابعاد جامعه را دربر خواهد گرفت، وارد عالَم بندگی می‌شوند. این است که یکی از ابعاد عشق ورزیدن به حضرت، دعا برای فرج و ظهور اجتماعی آن حضرت است. دعای ندبه هم نمونة خوبی برای درخواست فرج است.
ما اگر معنی ظهور حضرت را درست تصور کنیم، اولاً: متوجه می‌شویم زندگی زمینی دارای هدف و مقصد فوق العاده ارزشمندی است و تمام انسان‌های بزرگ در تمام طول زندگی‌شان، از اول دنیا تا حال، توجهشان به آن شرایطی است که شرایط ظهور بقیّة‌الله‌الاعظم است. ثانیا: خود را دائماً برای آن ظهور آماده و در شرایط ظهور، احساس می‌کنیم و هیچ‌گاه به کمتر از آن قانع نمی‌شویم.(96)

شفاعت امام زمان(عج)

مطلب دیگری که لازم است به آن توجه شود، موضوع طلب شفاعت از حضرت(عج) است. شفاعت از کلمة شَفْع، یعنی متحد شدن است. یعنی تلاش کنیم در نور ولایت حضرت قرار گیریم و از آن نور محروم نشویم.
در زیارت جامعة کبیره می‌خوانیم که «بِکُمْ فَتَحَ اللهُ و بِکُمْ یَخْتِم» یعنی خداوند فتح همة باب‌های هدایت را به دست شما قرار داده است و ختم و بستن راه‌های انحراف را از طریق وجود شما عملی ساخته است. «فازَ الْفائِـزُونَ بِوِلایَتِکُم» یعنی رستگاران، به‌واسطة شما رستگار شدند. یعنی اگر کسی توانست در زندگی دنیایی‌اش خود را به ثمر برساند به جهت آن بود که شما را به عنوان امام خویش برگزید و حاکمیت شما را به قلب خود رساند و همه ابعاد خود را در اختیار شما قرار داد و شما را شفیع خود گرفت. به عمق معارف دعاها بسیار دقت کنید تا معنای عمیق عبارات را دریابید. به عنوان مثال به کلمه «ولایت» دقت کنید که گرفتار تصورهای غلط و به دنبال آن عقیدة باطل نشوید.
امام‌خمینی(رحمة‌الله‌علیه) در پیام «منشور بیداری» می‌فرمایند: «ولایتی‌های بی دین که همه را جز خودشان، کافر می‌دانند و ولایت را وسیله تکسّب و تعیّش خود کرده‌اند، بسیار به اسلام ضربه زدند.»(97)
متأسفانه همین که می‌خواهیم عشق به اهل بیت و ولایت معصومین(ع) را تصور کنیم، حرکات و سکنات افراد مدّعی و بی‌محتوا و ریاکار به ذهنمان می‌آید و برای دوری از حرکات و افکار آنان، ممکن است به‌کلی از مسیر ولایت اهل‌البیت(ع) فاصله بگیریم و از محبت و ولایت آن عزیزان محروم و غافل ‌شویم. در حالی كه منظور از پذیرفتن ولایت ائمه معصومین(ع) نور گرفتن از وجود مقدس آنهاست و این غیر از احساسات سطحی و عوامانه است.
در زیارت جامعة کبیره خطاب به ائمه معصومین(ع) می‌گوییم:
«اِنْ ذُکِرَ الْخَیْرُ کُنـْتُمْ اَوَّلَهُ وَ اَصْلَهُ وَ فَرْعَهُ وَ مَعْدِنَهُ وَ مَأویه وَ مُنْتَهاهُ». یعنی اول و آخر و اصل و فرع و معدن و منتهای خیر، شما هستید. چرا که آنها انسان کامل‌اند و کمال انسان به انسانیّت اوست. هر انسانی، آن وقتی به خیرِ کلّ می‌رسد که ابعاد انسانی‌اش تماماً جواب داده شود و جواب آن ابعاد، جز از طریق انسان کامل ممکن نیست.
پس هر کسی به واسطه نور ولایت انسان کامل، به کمال و خیر خود رسیده است . در روایت قدسی داریم که خداوند می‌فرماید: من به قلب شما نظر دارم نه به ظاهرِ رکوع و سجود شما.(98) مولوی این روایت را در قالب شعر بدین صورت بیان کرده است:
گفـت لا یَنْظُـرُ الـی تَصـویـرکُـم

فَـابْتَغُـوا ذَاالْقَلْـب فـی تَدبیـرکُم

من زصاحب‌دل کنم درتو نظر

نه به نقش سجـده و ایثار زر

یعنی من از طریق یک قلب انسانیِ کامل، شما را ارزیابی می‌کنم بروید آن صاحب قلب را جهت امورات خود پیدا کنید، شما به‌قدری که در قلبِ کلّ، جا داشته باشید، ارزش دارید، من از طریق آن‌که دلِ کلّ است در تو نظر و نگاه می‌کنم، به رکوع و سجود و بخشش‌های تو نظر نمی‌کنم. حال که چنین است تو هم قلب خودت را نسبت به قلب امام‌ زمان(عج) كه قلب كل است، بررسی کن. ببین چقدر به قلب امام(ع) نزدیک هستی، قلب هم که زمان و مکان نمی‌خواهد، عشق و ارادت و اطاعت می‌خواهد. اصلْ این است که قلب حضرت(عج) را به‌ دست آورید، چون حقیقت شما همه قلب است و نه گوشت و استخوان، و اساساً انسان یعنی قلب، و هر کس كه قلب ندارد، انسانیّت ندارد و آن کس که عین‌الانسان است، عین‌القلب است. پس هر کس به اندازه‌ای که به عین‌القلب نزدیک است از قلب بهره دارد و به همان اندازه حضرت حق به او توجه دارد و از طریق آن قلبی که آورده است به عبادات و اعمال او نظر دارد.

رضایت امام(ع) لطف خداست

در انتهای دعای ندبه از حضرت حق تقاضا می‌کنی که: «وَ امْنُنْ عَلَیْنا بِرِضاهُ» یعنی ای خدا!‌ منّـت بگذار بر ما به این که امام ما از ما راضی شود و خوشنودی او از ما را، سرمایة جان ما بگردان. این حرف عجیبی است که ما از خدا می‌خواهیم بر ما منّت بگذارد و رضایت امام زمان(عج) را بر ما ارزانی دارد. چون ما یک ارتباط مستقیم با خدا داریم و یک ارتباط با امام زمان(عج)، و آنچه ما را نجات می‌دهد این است که با به دست آوردن رضایت آن حضرت، آدم شویم و با جمیع اسماء الهی با خدا ارتباط برقرار کنیم. در ابتدای امر با خداوند، بدون واسطه می‌توان ارتباط برقرار کرد، چون خدا از امام‌زمان(عج) در هستی حاضر‌تر است - هرکه مجرّد‌تر است حاضرتر است(99)- خداوند با دو جلوه با هر کس ارتباط دارد. یک جلوة با واسطه و یک جلوة بی‌واسطه، چون او واسع علیم است، پس از آن جلوة خدا، که حیّ و حاضر است واز امام هم حاضرتر است می‌خواهیم که امام زمان(عج) را از ما راضی کند. می‌گوییم خدایا قلب امام‌زمان(عج) را از ما راضی و خشنود گردان. آن‌وقت دیگر این شبهه پیش نمی‌آید که امام‌زمان(عج) که واسطة بین ما و خداوند است آیا بهتر نیست که از خود حضرت(عج) بخواهیم که از ما راضی شود. چون ما یک رابطه مستقیم با پروردگار داریم که نجات ما را در رضایت امام(ع) از ما قرار داده است و با ارتباط با امام‌زمان(عج) و با ایجاد رضایت در قلب مبارکش، می‌توان به خدا نزدیک شد و به مقام قرب الهی دست یافت، چون قرب خدا به ما، غیر از قرب ما به اوست. و تا قلب امام(عج) از ما راضی نشود، رابطه با خدا، به‌عنوان مقصد و مقصود جان هر انسان، ممکن نمی‌شود. پس از یک جهت، خدا از همه چیز به ما نزدیک‌تر است ولی از یک جهت، ما از خدا دور هستیم و اگر بخواهیم به خدا نزدیک شویم باید واسطه کاملی که حامل جمیع اسماء الهی است به ما کمک کند. گفت:
یار نزدیک‌تر ازمن به من است

این‌عجب‌بین که‌من از وی دورم

حالا برای این‌که حضرت امام‌زمان(عج) به ما نظر بفرمایند از آن وجهِ نزدیک خدا به همه مخلوقات، کمک می‌گیریم و می‌گوییم؛ «وَامْنُنْ عَلَیْنا بِرِضَاه» خدایا بر ما منّت بگذار به این‌که امام ما را از ما راضی گردانی. حالا از طریق رضایت قلب مقدس امام، آن وجهِ دورِ خودمان از خدا را، به نزدیکی تبدیل می‌نماییم. إن‌شاءالله. و در ادامه می‌گویی:
«وَ هَبْ لَنا رَأفَتَهُ وَ رَحْمَتَهُ وَ دُعائَهُ وَ خَیْرَهُ ما نَنالُ بِهِ سَعَةً مِنْ رَحْمَتِکَ وَ فَوزاً عِنْدَکَ» یعنی بر ماببخش رأفت و رحمت و دعا و خیر امام‌زمان(عج) را، آن رأفت و رحمت و دعای خیری که موجب شود، به وسعت رحمت و رستگاری که نزد تو است، دست یابیم. پس رأفت و رحمت امام(عج) دریچة نیل به سعة رحمت و رستگاری حقیقی است که نزد خدا است.
خدایا رأفت امام(عج) را بر ما ارزانی دار. رأفت امام(ع) در جهت انسان شدن است. خدایا توفیقمان بده تا امام به ما نظر کند و ما انسان شویم و در آن حال توانسته‌ایم در دریای بیکران رحمت تو شناوری نماییم و آن رستگاری که نزد تو است و همه مقصد و مقصود انسان‌ها است برای ما مقرر گردد.
به‌واقع آیا می‌شود بشر وارد چنین فرهنگی نشود و به سعة رحمت حق و فوزی که نزد اوست دست یابد؟
بنا به گفتة آیت‌الله‌محمدشجاعی:
«سخن این است که باید در دل حضرت راه یافت و در قلب شریف او برای خود جایی پیدا کرد که قلب او فقط قلب است و مورد نظر حق. قلبی که خدای متعال می‌خواهد، قلبی که مجلای جمال و جلالِ حق اوست، قلبی که اصلِ ایجاد و خلقت برای آن است، قلبی که خداوند جمال خود را در آن نهاده و عشق او به خود و جمال خود، عشق به آن را كه آیینة جمال اوست در بردارد، و این قلب، محبوبِ جناب اوست. هر که به هر اندازه در این قلب برای خود حساب باز کرده باشد به همان اندازه مشمول نظر خواهد بود و از رأفت حق برخوردار»(100)
مولوی می‌گوید:
صـد جـوال زر بـیـاری ای غنی

حق بـگوید دل بیـار ای منحنی

گرزتوراضی‌ست دل،من راضیم

ور ز تو مُعرِض بود اعراضیم

ننگرم در تـو در آن دل بـنـگرم

تحفه آن‌را آر، ای‌جـان دربرم

با تواوچون است؟هستم‌من‌چنان

زیر پای مـادران باشد جنـان

مـادر و بابا و اصـل خلق اوسـت

ای ‌خنک آنکس که ‌دل داند ز ‌پوست

تو بگویی نک دل آوردم به تـو

گویدت این دل نیرزد یک‌تسو

آن دلی‌آور که قطب عالم است

جان جان جان جان آدم است

از برای آن دل پر نـور و بــرّ

هست آن سلطانِ دل‌ها منتظَر

این قسمت از اشعار مولوی در بحث «امام‌زمان(عج) قلب عالَم هستی» با کمی شرح بحث شد، می‌توانید به آن رجوع فرمایید.
تمام این بحث مقدمه‌ای بود برای این‌که بتوانیم با حضرت(عج) ارتباط برقرار کنیم، اگر مطالبی که عرض شد مورد توجه قرار گیرد انسان با تمام وجود از حضرت حق تقاضا می‌کند: «اَللّهُمَّ اَرِنِی الطَّلْعَةَ الرَّشیدَةَ وَ الغُرَّةَ الْحَمیدَةَ»(101) چون می‌فهمد طلعت رشیده بودن حضرت یعنی چه، و چرا او منشأ طلوع تمام اسماء الهی بر روی زمین است و موجب رشد و به ثمررسیدن همة ساکنان زمین می‌شود و می‌فهمد آن حضرت جلوه‌گاه پسندیدة خدا است و تمام زیبایی‌ها در جبین مبارک او به ظهور می‌رسد.
به امید آن‌که خود را همراه در عهد با آن وجود مقدس قرار دهیم و بفهمیم با چه مقامی عهد بسته‌ایم و با ظهور او چه زیبایی‌هایی در کل عالم ظاهر خواهد شد.
«والسلام علیكم و رحمةالله و بركاته»