فهرست کتاب


امام خمینی(رضوان الله تعالی علیه) و سلوک در تقدیر توحیدی زمانه

اصغر طاهرزاده

عبور از رنج بی تاریخی

10- امروز هرکس باید هویت خود را با حضور در تاریخی معنا کند که حضرت حق با اراده‌ای خاص به صحنه آورده وگرنه در رنج بی‌تاریخی گرفتار می‌شود که عین عدم ارتباط با خدایی است که امروز به صحنه آمده و تنها این خدا، خدای ما است و تنها با اسماء حسنای او که امروز ظهور کرده می‌توان با او ارتباط برقرار کرد. زیرا خودش فرمود: «وَ لِلَّهِ الْأَسْماءُ الْحُسْنى فَادْعُوهُ بِها»(اعراف/180) خدای را اسماء حسنایی هست، او را به اسماء حسنایش بخوانید.
رنج بی‌تاریخی بلای دوران مدرن است و با انقطاع بشر از عالم قدس و معنویت پدید آمد و همچنان ادامه یافت. رنج بی‌تاریخی یعنی عدم احساس حضور در آنچه خداوند برای بشر در هر زمان و زمانه‌ای اراده کرده است و این عین بی‌هویتی است و شما امروز در اکثر ملت‌ها شاهد آن هستید و تنها راه درمان آن برگشت به هویتی است که از طریق انقلاب اسلامی به بشر عرضه شده است، تا هرکس در حوزه‌ی زندگی و اقلیمی که در آن زندگی می‌کند، به آن بپردازد. زیرا همچنان که مستحضرید ما برای رجوع به خدا و نجات از بی‌هویتی باید به اسماء الهی رجوع کنیم و اسماء الهی با مظاهری که دارند معنا پیدا می‌کنند و یکی از مظاهر اسماء الهی تاریخی است که هرکس در آن زندگی می‌کند و غفلت از اسمائی که از طریق تاریخ برای بشر ظاهر شده، غفلت از رجوع به خدایی است که هرکس با رجوع به او به معنای واقعی خود دست می‌یابد و امروز آن تاریخی که هرکس به آن رجوع کند به خدا رجوع کرده، انقلاب اسلامی است که ظهور متعین اسماء الهی جهت نجات بشر امروز از بی‌تاریخی و بی‌هویتی است و عامل برگرداندن نشاط سلوک معنوی به دورانی است که گمان دارد دوران انسان‌های قدسی به پایان رسیده است. چگونه می‌توان نسبت به چنین انقلابی در شخصیت اشراقی حضرت روح اللّه(ره) چشم بر هم نهاد؟
«والسلام علیكم و رحمةالله و بركاته»

انقلاب اسلامی و وظیفه‌ای که در پیش رو داریم

بسم الله الرحمن الرحیم
بعد از شناخت گوهر و ذات انقلاب و بعد از آن‌که بحمداللّه عزیزان متوجه جایگاه تاریخی و وجودی انقلاب اسلامی شدند، وظیفه‌ی ما در ظهوردادن آن است در عالم، که این راه‌کار خاص خود را می‌خواهد و بحث مفصلی را می‌طلبد، و لذا سعی شده تا آنچه را باید در ظهور انقلاب مدّ نظر قرار دهیم به صورت سرفصل و هرکدام از سرفصل‌ها را با عنوانی خاص خدمت عزیزان ارائه دهیم تا تذکری باشد برای به صحنه‌آوردنِ آن عقلی که در آن عقل امکان ادامه‌ی انقلاب نهفته است و إن‌شاءاللّه موجب تفکر می‌گردد.
تأکید این‌جانب آن است که خوانندگان محترم؛ قسمت اخیر را بعد از آن‌که مطالب قبلی را مطالعه فرمودند، مدّ نظر قرار دهند زیرا در این قسمت اشاراتی به میان آمده که بر مباحث گذشته مبتنی است و با توجه به موضوعاتی که مورد بحث قرار گرفت معنای خود را می‌نمایانند و بیشتر جواب سؤال خوانندگانِ مباحث قبل است برای بهترین تصمیم. در مجموع مطالبی که در صفحات بعد پیش می‌آید روشن می‌کند نیروهای وفادار به انقلاب اسلامی چگونه باید عمل کنند تا در انتظار تاریخی باشند که مدّ نظر انقلاب اسلامی است.

مهم‌ترین فداکاری امروز ما

هرکس نسبت به انقلاب اسلامی و نسبت به آینده‌ی آن امیدوار باشد و متوجه هزینه‌های عظیمی باشد که برای تحقق آن شده است، نمی‌تواند نسبت به ظلم‌هایی که در فضای انقلاب اسلامی به این مردم می‌شود راحت باشد و ببیند عده‌ای بر عده‌ای دیگر به بهانه‌های مختلف از نظر اقتصادی و سیاسی ظلم روا می‌دارند. این کار نه‌تنها زیر پاگذاردن عدالت است، بلکه آینده‌ی تمدنی این انقلاب را تیره و تار می‌کند. همه‌ی سعی ما باید این باشد که این نوع ظلم‌ها که در درون جامعه‌ی ما رخنه کرده است به صورتی عاقلانه از بین برود تا ما در آینده‌ی جهان جایی برای اظهار اندیشه‌ی انسانی تشیع داشته باشیم. درست مقابل کاری که اندیشه‌ی تکفیر نسبت به آینده‌ی خود انجام می‌دهد.
باید با نظر به اهداف انقلاب اسلامی در نسبت‌مان با همدیگر تحولی اساسی رخ دهد تا دقیق‌ترین تفکر و فرهنگ که در متن انقلاب اسلامی نهفته است به ظهور آید. مهم‌ترین فداکاری‌ها - بیشتر از آنچه در دفاع مقدس پیش آمد- از این به بعد خواهد بود که مهم‌ترین سرمایه‌های ما را به میان خواهد آورد که از جمله‌ی آن‌ها فرهنگی است که در دعای شریف «مکارم الأخلاق» نهفته است. اگر با رویکرد تمدن‌سازی به آن دعا نظر شود و این‌که چگونه آن دعای شریف تکلیف جریان‌های مخالف همدیگر را در ذیل اسلام معلوم می‌کند، می‌فهمیم توصیه آن دعا چه اندازه کارساز است و چه اندازه رویکرد تمدنی دارد.