مبانی معرفتی مهدویت

نویسنده : اصغر طاهرزاده

امام زمان قلب عالم هستی

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
﴿اَلسَّلامُ عَلَی مُحْیِی الْمُؤمِنینَ وَ مُبیرِ الْكافِرینَ. اَلسَّلامُ عَلی مَهْدیِّ الْاُمَم..﴾
﴿اَلسَّلامُ عَلَی الْقائِمِ الْمُنْتَظَر وَ الْعَدْلِ الْمُشْتَهَر. اَلسَّلامُ عَلی بَقِیَّةِ‌اللهِ فی بِلادِهِ﴾(1)
سلام بر آن امامی كه موجب احیاء مؤمنین و نابودی و بی‌ثمری كافران خواهد شد. سلام بر مهدی امّت، سلام بر قائم منتظر و عدل مورد نظر... سلام بر بقیة‌الله در هرجایی كه آن‌جا شهر خدا خواهد بود.
در این نیمه ماه شعبان، یعنی ماه رسول‌الله(ص) ، تولّد ولایت عظمی یعنی حضرت‌صاحب‌الامر(عج) را تبریك عرض می‌نماییم. امید است كه در این ماه, محبّت پیامبراكرم(ص) همراه با توجّه حضرت صاحب‌الامر, در جان ما شعله‌ور گردد.
به دلیل عظمت مسئلة وجود مقدس حضرت صاحب‌الامر، برای هرگونه بحث در مورد آن حضرت احتیاج به تأمّلی طولانی و تفكّری عمیق می‌باشد. در ابتدای بحث این قول پیامبراكرم(ص) را كه در روایت فریقین آمده است دقیقاً مدّنظر داشته باشید كه حضرت فرموده‌اند: «مَنْ ماتَ وَ لَمْ یَعْرِفْ اِمامَ زَمانِهِ ماتَ مِیتَةَ الْجاهِلِیَّة»(2) یعنی؛ هر كس بمیرد و امام زمانِ خود را نشناسد، به مرگ جاهلیت مرده است. در واقع معنی حدیث این است كه اگر قرآن بخوانی و روزه بگیری، ولی امام زمان خود را نشناسی، هنوز با عقاید اسلامی زندگی نكرده‌ای و لذا بت‌پرست هستی و اگر بمیری بت‌پرست مرده‌ای، زیرا مرگ جاهلیت یعنی مرگ بُت‌پرستانه.

امام‌زمان(عج) یك حقیقت معنوی

حتماً خودتان فكر كرده‌اید كه باید امام زمان(عج) یك حقیقت و یك مقام فوق‌العاده معنوی باشد كه شناخت آن حقیقت و آن مقام این‌همه بركت دارد و در صورتی كه آن حقیقت شناخته نشود امكان فهم قرآن و استفاده از آن برای مسلمانان وجود ندارد، چون این روایت را زمانی پیامبراكرم(ص) فرموده‌اند كه در بین مسلمانان قرآن بوده و از آن استفاده هم می‌كردند و با این‌همه حضرت فرموده‌اند: اگر كسی بمیرد و امام زمان خود را نشناسد، به مرگ جاهلیت مرده است.
از طرفی باید متوجّه بود پیامبر اكرم(ص) در عین این‌كه پیامبر خدا بودند، امام نیز بودند. چون لازمة مقام امامت دو چیز است: از نسل ابراهیم(ع) بودن است، كه پیامبراكرم(ص) از نسل حضرت‌اسماعیل فرزند ابراهیم‌اند، و دیگری معصوم بودن است. چراكه خداوند در آیه 124سوره بقره در جواب حضرت ابراهیم(ع) كه سؤال می‌كنند،آیا امامت، به نسل من هم داده می‌شود، جواب می‌دهد: این مقام به آن‌هایی كه ظالمند داده نمی‌شود؛ یعنی باید هیچ‌گونه ظلمی نداشته باشند و این به معنی معصوم بودن است. پس همچنان‌كه عرض شد، وجود مقدّس پیامبر اكرم(ص) هم از نسل ابراهیم(ع) هستند و هم بنا به صراحت آیه قرآن در اوّل سوره نجم كه در مورد پیامبراكرم(ص) می‌فرماید: «وَ ما یَنْطِقُ عَنِ الْهَوی» آن حضرت معصوم هستند، پس نتیجه می‌گیریم مقام «امامت» علاوه بر مقام نبوّت به وجود مقدّس حضرت محمّد(ص) داده شده است.

شناخت امام، شناخت یك حقیقت

به ما دستور داده‌اند كه امام خود را بشناسیم و گفته‌اند كه امام‌شناسی از اصول دین است؛ یعنی ابتدا باید با فكر و تعقّل بدان رسید، همان‌گونه كه توحید و نبوّت را ابتدا با استدلال می‌پذیریم یعنی همان‌گونه كه برای وجود خداوند برهان داریم، برای امام‌شناسی هم برهان داریم.
مسئله این است كه شناخت امام، یك شناخت معمولی نیست. از خود بپرسید: این چه شناختی است كه اگر نماز بخوانی، روزه بگیری، حج بروی؛ ولی نسبت به امام زمان خود معرفت نداشته باشی؛ دینداری تو زیر سؤال می‌رود؟! پس این شناخت، صرفاً شناخت اسمی و لفظی و خانوادگی نیست، بلكه شناخت یك مقام است. امام یك مقام است و سن و اسم حضرت نسبت به شناخت حقیقتشان بسیار فرع است.
بسیاری از سؤالاتی كه جوانان عزیز از ما دارند، به جهت این است كه تصوّر واقعی و صحیحی نسبت به امام ندارند. اگر ما بتوانیم به‌گونه‌ای صحیح امام(ع) را به این نسل معرفی كنیم، اصلاً این سؤالات و این شك‌ها مطرح نمی‌شود كه آیا امام زمان(عج) وجود دارند یا خیر؟ و اگر وجود دارند چرا این‌همه عمر می‌كنند و اصلاً چرا ظاهر نمی‌شوند؟ روش ما این نیست كه ثابت كنیم آیا امام زمان(عج) وجود دارند یا خیر؟ بلكه نحوة بودن امام را بیان می‌كنیم و توضیح می‌دهیم، آنگاه هر قلب مستعدی در خودش قبول می‌كند. البته انتظار نداشته باشید كه امام‌شناسی آسان باشد. نه توحید‌شناسی و نبوّت‌شناسی و معادشناسی آسان است و نه امام‌شناسی و بنا هم نیست كه مسلمانان به‌طور سطحی متوجّة امور و مبانی دین باشند. مسلمان باید اندیشه‌اش بلند باشد و به حقایق بلند موجود درهستی دست یابد.