فهرست کتاب


شرح حدیث جنود عقل و جهل

امام خمینی (ره)

مقدمه ناشر

مقدمه تحقیق

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین، و الصلاه علی رسول الله (صلی الله علیه و آله) و آله الطاهرین.
کتاب شریف شرح حدیث جنود عقل و جهل کتابی عرفانی - اخلاقی مشتمل بر مباحث ارزشمند عرفان نظری، فلسفه اسلامی، اخلاق، شرح احادیث، انسان شناسی، تفسیر هماره با نصایح اخلاقی می باشد. این شرح که به قلم توانای عارف بالله و واصل به محبوب حضرت روح الله - سلام الله علیه - به رشته تحریر در آمده است، از کتب بی نظیر در نوع خویش به حساب می آید.
امام راحل از جایگاه رفیع علم و عمل، و با تبحر در علوم عقلیه و نقلیه، و استجماع توشه کافی از فقه اکبر و اصغر به شرح حدیث نورانی جنود رحمان و شیطان پرداخته، و در تبیین لطائف نهفته در آن گوی سبقت از صاحبان کتب عرفانی و اخلاقی و شراح حدیث ربوده، و از نفس قدسی روح الهی در آن چنان دمیده که قلب سالک را مطمئن و قدم او راسخ کند.
شرح احادیث نورانی معصومین - علیهم صلوات الله - که مشتمل بر معارف بلند الهی است و به برکت کشف تام محمدی و ولایت علوی و برای مصلحت کشف حقائق نسبت به خلائق القاء شده است، به ید قدرت عارفی کامل و موید امکان پذیر است، و به همین جهت کمتر عالمی از علمای ربانی را توانایی انجام این مهم بوده و ابواب باطنیه احادیث را بر سالکان طریق گشوده، چرا که راهیابی با بارگاه کلمات قدسی ایشان بدون اجتهاد در عرفان نظری و فلسفه الهی، و جهد وافر در تفقه مغزای کلام و جهاد در راه محبوب و جحود غیر او، میسور نیست.
اهمیت این کتاب فقط به واسطه تضلع مولف در علوم مختلف نیست، بلکه مربی بودن امام راحل برای میلیونها انسان حق طلب و راهبری ایشان بهترین بهترین شاهد صدق نگارنده آن است جوانانی که ره صد ساله را یک شبه پیموده و انوار معارف بر قلب ایشان متجلی شد، محک روشن بر صراط مستقیم استاد علم و عمل است.
اکنون بر ماست که در نشر اندیشه های آن در یگانه بکوشیم تا کتابی را که در سر اندیشه های عرفانی امام جایگاه ویژه ای دارد، بلکه آخرین کتاب مولف در اخلاق است، بر شیفتگان اندیشه ناب اسلام محمدی عرضه داریم تا پنجره ای دیگر بر باغ اسلام ناب با معرفی مبتکر اعظم روح الله بگشائیم.

روش تحقیق

1.متاسفانه نسخه اصلی این کتاب در اختیار موسسه قرار ندارد و مفقود گردیده است، و تنها دو نسخه به قلم شاگردان حضرت امام در دسترس بوده است که تحقیق اولیه بر روی آنها صورت گرفته است .در اثنای تحقیق نسخه عکس برداری شده ای توسط کارکنان وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به دست آمد که شاید یکی از دلائل تاخیر در انتشار این اثر نفیس لزوم بررسی مجدد بر روی نسخه مولف بوده است.
2.مقابله متن: این امر با وسواس و دقت لازم انجام شده است، چنانچه در بسیاری از موارد حتی در رسم الخط مولف نیز امانت حفظ گردیده است. با مراجعه به متن کتاب تفاوتهای موجود مان رسم الخط آن - که در حدود پناه و پنج سال قبل نگارش شده - و املاء امروز به خوبی روشن می شود.
3.ویرایش: در ویرایش این کتاب هیچگونه تصرفی در کلمات و عبارات صورت نگرفته و فقط سعی شده است با نشانه های سجاوندی فهم جملات برای خوانندگان محترم آسانتر شود. در صورتی که عناوین و عباراتی به متن اضافه شده باشد در میان قلاب () قرار داده شده است.
4.پاورقی: بر این کتاب پاوری های متعددی به تناسب، نگاشته شده تا اطلاعات جانبی را در اختیار خواننده قراردهد. در بسیاری از پاورقی ها برای خوانندگان فراسی زبانی که با منابع اصلی کتاب آشنایی ندارند.توضیحاتی داده یا منابع فرعی معرفی شده است.
5.فهارس: در انتهای کتاب بعضی از فهارس فنی که دست یابی به مطالب کتاب را آسان می کند قرار داده شده است.
موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) ضمن ارائه این اثر گرانقدر به دانشمندان و علاقمندان معارف الهی، امیدوار است در آینده ای نزدیک شاهد مقالات و کتب تحقیقی در شناسایی مکتب عرفانی - اخلاقی امام راحل و مقایسه آراء و آثار ایشان با دیگر عرفای شامخ جهان اسلام باشد.
موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)
گروه تحقیق - قم