مبانی معرفتی مهدویت

نویسنده : اصغر طاهرزاده

ظهور؛ مثل ارتباط با خدا

انكشاف ظهور، مثل ارتباط با خدا است؛ وقتی كسی خدا را عقلاً و قلباً شناخت، می‌بیند كه هست و می‌بیند كه ظاهر شد و متوجه می‌شود كه عجب! تمام مدت عمرش خدا از همه چیز به او نزدیك‌تر بود، ولی خود را آماده نكرده بود كه حضرت حق برایش ظاهر شود. واقعاً افرادی كه فكر می‌كنند خدا دنیا را خلق كرده است ولی در دنیا حضور ندارد و خدا در جایی است غیر جایی كه دنیا هست، و دنبال خدا در جاهای دیگر می‌گردند این‌ افراد هیچ وقت خدا را نمی‌یابند. این‌ها دنیا را به‌عنوان مخلوق و اثر خدا می‌بینند و می‌گویند خدا هست. اما عده ای با تزكیه و با معرفت می‌روند دنبال این‌كه خدا را با چشم قلبشان بیابند این‌ها یك‌مرتبه می‌بینند خدایی كه در سراسر هستی هست، برایشان پیدا شد:
آن‌كه عمری در پی او می‌دویدم كو به كو

ناگهانش یافتم با دل نشسته روبه‌رو

وجود مقدس حضرت بقیة‌الله سراسر عالم را گرفته است، او در همه جای عالم حیّ و حاضر است و از همة موجودات عالم هم حاضرتر است. پس زمینة ظهور می‌خواهد، هرلحظه امكان این ظهور هست، نمی‌دانیم به‌چه شكل؟! ولی می‌دانیم مثل انقلاب‌اسلامی كه یك‌مرتبه با آن روبه‌رو شدیم، یك‌مرتبه با آن ظهور مبارك تامّ روبه‌رو می‌شویم. مثل ظهور حضرت حق برای دلی كه آماده ظهور شد، خدا همیشه بود ولی ظاهر نبود. حضرت(عج) در عالَم غیب حاضرند، جامعه اگر آماده شد، یك‌مرتبه با وجود مقدس ایشان روبه‌رو می‌شود.
اگر ملت شیعه برسند به وجود معنی بقیّةالله‌الاعظم؛ یك مرتبه می‌بینند ظهور پیدا و محقق شد. تحقق ظهور به شناختش است و شناختش هم بسیار مشكل است ولی شدنی است. اولین مشکل این‌است که آنچه ما امروز در جهان داریم، آن نیست که امام‌زمان(عج) می‌خواهند بیاورند. روی کلمة «انقلاب» بیشتر فکر کنید. این‌که می‌گویند انقلاب امام زمان(عج)، یعنی از ابتدا همه چیز را دگرگون می‌كنند. از مسجدها که خراب می‌کنند و از کنیسه ها و کلیساها و حکومت‌ها گرفته تا چیزهای دیگر. وقتی می‌فرمایند تمام زیورهای مساجد را بیرون می‌ریزند، یعنی مساجد به هم می‌ریزد. وقتی حضرت با فكر حاكم بر مساجد مقابله می‌كنند، خیلی از این نظام‌های ارزشی را كه به اسم دین حاكم است، نفی می‌كنند. دیگر خودتان حساب بقیه را بکنید. قرآن خوان‌های زیادی را حضرت می‌کشند. قرآن خوان‌هایی که قرآن را از زاویة انقلاب جهانی امام ‌زمان(عج) نمی‌خوانند، بلکه برای تأیید نظام موجود فرهنگ مدرنیته می‌خوانند، این‌‌ها حجاب ظهور حضرت بقیة‌الله‌الاعظم‌اند.(52)
اگر کسی قرآن بخواند و بگوید الحمدلله ما قرآن می‌خوانیم ولی فکرش این باشد که ما را به دشمن چه کار؟ آنها کارشان را بکنند و ما هم قرآن و نمازمان را بخوانیم ، اینها اولین کسانی اند که سرشان زده می‌شود.

عوامل رفع حجاب

اگر إن‌شاءالله این مقدماتی را كه عرض كردیم؛ آرام‌آرام نتیجه بدهد و متوجه نظام عالم بقیة‌الله بشویم، خود این توجه، باعث رفع حجاب ظهور حضرت بقیة‌الله می‌شود. اگر مردم کمی همت کنند و برسند به حالتی که فقط بقیةالله‌الاعظم می‌خواهند و چاره دردشان از اول تاریخ تا حال او بوده است، جامعه خیلی زیبا می‌شود. یک‌مرتبه می‌بینند به‌شدت زمینة ظهور فراهم شده است و یک‌دفعه ظهور واقع می‌شود. شما دیدید همین‌كه آرام‌آرام ملت ایران رسیدند به این‌كه شاه نمی‌خواهند، یك‌مرتبه با نظام جمهوری اسلامی روبه‌رو شدند.

دو نوع دینداری در زمان غیبت

حالا چطور می‌شود که غیبت بقیةالله(عج) شدید می‌شود و چکار کنیم که این غیبت ضعیف شود و ظهور واقع شود؟
غفلت از فرهنگ انتظار و غفلت از آماده شدن برای انقلاب جهانی باعث می‌شود که نه قرآن به درد ما بخورد و نه نماز به درد ما بخورد و نه امام‌زمان(عج) بیایند.
قرآن را دو نوع می‌شود تفسیر کرد؛ یکی این‌که بگوییم قرآن آمده و بناست نظام جهان بشری را زیر احكام خود بگیرد و امام‌زمان(عج) می‌خواهند با این قرآن حکومت جهانی تشکیل دهند. و یک نوع تفسیر از قرآن هم این‌که بگوییم الحمدلله قرآن هست و قرآن می‌گوید همه باید با یكدیگر خوب باشیم؛ ما باید با آمریکا هم خوب باشیم، اسرائیل هم جای خودش باشد، و ما آن‌ها را به‌عنوان یک واقعیت بپذیریم.
اگر به فکر این‌که این جهان باید ویران شود و یک حکومت جهانی الهی بیاید نباشیم ، هم واقعاً از انقلاب امام‌زمان(عج) محروم می‌شویم و هم این‌که عبادات و قرآن خواندنمان به درد نمی‌خورد. الآن در محافل مذهبی دو شكل قرآن خوانده می‌شود: یک شكل این‌که اول پذیرفته‌اند دنیا همین‌طور باید باشد که هست؛ زور، زور آمریکا است، اسرائیل هم باشد، ما هم باشیم، پولدارها هم باشند، فقیرها هم در ادامة فقرشان باشند. اینها قرآن را برای حفظ وضع موجود می‌خوانند؛ این قرآن خواندن به‌درد نمی‌خورد چون در جهت خلاف هدف قرآن است كه می‌خواهد برجهان حكومت كند. اگر خواستی قرآن را بفهمی اول باید به فکر انقلاب جهانی اسلامی امام‌زمان(عج) باشی، آن وقت این قرآن برای حفظ وضع موجود نیست، بلکه برای نفی وضع موجود است. آن‌وقت پیامهایش برایمان ظاهر می‌شود و دستوراتش به حركتمان می‌آورد، چون هدف را شناخته‌ایم.