جایگاه اشراقی انقلاب اسلامی در فضای مدرنیسم

اصغر طاهرزاده

به خود واگذاری بشر غرب‌زده

16- کارِ بشر غرب‌زده‌ی امروز به خودش واگذار شده و از لطف خدا محروم گشته است و هر روز بیشتر از روز پیش به جنگ با معنویت برمی‌خیزد و لذا هر روز با شکست جدیدی روبه‌رو است. و اشراق انقلاب اسلامی در عالم، دعوتی است برای سپردن امور بشر به خدا و تحقق ولایت الهی بر همه‌ی مناسبات انسان‌ها و صاحب ذکر و فکرشدنِ بشر و نفی منیت‌ها و لذا هر روز با پیروزی جدیدی روبه‌رو خواهد شد.
موضوعی که هرگز نباید از آن غفلت کرد این است که انسان باید صاحب ذکر و فکر باشد، یعنی همواره جهت جان خود را در محضر حقیقت هستی که پروردگار عالمیان است، قرار دهد و دائماً اراده به سوی او را در جان خود زنده نگه‌دارد و از محدوده‌ی عالم ماده خود را آزاد نماید و متوجه فقر ذاتی خود گردد و از طریق رابطه با حقیقت هستی، از بی‌هویتی نجات ‌یابد ولی اگر از فقر ذاتی خود غافل شد، غنای پروردگار آنچنان است که او را به خود وا می‌گذارد و از زیر چتر ولایت خود محروم می‌گرداند و مصداق آیه‌ای می‌شود که می‌فرماید: «وَالَّذِینَ كَفَرُواْ أَوْلِیَآؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ...»؛(40) آن‌هایی که کفر را پیشه کردند، والیان و برنامه‌ریزان آن‌ها طاغوت‌ها خواهند بود، آن طاغوت‌ها انسان‌‌ها را از نور به سوی ظلمت‌ها می‌برند... چنین انسان‌هایی زندگی‌شان مستغرق در یأس و ناامیدی و ناکامی است.
رنج‌های بی‌معنا حاصل پشت‌کردن به معنویت است، معنویتی که موجب خودآگاهی می‌شود تا انسان آماده‌ی إشراقی گردد که عامل ایجاد شعور همه جانبه و دل‌آگاهی است و بستر ریزش الطاف بیکران الهی در زندگی خواهد شد. ولی مگر آگاهی یافتن از زندگی مقدس که بستر ریزش الطاف الهی است، با هر نوع زندگی و حکومتی ممکن است؟ در زندگی که خداوند حاکم نباشد و پیامبران نقش اصلی را نداشته باشند، نفس امّاره، مدیریت احساسات را به دست می‌گیرد و نصیب انسان، بی‌حاصلی کامل از همه‌ی زندگی است، چون عملاً به جنگ با معنویت اقدام می‌کند و ما امروز حاصل آن را آتش‌افروزی تمدن غربی در کلّ جهان می‌بینیم، که در بزرگ‌ترین پیروزی‌هایش مغلوب بوده چه رسد به آینده‌ای که با شکست‌های پی در پی روبه‌رو خواهد بود. این‌ها همه حاصل دوری از معنویت حقیقی است که تمدنی را از معنی و هویت خارج کرده است و به هیچ نظام ارزش‌مندی نمی‌اندیشد.
وقتی آرامش، که حاصل معنویت حقیقی است از تمدنی بیرون رفت، زندگی مجموعه‌ی خشم‌هایی می‌شود که با تهمت‌زدن‌‌ها به رقیب، آن را شعله‌ور نگه می‌دارند، در نتیجه‌ جنگ با خشم‌هایی که خود افراشته‌اند، جنگ با خودشان خواهد بود و خودشان خود را نابود می‌کنند.
وقتی روح‌ها به سوی عالم معنویت سیر نکند، خیر و شرّ گم می‌شود و به همین جهت فرهنگ مدرنیته فکر می‌کند می‌تواند به دل‌خواهِ خود خیر و شرّ را تعیین کند و ایران را مرکز شرارت و اسرائیل را مرکز صلح بداند و از این‌جا است که سقوط حتمی خواهد بود، زیرا به امیدِ رسیدن به نقطه‌ی امنیت، به سوی ناامنی کامل حرکت می‌کند، مثل قهرمانی که به روی خود شمشیر می‌کشد و معنی این‌که گفته می‌شود «بشر غرب‌زده‌ی امروز به خودش واگذار شده» همین است.

وقتی بشر صاحب ذکر و فکر می‌شود

وقتی روشن شد یک روز هم بشر بدون اُنس با معنویت و تجلیات اشراقی، نمی‌تواند زندگی کند، نه‌تنها معنی انحطاط فرهنگ مدرنیته روشن می‌شود، در مقابل آن، معنی دعوتی که انقلاب اسلامی به میدان آورده نیز روشن می‌گردد و نیز روشن می‌شود‌ هنوز که هنوز است ملّت ما در بین سکرات خروج از غرب و ورود به اشراق انقلاب اسلامی، در حال دست و پازدن است، نه می‌تواند در زندگی غربی بماند و نه می‌تواند از تعلقات غربی آزاد گردد تا زمینه‌ی تجلی نور انقلاب اسلامی در جانش فراهم شود.
باید از عالَمی که از حقیقت فاصله گرفته و همه چیز را اعتباریات می‌داند، به عالمی برگشت کرد که آماده‌ی ارتباط با حقیقت و ذات است، عالَمی که با انقلاب اسلامی گشایش یافت تا بشر را از سرگردانی و جدایی از امور مقدس نجات دهد.
وقتی بشر حقیقت را شناخت و خود را به آن سپرد، اِعمال ولایت الهی بر زندگی او شروع می‌شود و در متن دل سپردن به ولایت، صاحب ذکر و فکر می‌گردد و در این مسیر هر روز حجابی عقب می‌رود و پیروزی جدیدی حاصل می‌گردد، تا آنجا که اگر شمشیری کشیده می‌شود توأم با اراده‌ی مقدسی است تا حجاب ائمه‌ی کفر از مقابل مردم برطرف گردد و زمینه‌ی تجلی نور بر قلب سایر ملل فراهم شود.
انقلاب اسلامی زمینه‌ی بازگشت بشر به تمدنی است که بشریت بیش از آن‌که از زمین تغذیه شود، از طریق قلب‌ها از آسمان تغذیه گردد، و نیز آغاز عهد تازه با معنویت و بلکه گشایش افق و زمان جدید در بحبوبه‌ی سرگردانی انسان‌ها در سیاهی غروب عصر مدرنیته است و لذا است که می‌گوییم: انقلاب اسلامی؛ انقلاب جهانی است و با این انقلاب عالَم جدیدی تأسیس می‌شود، و فرهنگ مدرنیته با درگیری هایی که با انقلاب اسلامی پیش آورده خودش عامل بسط انقلاب خواهد شد. آیا راهی جز پیمودن مسیر انقلاب اسلامی برای رسیدن به عهد فطری خود با خدا، در زیر آسمان سراغ دارید؟
انقلاب حقیقی و حقیقی‌ترین انقلاب در زندگی بشر، انقلابی است که بشر را به فطرت اصلی خود باز می‌گرداند، چنین انقلابی از عهده‌ی کسانی برمی‌آید که رو به سوی فطرت کرده و طالب بازگشت به آن شده‌اند. امید است من و شما جزء چنین کسانی باشیم.
«والسلام علیكم و رحمةالله و بركاته»

منابع

قرآن
تفسیر المیزان، علامه‌طباطبایی(ره)
ولایت فقیه، امام خمینی(ره)
انسان‌شناسی‌در اندیشة‌امام خمینی، مؤسسة‌تنظیم‌ونشرآثارامام‌خمینی
بحارالأنوار، محمدباقر مجلسی(ره)
صحیفه‌ی نور، امام خمینی(ره)
تحلیلی از نهضت امام خمینی(ره)، سید حمید روحانی
خاطرات و مبارزات حجت‌الإسلام فلسفی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی
جریان‌ها و سازمان‌های مذهبی، سیاسی ایران، رسول جعفریان
عصر امام خمینی(ره)، میر احمدرضا حاجتی
بنیان مرصوص امام خمینی (ره)، آیت‌الله جوادی‌آملی«حفظه‌الله»
بحران دنیای متجدد، رنه‌گنون
سیطره‌ی کمیت، رنه‌گنون
دیدار فرهی و فتوحات آخرالزمان، سید احمد فردید، تنظیم از دکتر محمد مددپور
ایرانی‌ها چه رؤیایی در سر دارند، میشل فوکو
شوک آینده، آلوین تافلر
مبانی اندیشه‌های اجتماعی غرب، دکتر محمد مددپور
سرگذشت قرن بیستم، روژه گارودی
سلسله مباحث سیر تفکر معاصر، دکتر محمد مددپور
ظهور و سقوط سلطنت پهلوی، حسین فردوست
تاریخ سیاسی معاصر ایران، دکتر سیدجلال‌الدین مدنی
فلسفه‌ی انقلاب اسلامی، جلال‌الدین فارسی
استراتژی انتظار، اسماعیل شفیعی سروستانی
تاریخ تحولات سیاسی ایران، دکتر موسی نجفی، موسی حقانی